- Soinin suunnitelma pitäisi lailla kieltää, jyrähti Ville Itälä (kok.) tänään Eurooppa-talolla lehdistölle järjestetyssä tilaisuudessa.
Itälä viittasi kommentillaan Timo Soinin (ps.) ilmoitukseen asettua ehdolle eurovaaleissa, mutta luovuttaa paikkansa jollekin muulle puolueensa jäsenelle jos ja kun tulisi valituksi.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/46379-soinin-”vaalileikille”-uusi-vastustaja
Itälä viittasi kommentillaan Timo Soinin (ps.) ilmoitukseen asettua ehdolle eurovaaleissa, mutta luovuttaa paikkansa jollekin muulle puolueensa jäsenelle jos ja kun tulisi valituksi.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/46379-soinin-”vaalileikille”-uusi-vastustaja
Vastaukset 22
Vanhimmat
vartenhan varaedustajat valitaan. Minäkin voin luovuttaa valtuuten toimeni varavaltuutetulle jos elämässäni tilanne niin vaatisi.
pitää jo turvautua poliittiseen perunkijoitukseen EU-vaaleja ajatellen?
ja Soinin paikoilla on PIENI ERO. Älä kehtaa verrata niitä toisiinsa!
Tottahan toki silloin luovutaan paikasta, js elämäntilanne niin vaatii. Kerro minullekin, mistä elämäntilanteen muuttumisessa Soinin "jänismallissa" on kysymys?
Kaikella ystävyydellä odotan tosi mielenkiinnolla vastaustasi.
hyvä temppu lehdet kirjoittavat ja vastustajat hermostuvat, tämän avulla on saatu taas hyvä näkyvyyttä mediassa.
Vastustajat tekevät itsensä naurunalaiseksi, sinänsä jo aivan sama asettuuko ehdokkaaksi vai ei.
Jos asettuu voivat vastustajat taas vikisee ja ,jos ei asettuu saadaan julkisuutta, Soini peru paineen alla tai Soini jänisti jne. Mitä väliä sille on?
Pääasia että on näkyvissä.
Kusettaja ensimmäinen, keinoista viis, kunhan ITSELLE tulee lisää rahaa ja valtaa. Ylivoimaisesti härskein jätkä mitä eduskunnassa tällä hetkellä on.
Erilaisia täitä oli Suomessa sotien jälkeen... Eikö olisi jo aika opetella suomen kieli?
sitä ei annetaan, ja härski pitääkin olla muuten ei tule mitään.
ns. pelinpolitiikan, mutta tukevat mieluiten suurinta kusettajaa?
Paasikivi sanoi: "Suomalaiset ovat typerää kansaa", samoin eräs kansainvälinen tutkimus todisti, että "Suomalaiset ovat poliittisesti maailman tyhmin kansa".
Jos tahtoo tulla Soinin kusettamaksi, eipä siinä mitään, mutta ei myöskään kannata parkua sitten, kun totuus valkenee. Soini vei jo SMP:n konkurssiin, miksipä ei veisi toistakin puoluetta?
Paasikivi sanoi: "Suomalaiset ovat typerää kansaa",
Paasikiven- Kekkosen linjasta puhutaan vieläkin.
Kokoomus- Keskustan linja
kuin jonkun muun poliitikon pettämäksi? No, onhan se ainakin vaihtelua. :)
Works Tekstinkäsittely ohjelma toimii olenkaan, etsin parempaa ohjelma.
Pitäkää hauskaa minun kielitaidolla sen aikana.
pelin politiikan ja politiikan pelin jota soini kuitenkin muiden kohdalta arvostelee. Tuossa huomataan se persujen oikea karva.
Soini opettaa "Älkää tehkö kuten minä teen, vaan tehkää kuten minä sanon!"
Eipä uskoisi, että Suomessakin eletään jo vuotta 2009!?
Soini osaa mediapelin. Yhtään ehdokasta ei ole vielä asetettu, mutta mediassa jauhetaan kovasti Perussuomalaisten ehdokasasettelusta. Muut puolueet ovat jo tuomitsemassa ankarasti toimintaa, jota ei ole edes toteutettu! Suuri on pelko pöksyissä, on, on ja on.
Muilla puolueilla on vain yksi MÖRKÖ ja se voidaan ilmaista kokoomuspolitiikon tavoin: perussuomalaiset, perussuomalaiset, perussuomalaiset.
VAROKAA MÖRKÖ TULEE!
Ei kielitaito tule tietokoneohjelmasta vaan omista aivoistasi, siitä miten hyvin olet opiskellut kielen
koostuvat: asehulluista, iikolleista, äärirasisteista, sisunatseista ja muista politiikan kiertolais-menninkäisistä.
"Painajainen on täällä" kuten eräs professori sanoi, eikä turhaan. -"Kiitos" Soinin!
suoraan,;;))
Virheestä oppi, ja täällä ollaan tosi hyviä huomauttamaan virheistä,
Ihan vain tiedoksi, huomautuksianne suomenkielen kirjoitustaidostani, ovat oikeutettuja.
Tuskin suomenkielen ammatikseen opettava, osaa niin hauskasti ja ymmärtävästi oikaista
kirjoitusvirhe, huomautus täistä meni perille.
asenne suomalaiseen yhteiskuntaan integroitumisesta, kun et vielä 30 vuoden jälkeenkään puhu kunnollista suomea, kirjoittamisesta puhumattakaan. miten tuollaisella asenteella varustettu mamu, kehtaa antaa neuvoja muille.
kansa ei pitäisi olla ongelmia
Ja ymmärtämisen kansa vielä vähemmän.
Kirjoittamisesta siinä on petraamista, mutta ei täällä moni muukaan niin virheettömästi kirjoittaa.
Puhun ja ymmärrän ja kirjoitan jopa paremmin kun moni syntyperäistä suomalaista etenkin jos vertaa
rannikolla asuvien suomenruotsinkielisiin.
Jos sinun itsetunto kohoa siitä, että osaat jotain parempi kun minä, ole hyvä vain en ole kateellinen.
Minulla on paljon hauskempaa.
On ihan "sama" kuka tai ketä on ehdolle EU mepiksi PS:sista, kyse on PS:laisten äänestäjistä jotka ovat EU:perustulakia vastaan, joten voivat tätäkautta nyt äänestää EU:n perstuslaista kun maan hallitus ja eduskunta veivät kansalta äänestysoikeuden sano sanottavansa änestää ko. perustuslakia.
Nyt itkee kokkareet ja muut valtapuolueet kun kansa herää äänestämään EU:meppejä ja äänestys %:ti nousee korkeaksi ja silloin kokkareet kärsivät rykäletappion ja PS:set voittavat monta meppipaikkaa EU:n parlamenttiin. Punikkivihreät jäävät nuolemaan näppejä utopioitten kankkulankaivoon.
Elämä jatkuu ja kusti polkee näin on näppylät tänään.