Onko kenelläkään tietoa tällaisesta "lahkosta"?Keitä he ovat ja mikä on heidän elämän ohjeensa, mihin uskovat?
Esikoiset ?
eva
141742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ainakin lestadiolaisuuden piirissä. On ns. isoesikoisia ja sitten on ns. pikkuesikoisia. Jälkimmäinen tyhmä tunnetaan nykyisin nimellä rauhansanalaisuus.Lähetysyhdistys Rauhan sanalla on kotivivut tietääkseni. Lestadiolaisuus palstalla esiintyvä el kirahwi lukee itsensä iso-
esikoisiin. Net: hae sanoilla mitkä edellä.
Rauhansanalaisten (ns. pikkuesikoiset) kotisivut ovat täällä:
http://www.lyrs.fi/
Siirrä kysymyksesi joutuin lestadiolaisuus-palstalle ! Siellä on (meitä) esikoislestadiolaisia kyllä vastailemassa. Kiitos.
Varo näitä esikoisia, varo, muuten joudut heidän pauloihin.
Kannattaa varoo meitä esikoisia koska me ollaan niin kauniita ;)
kyllä olette. Olettepa perheen esikoisia tai esikoisten lailla uskomassa! Jumalan rauha kaunistaa esikoisiakin. Tosin tuosta kirahwista wo oo ihan sageli.
Byhyy, äitiiiii, ne haukkuu mua rumaksi...!
Mitäs vongut kun sä olet sitä.Ruma.Eikö totuus kelpaa?
Koska sä olet alkanut luulemaan itseäsi kauniiksi?
"Hän oli niin ruma, että vain oma äiti voi häntä rakastaa...."
kiitos varoituksesta, mutta ei ole tarkoituskaan joutua heidän pauloihinsa, saatikka sitten lähemmäksi kuin on ihan pakko. Asuu nim. naapurissa tällainen omituinen monilapsinen perhe. Joten ihan kuriositeetin vuoksi aloin ottaa selvää, että missä mennään? Niin ovat omituisia ! Antavat pikkuvauvansakin itkeä tasan 1/2 tuntia ennenkuin menevät apuun.
Tiedätkö Eve, minunkin lähiympäristössäni asuu hyvin omituinen perhe, vieläpä monilapsinen. Tosin eivät ole esikoislestadiolaisia.
Perheessä nimittäin viinan kanssa lotraaminen on jokapäiväinen asia. Ajattele, että lapsia perheessä ja näin omituista. Kerran sitten tapahtui niin, että äiti ja isä unohtuivat kapakkareissulle, pienet lapset juoksivat syyspakkasella ilman vaatteita ulkona. Onneksi naapurit puuttuivat asiaan. sosiaalitädit ja poliisi tulivat paikalle, pääsivät lapset ilta-ajelulle lastenkotiin. Että onnellinen loppu tälläkin tarinalla.
Että näin omituista ja kummallista, vaikkakaan ilmeisesti ei esikoislestadiolaista.
Älähän nyt, Kauko on vaan kateellinen. :-)
Herttinen, että ovatkin omituisia. Kylläpä sinulla on kestämistä. Että oikein vauvakin itkee 1/2 tuntia! Uskon että saat kuitenkin kriisiapua pahoinvointiisi - vaikkapa ottamalla yhteyttä omaan terveysasemaasi.
Ongelmasi ei nimittäin vaikuta olevan "esikoisten" käyttäytyminen/tavat, vaan - miksi lie - lähes patologinen asenteellisuus niihin.
Kiitos helpottavasta kommentista! Ehkä huomenna jo uskaltaudun taas ulos ihmisten ilmoille ilman naamaria... ;)