JEESUS PARANTAA KUNINKAAN VIRKAMIEHEN POJAN
Joh.4:43-54
--
4:43 Mutta niiden kahden päivän kuluttua hän lähti sieltä Galileaan.
4:44 Sillä Jeesus itse todisti, ettei profeetalla ole arvoa omassa isiensä maassa.
4:45 Kun hän siis tuli Galileaan, ottivat galilealaiset hänet vastaan, koska olivat nähneet kaikki, mitä hän oli tehnyt Jerusalemissa juhlan aikana; sillä hekin olivat tulleet juhlille.
4:46 Niin hän tuli taas Galilean Kaanaan, jossa hän oli tehnyt veden viiniksi. Ja Kapernaumissa oli eräs kuninkaan virkamies, jonka poika sairasti.
4:47 Kun hän kuuli Jeesuksen tulleen Juudeasta Galileaan, meni hän hänen luoksensa ja pyysi häntä tulemaan ja parantamaan hänen poikansa; sillä tämä oli kuolemaisillaan.
4:48 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Ellette näe merkkejä ja ihmeitä, te ette usko".
4:49 Kuninkaan virkamies sanoi hänelle: "Herra, tule, ennenkuin minun lapseni kuolee".
4:50 Jeesus sanoi hänelle: "Mene, sinun poikasi elää". Ja mies uskoi sanan, jonka Jeesus sanoi hänelle, ja meni.
4:51 Ja jo hänen ollessaan paluumatkalla hänen palvelijansa kohtasivat hänet ja sanoivat, että hänen poikansa eli.
4:52 Niin hän tiedusteli heiltä, millä hetkellä hän oli alkanut toipua. Ja he sanoivat hänelle: "Eilen seitsemännellä hetkellä kuume lähti hänestä".
4:53 Niin isä ymmärsi, että se oli tapahtunut sillä hetkellä, jolloin Jeesus oli sanonut hänelle: "Sinun poikasi elää". Ja hän uskoi, hän ja koko hänen huonekuntansa.
4:54 Tämä oli taas tunnusteko, toinen, jonka Jeesus teki, tultuaan Juudeasta Galileaan.
Jeesus parantaa kuninkaan virkamiehen pojan, Joh.4:43-54
4
173
Vastaukset
Jeesus lähtee Samariasta Galileaan ”isiensä maahan” (43), jossa häntä ei yhtä innolla otettu vastaan, kuin Samariassa (44). Kotikaupungin Nasaretin asukkaat tunsivat Jeesuksen inhimillisen alkuperän, eivätkä uskoneet häneen (Mark. 6:4).
Jeesuksen Jerusalemissa tekemät ihmeteot (Joh. 2:23) kuitenkin aiheuttivat suopean vastaanoton galilealaistenkin puolelta ja he odottivat häneltä ihmetöitä.
Tämä suopeus saattoi olla vain näennäistä.
Kapernaumista tulee Jeesuksen tykö Kaanahan eräs kuninkaan virkamies, jonka poika sairasti ja oli kuolemaisillaan.
Mies kääntyy luottamuksella Jeesuksen puoleen ja pyytää häntä parantamaan poikansa, koska hän uskoi Jeesuksen ihmeitä tekevään voimaan.
Jeesus ensin moittii miehen ihmetöistä riippuvaa uskoa (vrt. 6:30, 20:25):
”Ellette näe merkkejä ja ihmeitä, te ette usko". Tällainen usko on pinnallista.
Kuninkaan virkamies pyytää Jeesusta tulemaan kotiinsa” (49).
Jeesus sanoi hänelle: "Mene, sinun poikasi elää". Ja mies uskoi sanan, jonka Jeesus sanoi hänelle, ja meni” (50).
Ihmeuskolle Jeesus ei antanut paljoa arvoa (Joh. 2:23). Miehen ihmeusko kehittyi ja syveni uskoksi Jeesuksen sanan voimaan.
Perheenisän usko Jeesukseen vaikutti vuorostaan koko perheväkeen. Koko huonekunta liittyi siihen uskovaisten joukkoon, joka alkoi muodostua Galileassa (53).
--
Mitä sinä ajattelet nk. ihmeuskosta?- Maruan-ne
muuten se ei kestä. Sitä paitsi eivät mitkään ihmeet kuitenkaan tee oikeasti kenestäkään uskovaista. Ainoastaan uteliaisuus herää, ei muuta.
Mutta heidän uskoaan voivat ihmeet vahvistaa, jotka jo ovat uskossa, joka on syntynyt ja perustuu Jumalan Sanalle. Maruan-ne kirjoitti:
muuten se ei kestä. Sitä paitsi eivät mitkään ihmeet kuitenkaan tee oikeasti kenestäkään uskovaista. Ainoastaan uteliaisuus herää, ei muuta.
Mutta heidän uskoaan voivat ihmeet vahvistaa, jotka jo ovat uskossa, joka on syntynyt ja perustuu Jumalan Sanalle."Raamatun sana on kaiken uskon, opin ja elämän korkein ohje!"
Room. 10:17
"Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta".
--
Kun Jeesuksen maine levisi, yhä suurempi ihmisjoukko seuraa häntä.
Näitä ihmisjoukkoja näytti kiinnostavan enemmän Jeesuksen parantamisihmeet, kuin itse hänen julistuksensa.
Moni tänäänkin juoksee ihmeitten perässä.
Virsi 333
--
1.
Kiitä Herraa, sieluni,
kieleni ja mieleni,
hän on hyvä, armias,
muuttumatta laupias.
2.
Älä turvaa ihmisiin,
voimakkaisiin, ylhäisiin.
Suurimmatkin voimassaan
heikot ovat auttamaan.
-
4.
Autuas, ken uskossaan
turvaa yksin Jumalaan,
etsii Herran tahtoa,
luottaa hänen armoonsa.
5.
Jumala on sanallaan
luonut taivaan, meren, maan,
kaiken, mitä niissä on,
pienimmänkin olennon.
6.
Nälkäiset hän ravitsee,
meidät oikein tuomitsee,
sorron kahleet kirvoittaa,
nääntyviä virvoittaa.
7.
Kuulee itkut orpojen,
huokaukset leskien,
sairaan kivut lievittää,
raskaat kuormat keventää.
8.
Herra etsii eksyneet,
itse nostaa langenneet,
tuntee muukalaiset maan,
siunaa heitä rauhallaan.
9.
Hän on suuri, laupias,
ikuisesti kuningas!
Kaikki kansat veisatkaa,
huutakaa: Halleluja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv332937- 1452782
- 1372267
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162193Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131930Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161821489Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311256Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo961254Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891202Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1371198