Eli kun joulunalla ostin tuon kukan,niin se oli iso nuppu.Nyt se nuppu on vielä levinnyt,ja varsi kasvanut,muttei vieläkään ole pullahtanut kuosistaan.
Eli pitäiskö sitä nyt jossain välissä myös kastella vai enkö kastele lainkaan kun pukkaa vaan nuppua?
En oikein kuukelilla löytänyt ymmärrettävää ohjetta tähän vaiheeseen.
Vai pukkaako tuo kukan vasta ensivuonna o_O
ja vielä Amaryllisasiaa
10
409
Vastaukset
tahtoo että se aukaisee kukkansa niin pitää kastella. kukka avautuu aika äkkiä sillä kastelemisella.
aika huimaa vauhtia ja vasta sitten nuput aukesivat.
Mies hoiti kastelu puolen ja antoi noin 1x viikossa hieman elämännestettä. (sita Virttaankankaalta tulevaa, joka oli seisonut ainakin vuorokauden)- muistit välil
rekkautuuki buahahahaahah
muistit välil kirjoitti:
rekkautuuki buahahahaahah
En vietä koko aikaa koneella ja sen minkä olen olen kirjautuneena.
- Myy-Pikkuinen
taitaa nyt käydä niin että se kasvaa jättiläiseksi ja lopuksi se kukka on mitä isoin koskaan...ei vaan en tiedä kukista mitään mut kaipa nuo jotka tietää pian vastaavat...ainakin asiallisemmin. =)
- issu56
kyllä sitä välillä pitää kastellakin, mutta vain lautaselle. Eli ei tykkää suorasta päältäkastelusta.
ok.Kiitos vastauksista kaikille.Eli uskallan nyt sitä sitten vähän alkaa kastella.
Toi kastelu vähän pelotti,kun joku ihme muistikuva oli,että sipulikukkia ei saa kastella kukkavaiheessa.Taitaa olla jotain omituista unta vaan.
Tuossa olkkarin pöydällä se on huoneenlämmössä,mutta uskaltaiskohan sitä laittaa yöksi vaikka vähän patterin lähelle,jos sais enemmän lämpöä?tasainen lämpö kuitenkin ole parempi. saattaa kukat avutua mutta sitten kuihtuakkin yhtä nopeasti.
majorica kirjoitti:
tasainen lämpö kuitenkin ole parempi. saattaa kukat avutua mutta sitten kuihtuakkin yhtä nopeasti.
Joo,noin tosiaan voi olla.
Ihan ei tää sisäkukka osasto taida olla parhaitten handlattu meikäläisellä...
- Telpet
kyllastynyt. Totaalisesti. Minulla on vesiasetelmassa, sekä kolme mullassa ja kaikki väsäävät edelleen uutta kukkaputkea.
Aioinkin tänään, että jos vielä yksikin kukkaputki alkaa kasvamaan, se joutuu kellariin.
Ensimäiset kukat tuli marraskuun puolivälissä.
Nyt riittää tällä erää amarylliksiä.
Kastele ihan hyppysellinen ja varovasti sekin, muuten se viruu sitä pitkää vartta. Kyllä se aukeaa kukkaansa siitä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2387141IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its1883842- 1711775
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)721605- 701134
- 1341112
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61027Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte128936Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy205914- 102863