- Yksityishenkilöillä ei saisi olla kotona aseita. En näe mitään syytä siihen, että meillä on käsiaseita, metsästysaseita tai mitään muutakaan aseita.
dosentti Jaana Haapasalo napauttaa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901098886035_uu.shtml
Puhetta tulee, kuin sudelta paskaa.
Olisi kiva kuulla käytännön ratkaisut ja hinta.
dosentti Jaana Haapasalo napauttaa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901098886035_uu.shtml
Puhetta tulee, kuin sudelta paskaa.
Olisi kiva kuulla käytännön ratkaisut ja hinta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jos "asiantuntija" ei halua itse pitää luvallista asetta edes oman turvallisuutensa takia.
Ei pidä mennä aseharrastajien pakeille,koska ei tiedä siitä mitään.
Rikolliset on asia erikseen.
Kieltäkööt niiltä.
Murrettua leipää ja lämmitetään pilkkomattomilla puilla jos asiantuntijan toiveet aseettomasta kodista toteutuisivat. Vaikka kerättäisiin kaikki irtonainen pois, niin kyllä hullut keinot keksii.
Kuinka toimisin metsästysretkellä, pitäisikö joka yö viedä aseet eräkämpältä vaikka poliisilaitokselle säilöön?
Sieltähän ne luvattomat tykit juuri löytyykin.
Jos ei taskusta,niin käden ulottuvilta.
korostamaan itseään ja kuviteltua erinomaisuuttaan. Tässä tarkoituksessa niputtavat laittomilla aseilla tehdyt rikokset ja puukotuksetkin syiksi kieltää lainkuuliaisten kansalaisten luvalliset aseet.
Jok'ikinen tietää että aselaki on ollut löperö, ja että sen varjolla jokasortin jengiläiset ja kriminaalit ovat hankkineet "mutkiaan". Tämä haastateltu "asiantuntija" ei kuitenkaan kannata aselain kiistämättömien vikojen korjaamista, vaan entistä suurempien virheiden tekemistä.
Ratkaisukin näillä populisteilla kyllä on valmiina. Niinsanottu Holkerin-Rehnin malli. Rehellisten kansalaisten aseet julistettaisiin laittomiksi, ja kerättäisiin laittomina esineinä kansalta korvauksetta. Tällaista omaisuudensuojaa rikkovaa käytäntöä voi kannattaa vain paatunut fasisti.
... kun vaan kuulenkin sanan "dosentti".
Taas tässäkin asiassa yliopiston lusmut jeesustelee.
Tämähän on silkkaa valhetta kun tyypeillä on valmiiksi pistoolit taskussa. Ei kait ne niitä vahingossa kantele matkassaan.
Kuulustelut jatkuvat Jyväskylän ammuskelusta
8.1.2009 20:23
Kuulustelut ja mahdollisten todistajien kuulemiset jatkuvat Jyväskylän poliisiasemalla aamuisen ampumistapauksen tiimoilta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901080202352_uu.shtml
Saattaa kuitenkin olla, että teko oli äkkipikaisuudessa tehty