Mikä hemmetin mekkala siellä Kauhavan Ylihärmän kylässä lasten hammashoidosta on noussut?
Täällä meillä alle kouluikäisten hammaslääkärikäynnit on vanhempien hoidettava ja alakoululaiset (ala-aste), matkasta riippuen, kuljetetaan tilataksilla, joille kaikille on varattu (annettu) vastaanottoaika, joten kuljetuskustannukset jäävät mahdollisimman pieniksi.
Näin Lapualla.
Täällä meillä alle kouluikäisten hammaslääkärikäynnit on vanhempien hoidettava ja alakoululaiset (ala-aste), matkasta riippuen, kuljetetaan tilataksilla, joille kaikille on varattu (annettu) vastaanottoaika, joten kuljetuskustannukset jäävät mahdollisimman pieniksi.
Näin Lapualla.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Lapualaiset, näinhän se pitääkin mennä.
Meilläkin meni tuolla tavalla ennen, kuin tuli tämä liitos Kauhavan kanssa. Kaikki lopetetaan.
Onneksi vielä on järkeviäkin päättäjiä.
Siis vanhemmat maksaa ja hoitaa koululaisten hammaslääkärikuljetukset Lapualla!
joopa joo ja niinpä niin hohhoijaa ...taas...
Väitettihin ettei muualla ku Kankaankyläs oo taksikyytiä hammaslääkärihin koko Suomes.
Kauhavalaaset päättäjät ei tierä mitään lasten etuuksista eivätkä halunannenkaan tietää näköjäten, rahhaa säästyy ja nuoriso kärsiipi.
Kylä teillä Lapualaasilla on viisahat päättäjät ilimankos teille muuttaapi porukkaa ja Ylihärmälääset vähenöö.
Haloo!!!! Etkö huomannut aloittajan tarkennusta??!! Eli Lapualla VANHEMMAT maksaa se kuljetuksen, itse sen järjestävät ja hoitavat maksun. Ei kaupunki. Turha alkaa kehua päättäjiä!!
Voi kun mä toivon et Kankaankylä menis Lapualle. Ei kertakaikkiaan jaksa enää tota jumalatonta valittamista. Kas kun ainoat valittajat on Kankahankylästä!
kankaankyläläisiä ja ainoat sopeutujasopulit muunkyläläisiä?
Valittajankylä sopisi uudeksi nimeksi kankaankylälle..Muut ihmiset elää ja tekee jotain asioiden eteen ja toiset valittaa.
ääneen huikita!
maksaa alakoululaisten kuljetuskustannukset taksille? Sano selvästi, ettei jää enää kenellekään epäselväksi tämä asia!
Ei se sano, kun huomasi itsekin, että kaupunkihan sen maksaa.
sillonkun meirän kakarat oli haapakosken ala-asteella matka hammaslääkäriin n.6km niin kaupunki järjesti kyytitykset ja maksoi myös.
Ja vuosi oli? Yks ja kaks...??
Nyt onkin jo vuosi 3! Ja edistys on tullut! Orjuuden aika ohi! Ja veroeuroilla hoituu kuljetukset!!! jes jes ...
hammaslääkärille maksaa tietysti Lapuan kaupunki, eikä vanhemmat.
tuli nyt selväksi. Tänne pitää yrittää aina kirjoittaa SELKOKIELELLÄ, ettei tulisi .... no toisaalta, onhan asiallinen keskustelu mukavaa!
Meillä vain keskustellaan lasten kuljetuksesta hammalääkärille.
Meiltä Ylihärmäläisiltä lopettiin kuljetus Uuden Kauhavan myötä.
Minulle oli yllätys, ettei muilla Kauhavan kunnilla ollut samaa palvelua.
Olen tottunut, että kunta hoitaa kyydit koska se on turvallisin ja joustavin järjestelmä.
Omat lapseni nyt jo aikuisia saivat aina kyydin koulusta hammaslääkärille asuimme missä tahansa, joten tuli tunne, että ollaan takapajulassa Kauhavan myötä.
Imago kunnalla ei tosin nouse vaan laskee, mutta itseppä ovat asiat ajaneet alaspäin.
Hyvä on, että asia aiheuttaa keskustelua ja monelle kuntalaiselle tulee todellista tietoa miten muualla on asiat hoidettu.
ainakin kylälle tärkeä kirjasto ja näiden keskustelujen pohjalta todeten myös alakoululaisten hammaslääkärikuljetukset. Jos tätä vauhtia jatkuu, niin mitä onkaan tapahtunut vaikkapa kuukauden kuluttua!
kirjastoa? Itse en ole koskaan käynyt enkä käy,suomalaiset jo muutoinkin könnää liikaa sisätiloissa ja sairastaa minkä ehtii..Ulos vaan liikkumaan ja sen jälkeen rauhalliset ja hyvät yöunet muuta ei ihminen tarvitse.
ja nukut ja kirjoittelet tänne...viisauksiasi.
mutta kirjastosta ei murkinaa saa.
tärkeää elämiseen ja olemiseen kuin soppakin. Siis soppaa, saippuaa ja sielunhoitoa!