Minun täytyy kiittää luterilaisia...

...siitä, että sellaisia yksipuolisesti Israelin puolesta intoilevia ei tässä meidän kansankirkossamme kovin paljoa loppujen lopuksi ole. Tämä tauti on pesiytynyt pikemminkin tuonne helluntaiherätyksen suuntaan. Eivät tosin sielläkään kaikki ole tälläisiä omituisia.

Olen tullut pohdinnoissani siihen tulokseen, että "valittu kansa" käsitteenä sinänsä ei ole fyysillinen eikä biologinen.

Ei nimittäin ole olemassa mitään muita ns. "valittuja" kuin niin sanotut "Herran oikeamieliset". Syntyperä ei edes Vanhassa Testamentissa ollut Jumalan mielisuosion peruste, vaan ainoastaan vanhurskaus ja Jumalan käskyjen seuraaminen:

2. Moos:
19:5 Jos te nyt kuulette minun ääntäni ja pidätte minun liittoni, niin te olette minun omaisuuteni ennen kaikkia muita kansoja; sillä koko maa on minun.

5. Moos:
11:26 Katso, minä asetan tänä päivänä teidän eteenne siunauksen ja kirouksen:
11:27 siunauksen, jos te tottelette Herran, teidän Jumalanne, käskyjä, jotka minä tänä päivänä teille annan,
11:28 mutta kirouksen, jos te ette tottele Herran, teidän Jumalanne, käskyjä, vaan poikkeatte siltä tieltä, jota minä tänä päivänä käsken teidän vaeltaa, ja seuraatte muita jumalia, joita te ette tunne.

Myöhemmin syntyi väärinkäsitys siitä, että syntyperä sinänsä olisi jonkun suosiollisen "valinnan" peruste mutta mm. Johannes Kastaja, Jeesus ja Paavali tulivat tämän väärinkäsityksen ampumaan alas:

Matteuksen evankeliumi:
3:9 älkääkä luulko saattavanne sanoa mielessänne: 'Onhan meillä isänä Aabraham'; sillä minä sanon teille, että Jumala voi näistä kivistä herättää lapsia Aabrahamille.

Nykyään monet ovat valuneet takaisin tähän harhaoppiin ja syyttävät Jeesuksen linjalla pysytteleviä "korvausteologiasta".

5

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan pakko?

      Kuka pakottaa?

      Sielun vihollinenko?

      • ...luterilaisia oikeen kätten päällepanotekniikkaa hyväx käyttäen...:O


      • oman pääsi päälle,
        KTS kirjoitti:

        ...luterilaisia oikeen kätten päällepanotekniikkaa hyväx käyttäen...:O

        vai jonkun toisen käsien päälle?


    • oikein?

      Olet päätynyt kannattamaab "korvaus teologiaa"?

      Se tarkoittaa sitä että Jumala olisi hylännyt kansansa, Sanansa (lupauksensa) vastaisesti, ja ottanut "kansakseen" ns. "Herran oikeamieliset".

    • poikinensa;

      poika ei saa periä vapaan vaimon pojan kanssa."

      Ja Saara näki egyptiläisen Haagarin pojan, jonka tämä oli Aabrahamille synnyttänyt, ilvehtivän

      ja sanoi Aabrahamille: "Aja pois tuo orjatar poikinensa, sillä ei tuon orjattaren poika saa periä minun poikani, Iisakin, kanssa".

      Aabraham pahastui suuresti tästä puheesta poikansa tähden.

      Mutta Jumala sanoi Aabrahamille: "Älä pahastu siitä poikasi ja orjattaresi tähden. Kuule Saaraa kaikessa, mitä hän sinulle sanoo, sillä ainoastaan Iisakista sinä saat nimellesi jälkeläiset.

      Kiitos Jumalalle, että valinta oli Iisak, eikä ilveilijä ismael.

      Herra sinä joka käänsit bileamin kirouksetkin siunaukseksi. Tee jälleen samoin ja siunaamalla siunaa kansaasi Israelia. Jeesuksen nimessä amen.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe