Kiinalaiset ravintolat Kiinassa rääkkäävät....

tv:ssä näytetty

Katselin Teema kanavaa tänään 11.1.
Sieltä tuli jokin ohjelma, jossa näytettiin ohjelmaa kiinalaisesta ravintolasta.

Kiinassa hienoissa ravintoloissa tarjoillaan kalaruokaa, jossa kala on vielä puoliksi hengissä, kun se tuodaan asiakkaalle pöytään.
Ohjelmassa näytettiin, kun elävä kala puoliksi upotettiin kiehuvaan öljyyn ja kalaa pidettiin siellä, kunnes se oli kypsynyt ja ruskistunut.
Todella järkyttävää eläinrääkkäystä.
Ravintolan johtaja vielä painotti, että kalan suun tulee liikkua, kun ruoka viedään asiakkaalle.

Tuo jos mikä on eläinrääkkäystä. Jokainen voi kuvitella miltä tuntuisi jos keitettäisiin elävältä yli 200 asteisessa kiehuvassa öljyssä ja joutuisi olemaan siellä elossa.
Kyllä kala pitää olla ensin kuollut, ennekuin sitä tällätavoin valmistetaan ruoaksi.

7

998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siitä sitten vaan

      syömään kiinalaista pas eikun ruokaa.

    • Masa.

      tuntuu kun luonnossa se sama kala suurella todennäköisyydellä päätyisi suuremman kalan vatsalaukun happoihin elävänä. Entäs nuo kaikki kalastuksessa hapenpuutteeseen tai koukku kitalaessa kuolleiden kalojen kärsimykset?
      Älä sekaannu kiinalaisten tuhatvuotisiin ruoka elämyksiin sun ohimenevällä kalansuojelu POP kulttuurillasi.

    • se oli

      Katsoin samaa ohjelmaa ja meidän tv.ssä näytettiin kun päivittäin kyseisessä ravintolassa laitettiin 100 -200 ankkaa asiakkaille. Ensimmäinen resepti oli ota elävä ankka ja laita se kiehuvaan veteen jonka jälkeen se kynitään elävältä. Toinen ankkaohje oli . Elävältä ankalta kaivetään sydän irti näin tulee mureaa ankkaa. Mutta eihän näiden kiinalaisten jutut ketään kiinnosta. Sitäpaitsi kun aate on oikea niin kaikki muukin on luvallista.

    • Vai, että on Teemakin lähtenyt tuohon Petan kampanjaan mukaan, voi hyväuskoisia, teillä on uskontonne!

      Kertokaa yksikin hyvä peruste miksi nähdä vaivaa sätkivän, potkivan ja purevan kalan kanssa kun helpommin pääsee kun vain "naks"?

      Vakavasti puhuen, se, että kalan helvetti on maksavan asiakkaan nautinto on vain tämän maailman sääntö, jotain tarttis tehdä, mutta onko ihmisestä siihen - edes pieneen sääliin kalaa kohtaan?

      Mitä helpompi kohteeseen on samaistua sitä helpommmin heltiää sympatia kärsivälle, Ihmiset ovat jo oikeudet saaneet, vaikka ne monelta meiltä puutuvatkin, Espanjassa kaikille kädellisille on annettu oikeudet... no, ehkä joskus vielä joku itkee kalojenkin tähden.:'(

      • afdsfasdf

    • Oli tapaus

      Kiinalaisethan eivät tunnetusti eläinten kärsimyksistä piittaa. Kuvaavasti oli Simpsonien tekijät onnistuneet eräässä jaksossa kieteyttämään kiinanruo'an luonteen.

      Simpsoneiden perhe meni kiinalaiseen ravintolaan ja Lisa tilasi jotain levää tms. Tarjoilija suositteli lisäksi kissankorvia, kuonoja ja vaikka mitä. Kun Lisa kaikesta kieltäytyi, päätti tarjoilija vielä varmistaa asian kysymällä.

      -Onko mitään, millä voisimme lisätä makunautintoasi AIHEUTTAMALLA kärsimystä jollekkin eläimelle?

      Se mitä olen ruokaohjelmia katsonut, niin tuolla kaukoidässä näyttää se ruoan tuoreus olevat tärkeää. Kalan lisäksi mm. merimakkaraa ja mustekalaa saa sellaisenaan pilkottuna elävänä. Itse asiassa se pilkotaan ja maustetaan sitten kun asiakas tilaa. Anthony Bourdain tuumasi mustekalaa syödessään, että taitaa liikkua vielä mahassakin. Ilmeestä päätellen ei kovasti nauttinut ruoasta.

    • ravustajaeetu

      suomessa keitetään ravut elävänä kääk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      133
      9603
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6112
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      167
      5424
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5378
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      4
      4448
    6. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      57
      4337
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      88
      3541
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2971
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      126
      2927
    Aihe