Jeesus parantaa kuninkaan virkamiehen pojan, Joh.4:43-54

JEESUS PARANTAA KUNINKAAN VIRKAMIEHEN POJAN
Joh.4:43-54
--
4:43 Mutta niiden kahden päivän kuluttua hän lähti sieltä Galileaan.

4:44 Sillä Jeesus itse todisti, ettei profeetalla ole arvoa omassa isiensä maassa.

4:45 Kun hän siis tuli Galileaan, ottivat galilealaiset hänet vastaan, koska olivat nähneet kaikki, mitä hän oli tehnyt Jerusalemissa juhlan aikana; sillä hekin olivat tulleet juhlille.

4:46 Niin hän tuli taas Galilean Kaanaan, jossa hän oli tehnyt veden viiniksi. Ja Kapernaumissa oli eräs kuninkaan virkamies, jonka poika sairasti.

4:47 Kun hän kuuli Jeesuksen tulleen Juudeasta Galileaan, meni hän hänen luoksensa ja pyysi häntä tulemaan ja parantamaan hänen poikansa; sillä tämä oli kuolemaisillaan.

4:48 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Ellette näe merkkejä ja ihmeitä, te ette usko".

4:49 Kuninkaan virkamies sanoi hänelle: "Herra, tule, ennenkuin minun lapseni kuolee".

4:50 Jeesus sanoi hänelle: "Mene, sinun poikasi elää". Ja mies uskoi sanan, jonka Jeesus sanoi hänelle, ja meni.

4:51 Ja jo hänen ollessaan paluumatkalla hänen palvelijansa kohtasivat hänet ja sanoivat, että hänen poikansa eli.

4:52 Niin hän tiedusteli heiltä, millä hetkellä hän oli alkanut toipua. Ja he sanoivat hänelle: "Eilen seitsemännellä hetkellä kuume lähti hänestä".

4:53 Niin isä ymmärsi, että se oli tapahtunut sillä hetkellä, jolloin Jeesus oli sanonut hänelle: "Sinun poikasi elää". Ja hän uskoi, hän ja koko hänen huonekuntansa.

4:54 Tämä oli taas tunnusteko, toinen, jonka Jeesus teki, tultuaan Juudeasta Galileaan.

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesus lähtee Samariasta Galileaan ”isiensä maahan” (43), jossa häntä ei yhtä innolla otettu vastaan, kuin Samariassa (44). Kotikaupungin Nasaretin asukkaat tunsivat Jeesuksen inhimillisen alkuperän, eivätkä uskoneet häneen (Mark. 6:4).
      Jeesuksen Jerusalemissa tekemät ihmeteot (Joh. 2:23) kuitenkin aiheuttivat suopean vastaanoton galilealaistenkin puolelta ja he odottivat häneltä ihmetöitä.
      Tämä suopeus saattoi olla vain näennäistä.

      Kapernaumista tulee Jeesuksen tykö Kaanahan eräs kuninkaan virkamies, jonka poika sairasti ja oli kuolemaisillaan.
      Mies kääntyy luottamuksella Jeesuksen puoleen ja pyytää häntä parantamaan poikansa, koska hän uskoi Jeesuksen ihmeitä tekevään voimaan.
      Jeesus ensin moittii miehen ihmetöistä riippuvaa uskoa (vrt. 6:30, 20:25):
      ”Ellette näe merkkejä ja ihmeitä, te ette usko". Tällainen usko on pinnallista.

      Kuninkaan virkamies pyytää Jeesusta tulemaan kotiinsa” (49).
      Jeesus sanoi hänelle: "Mene, sinun poikasi elää". Ja mies uskoi sanan, jonka Jeesus sanoi hänelle, ja meni” (50).

      Ihmeuskolle Jeesus ei antanut paljoa arvoa (Joh. 2:23). Miehen ihmeusko kehittyi ja syveni uskoksi Jeesuksen sanan voimaan.
      Perheenisän usko Jeesukseen vaikutti vuorostaan koko perheväkeen. Koko huonekunta liittyi siihen uskovaisten joukkoon, joka alkoi muodostua Galileassa (53).
      --
      Mitä sinä ajattelet nk. ihmeuskosta?

      • Maruan-ne

        muuten se ei kestä. Sitä paitsi eivät mitkään ihmeet kuitenkaan tee oikeasti kenestäkään uskovaista. Ainoastaan uteliaisuus herää, ei muuta.

        Mutta heidän uskoaan voivat ihmeet vahvistaa, jotka jo ovat uskossa, joka on syntynyt ja perustuu Jumalan Sanalle.


      • Maruan-ne kirjoitti:

        muuten se ei kestä. Sitä paitsi eivät mitkään ihmeet kuitenkaan tee oikeasti kenestäkään uskovaista. Ainoastaan uteliaisuus herää, ei muuta.

        Mutta heidän uskoaan voivat ihmeet vahvistaa, jotka jo ovat uskossa, joka on syntynyt ja perustuu Jumalan Sanalle.

        "Raamatun sana on kaiken uskon, opin ja elämän korkein ohje!"

        Room. 10:17
        "Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta".
        --
        Kun Jeesuksen maine levisi, yhä suurempi ihmisjoukko seuraa häntä.
        Näitä ihmisjoukkoja näytti kiinnostavan enemmän Jeesuksen parantamisihmeet, kuin itse hänen julistuksensa.

        Moni tänäänkin juoksee ihmeitten perässä.


    • Virsi 333
      --
      1.
      Kiitä Herraa, sieluni,
      kieleni ja mieleni,
      hän on hyvä, armias,
      muuttumatta laupias.

      2.
      Älä turvaa ihmisiin,
      voimakkaisiin, ylhäisiin.
      Suurimmatkin voimassaan
      heikot ovat auttamaan.
      -
      4.
      Autuas, ken uskossaan
      turvaa yksin Jumalaan,
      etsii Herran tahtoa,
      luottaa hänen armoonsa.

      5.
      Jumala on sanallaan
      luonut taivaan, meren, maan,
      kaiken, mitä niissä on,
      pienimmänkin olennon.   

      6.
      Nälkäiset hän ravitsee,
      meidät oikein tuomitsee,
      sorron kahleet kirvoittaa,
      nääntyviä virvoittaa.

      7.
      Kuulee itkut orpojen,
      huokaukset leskien,
      sairaan kivut lievittää,
      raskaat kuormat keventää.

      8.
      Herra etsii eksyneet,
      itse nostaa langenneet,
      tuntee muukalaiset maan,
      siunaa heitä rauhallaan.

      9.
      Hän on suuri, laupias,
      ikuisesti kuningas!
      Kaikki kansat veisatkaa,
      huutakaa: Halleluja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      65
      7282
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      126
      4001
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3896
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      3308
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      139
      3202
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      49
      2600
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2418
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2242
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2084
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      10
      1931
    Aihe