Lähetystyön seuraamuksia

Mirka ...

Manaajat kiduttivat "noitatyttöä" Britanniassa

Kahdeksanvuotias angolalaistyttö joutui Britanniassa julman kidutuksen ja pahoinpitelyn kohteeksi, koska hänen uskottiin olevan noita, josta paha pitää ajaa pois.

Kolme Angolasta kotoisin olevaa aikuista tuomittiin viime perjantaina lontoolaisoikeudessa vankeuteen lapsen pahoinpitelystä ja siinä avustamisesta. Sita Kisangan, Sebastian Pinton ja tytön oikeudellisista syistä nimettömänä pidetyn tädin tuomiot nostivat tapetille ongelman, joka on muhinut jo pitkään Lontoon afrikkalaisen yhteisön riveissä.

Tyttöä mm. lyötiin vyöllä ja häntä viilleltiin veitsellä. Hänelle annettiin ruuaksi ainoastaan palanen kuivunutta leipää ja juotavaksi kupillinen teetä päivässä. Hänet suljettiin kangaspussiin ja uhattiin heittää jokeen.

Kaikki tämä tehtiin siksi, että tytön uskottiin olevan pahan riivaama noita, joka palasi öisin Afrikkaan juonimaan pahojaan.

- Tämä oli järkyttävä tapaus, joka koski haavoittuvaista lasta. Hän kärsi niiden aikuisten käsissä, joiden olisi pitänyt huolehtia hänestä ja suojella häntä, lasten pahoinpitelytapauksia tutkivan poliisiyksikön edustaja Chris Bourlet totesi kolmikon tuomitsemisen jälkeen.

Kahdeksanvuotias tyttö oli saapunut Britanniaan Angolasta yhdessä tätinsä kanssa. Täti esiintyi orvoksi jääneen tytön äitinä, jolloin molemmat hyväksyttiin maassa turvapaikan hakijoiksi.

Pian kävi kuitenkin selväksi, että tädistä ei ollut lapsen turvaksi. Samassa asunnossa tytön kanssa asunut 8-vuotias poika väitti tytön hyökkäävän öisin hänen kimppuunsa ja pian täti oli vakuuttunut tytön olevan pahan riivaama noita. Täti ryhtyi yhdessä Kisangan ja tämän veljen Pinton kanssa kiduttamaan lasta sen varjolla, että paha piti ajaa hänestä pois.

- Yksi potkaisi minua, yksi läpsäisi ja yksi tönäisi minua. Hän (Kisanga) sanoi, että he laittaisivat minut säkkiin ja heittäisivät pois, tyttö kertoi poliisin kuulusteluvideossa. Kainalossaan tyttö puristi nallekarhua.

Monien maahanmuuttajien taikausko on Britanniassa sekoittunut kristinuskon fundamentalistisiin muotoihin, ja tuloksista saavat kärsiä kymmenet, kenties jopa sadat lapset, joita kidutetaan pahan ajamiseksi ulos heidän ruumiistaan.

5

625

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • E.Tutkija

      Lähetystyöntekijät raiskaavat vieraita kulttuureja.

      • kljkjkhju

        lähetystyöntekijät tarjoavat mahdollisuuden tutustua rakkauden jumalaan, ketään ei pakoteta. Ja aina apu on tarpeen kehitysmaissa. Niinhän evankeliumissa sanotaan, että anna viimeisetkin omista niille joilla ei mitään ole. Mutta raamatussa kerrotaan ettei ketään saa pakottaa uskoon. Kyse on vaihtoehdon antamisesta ja huolimatta siitä tuleeko ihminen uskoon niin häntä on autettava ja rakastettava ehdoitta. Lähetystyöntekijät ja muut kirkon organisaatiot ovat tehneet hienoja saavutuksia mm. lastenkuolleisuuden ja terveyden huollon parantamiseksi ym. Te joilla on elinikäisenä tehtävänä ja tarpeena hyökätä kristinuskoa vastaan ette ikinä yritä harkitakaan mitään hyviä seurauksia.


    • kaunaansa kristin-

      uskoa vastaan tuon varjolla,,,,

    • ainakaan ole

      Jeesuksen tapa ajaa riivaajia. Valitettavasti jotkut kristityn nimellä kulkevat ovat todellisuudessa okkultisteja. Vaikka tuskin noi on edes nimellisesti kristittyjä???

      • jksdjdksj

        Jos he tulkitsevat kristinuskoa omalla tavallaan ni se ei todellakaan ole itse kristinuskon syy. Tuo kirjoitus vain vahvisti että tarvitaan jumalan rakkaus tähän ilkeään ja pimeään maailmaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe