Israel ja USA valmistelivat pitkään iskua Iraniin. Viimeaikoina tosin vain Israel. USA:lla ei ole nykyisessä tilanteessa varaa avata uusia rintamia. "Hussein" Obama saattaa tajuta, että tulee halvemmaksi sopia rauha, kuin syöksyä yhä uusiin ja uusiin Israelin osoittamiin pesäkkeisiin. USA:lla ei kerta kaikkiaan riitä raha nykytilanteessa hoidella kaikkia Israelin aiheuttamia ongelmia.
Israelin poliitikotkin alkavat sen aavistaa ja tämä on ehkä viimeinen kova ravistus lännen sotakoneen suuntaan.
Israelin poliitikotkin alkavat sen aavistaa ja tämä on ehkä viimeinen kova ravistus lännen sotakoneen suuntaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Gazaan on varmaan lukuisia. USA:n presidentin vaihdostilanne, Israelin tulevat vaalit, edesmennyt epäonninen Libanoninsota. Ehkä yhtenä syynä myös provosoida Irania sellaisiintoimiin, että se "oikeuttaisi" Israelin ja Usan hyökkäyksen. Ennen kuin Iran saa uuden venäläisen ilmatorjunta ohjusjärjestelmän toimintaan. joka tapauksessa ihmishenki on halpa tälläisen politiikan edessä.
Joo ehkä väistyvän pressan viimeinen tahto.
Ihmettelen vaan että Jumalan valitulla kansalla on sama tahto ja vielä jouluna.
Puhutaan lähi-idässä. Niin paljon Venäjältä on tullut maahan siirtolaisia. Kaikille tarvitaan maata ja jo ehdotetut rauhanehdot olisivat katastrofi Israelin pyrkimyksille.
Ilmeisesti suomalaiset uskontohihhulit, joille raamatun tietyt kohdat ovat realismia, osoittivat tänään mieltään. Heille tuntuu vanha testamentti olevan kaiken a ja o. Suomen kirkon kannalla ei ole heille mitään merkitystä.
Tää mestaus sais jo loppua, 19 pv kestänyt eikä maailmalta muuta kun harvoja "sanan helinöitä"