Adventismi ON

Edelliseltä sivulta ... jo yli 2600 uteliasta
lukijaa!!!
Adventsitia kiinnostaa vain enkelit ja Jumalan pojat. Jumalan AINOKAINEN Poika ei juurikaan saa
huomiota!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000040644750
259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jaa että meidän tarkoitus on nostattaa
enkelikiinnostusta Jeesuksen sijaan?
Eiköhän sittenkin ellenistien kolmen enkelin
sanomineen (väärennetty sanoma sitäpaitsi).

Mutta annu42 -- kenen teidän?
Kirjoittanut: Advarienko tarkoitus ... kä... 9.1.2009 klo 00.43

   kolme-enkeliä ...
Miikael=jeesus ...
Kukas noita enkeleitä korottaakaan?
Ja Maruan-nen enkeliopas sai jo yli 2000 lukijaa!!!!

Mikä me ja mikä te?????

Mutta Jeesus on Jumalan Ainokainen Poika.
Ei luotu enkelihenkiolento vaan syntynyt.
Ja syntynyt pari tuhatta vuotta sitten myös
Ihmisen Pojaksi. Pelastajaksi.

Äänestä

" Elämän leipä, Kivi, Vapahtaja, Enkeli-Miikael. Kristus, Valkeus, " Mi n ä O l e n ", Aabrahamin Jumala, Iisakin Jumala, Jaakobin Jumala, Kunnian Kuningas, Totuus, Pyhä; Vanhurskas, Tuomari jne. oppia!

Teissä on jotain säälittävää! Jeesuksesta puhutaan useilla kymmenillä nimillä, nimiä joita Hän kantaa, mutta te, rajoitetulla järjellä varustetut, ette voi käsittää miten ja mihin tämä Pyhä Olento itsensä verhoaa!

Mikä musta vaate teille Enkeli -Miiekael on, kun Kivi ja Kallio kelpaavat kuitenkin teille?

" Luuletko käsittäväsi Jumalan syvyyden ja pääseväsi Kaikkivaltiaan täydellisyyden perille?
Taivaan korkeuksia ne ovat- mitä voit tehdä? Tuonelaa syvempiä- mitä voit ymmärtää?" ( Job 11: 7,8)

" Pilvi ja pimeys ovat hänen ympärillänsä, vanhurskaus ja oikeus ovat hänen istuimensa perustus" Ps 97:2

Jos on oikeus, on myös laki! Miksi ette viitsi käyttää 3-4 tuntia raamatun tukimiseen niin, epäilykset hälvenevät kun tietomääränne kasvaa!

Ei käy, te sanotte, on mukavampi tyhmänä esiintyä tyhmien joukossa...ja vääntää kieroon raamatun vaikeaselkoisia totuuksia ...omaksi kadotuksekseen 2 Piet. 3: 16

Jos Raamatussa ei olisi vaikeaselkoisia paikkoja, niin tuskin kyse olisi ollenkaan Jumalallisesta viisaudesta, mutta kun rajoitettu järki, joka ei viihdy Jumalan sanan äärellä, ei niitä käsitä, on se selvä osoitus Jumalallisesta älystä.

Jotkut teologit ovat tukineet 30 v Raamattua, ja silti se on monessa heidän käsityskyvyn ulkopuolella!

Jos heikko järki käsittäisi >Jumalallisen suuruuden,ylevyyden, ja tiedon aarteet joita Raamattuun on runsaasti kylvetty, en minä viihtyisi >Jumalan sanan äärellä!

Mutta nyt kun näen, että teistä suurin osa on hoomoilasena, suu ammollaan,...on se yksi suuria Jumalallisen vallan ja viisauden tuntomerkeistä!

Vaikeushan on ainoastaan ihmismielessä, ja senhän takia te toisianne rusikoitte omilla sanoillanne, kun ette löydä Jumalan sanoja vastataksenne johonkin vaikeaan kysymykseen!

Minua hymyilyttää kuinka usein inhimillisen järjen on taivuttava tomuun jumalallisen tiedon ja ylevyyden edessä!
Siksi tämä on kiinnostavaa, koska tämä on kuin osaksi sodan käyntiä, jossa niskoittelevan ja uppiniskaisen voi kuvaannolisesti murskata!

Kun pelastus ei kelpaa, murskataan sitten, ...mutta sellaiosta sydäntä ei murskata joka tunnustaa oman vajavaisuutensa ja myöntää että jumalalliset salaisuudet ovat liian syviä ihmisjärjen käsitettäväksi!

Mutta, jos meissä on Pyhä Henki, se Henki ei ole ihmisjärkeä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Enkelioppia kirjoitti:

Edelliseltä sivulta ... jo yli 2600 uteliasta
lukijaa!!!
Adventsitia kiinnostaa vain enkelit ja Jumalan pojat. Jumalan AINOKAINEN Poika ei juurikaan saa
huomiota!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000040644750

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu