MISSÄ OVAT KAIKKI VÄLIVAIHEIDEN FOSSIILIT KUN NIITÄ EI OLE OLEMASSAKAAN NE OLISI JO LÖYDETTY AJAT SITTEN JOS NIITÄ OLISI, NIMIMERKKI JUMALA ON JA JEESUS SOVITTI
Evoluution aukot
10
578
Vastaukset
- Turkana
joitakin evoluutioteorian mukaisia välimuotoja:
Kenichthys, Osteolepis, Eusthenopteron, Sterropterygion, Panderichthys, Elpistostege, Hynerpeton, Acanthostega, Ichthyostega, Pholidogaster, Pteroplax, Dendrerpeton, Archegosaurus, Eryops, Trematops, Amphibamus, Doleserpeton, Triadobatrachus, Vieraella, Karaurus, Limnoscelis, Tseajaia, Solenodonsaurus, Hylonomus, Paleothyris, Captorhinus, Scutosaurus, Deltavjatia, Proganochelys, Petrolacosaurus, Araeoscelis, Apsisaurus, Claudiosaurus, Planocephalosaurus, Protorosaurus, Prolacerta, Proterosuchus, Hyperodapedon, Trilophosaurus, Protoclepsydrops , Clepsydrops, Archaeothyris, Varanops, Haptodus, Dimetrodon, Sphenacodon, Biarmosuchia, Procynosuchus, Dvinia, Thrinaxodon, Cynognathus, Diademodon, Probelesodon, Probainognathus, Exaeretodon, Oligokyphus, Kayentatherium, Pachygenelus, Diarthrognathus, Adelobasileus, Sinoconodon, Kuehneotherium, Eozostrodon, Morganucodon, Haldanodon, Peramus, Endotherium, Kielantherium, Aegialodon, Steropodon, Pariadens, Kennalestes, Asioryctes, Cimolestes, Procerberus, Gypsonictops, Archeopteryx, Coelophysis, Deinonychus, Oviraptor, Lisboasaurus, Sinornis, Ambiortus, Hesperornis, Ichthyornis, Palaechthon, Purgatorius, Cantius, Pelycodus, Amphipithecus, Pondaungia, Parapithecus, Propliopithecus, Aegyptopithecus, Proconsul, Limnopithecus, Dryopithecus, Sivapithecus, Cynodictis, Hesperocyon, Ursavus, Protursus, Ursus minimus, Pachycynodon, Enaliarctos, Neotherium, Imagotaria, Thalassoleon, Leptophoca, Montherium, Haplogale, Proailurus, Pseudaelurus, Dinictis, Hoplophoneus, Herpestes, Eoconodon, Microclaenodon, Dissacus, Hapalodectes, Pakicetus, Ambulocetus, Rodhocetus, Basilosaurus, Protocetes, Indocetus, Prozeuglodon, Eocetus ja Dorudon.
kerro ihmeessä, jos tarvitset vielä lisää.- aito-outsider
eläneen jopa 50 milj. elämänmuotoa. Suurin osa niistä olisi pakostakin ollut ns. välimuotoja. Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa.
Listaa nyt edes yksi miljoona. - vai pienet aivot?
aito-outsider kirjoitti:
eläneen jopa 50 milj. elämänmuotoa. Suurin osa niistä olisi pakostakin ollut ns. välimuotoja. Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa.
Listaa nyt edes yksi miljoona."Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa."
Fossiililajeja tunnetaan noin 250 000. Kerro minulle, miten nuo sinun 20-35 miljoonaasi sopivat 250 tuhanteen. Osaatko edes ala-astetason matematiikkaa? - niinpätietystiniinpätietysti
vai pienet aivot? kirjoitti:
"Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa."
Fossiililajeja tunnetaan noin 250 000. Kerro minulle, miten nuo sinun 20-35 miljoonaasi sopivat 250 tuhanteen. Osaatko edes ala-astetason matematiikkaa?Millä 6000 vuotta saa sopimaan 700 000 vuotuiseen jääkerrokseen.
aito-outsider kirjoitti:
eläneen jopa 50 milj. elämänmuotoa. Suurin osa niistä olisi pakostakin ollut ns. välimuotoja. Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa.
Listaa nyt edes yksi miljoona.pehmytkudoksissa on "hieman" hankala havaita fossiileista.
Miksi eri kerrostumissa on todisteita tyystin erilaisista eläin ja kasvikunnista? prekambrin ja kvartiäärikauden väliin mahtuu monenoista sukupuuttoa..- Turkana
aito-outsider kirjoitti:
eläneen jopa 50 milj. elämänmuotoa. Suurin osa niistä olisi pakostakin ollut ns. välimuotoja. Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa.
Listaa nyt edes yksi miljoona.jo kerrottiinkin, fossiililajeja ei ole edes löydetty miljoonaa, mutta turhaanhan minä niitä sinulle listaisin, kun paras selitys mitä olet kyennyt tarjoamaan välimuodoille on se, että ne on luotu erikseen tiettyinä aikoina ja että se nyt vain on niin.
- Break
Koko välivaihe käsite on varsin epämääräinen. Evoluutiohan on jatkuvaa kehitystä kohti parempaa sopeutumista ympäristöön. Kehitys voi olla hitaanpaa tai nopeampaa riippuen ympäristön eli eliön ekologisen lokeron muutoksesta. Meidän aikaskaalassa kehitys on jokatapauksessa hidasta. Kuka siis määrittelee milloin laji on "valmis" ja milloin välivaiheessa?
Joskus kreationistit tuntuvat tarkoittavan välivaiheella jotakin kahden eri lajin välistä eliötä. Ajatuskin on naurettava. Lajien evolutiivista kehitystähän voidaan kuvata puuna. Jokainen oksan kärki edustaa kunkin lajin tämänhetkistä tilannetta. Jokainenhan ymmärtää, että eihän oksien kärkien välissä ole mitään, joten eri lajien välisiä sekasikiöitä ei yksinkertaisesti ole normaalisti olemassa. On vain yhteisiä esi-isiä. ei ole todistamista. Aloita uudelleen sivistyneemmässä äänilajissa.
- jumala ?
putosiko mustaan aukkoon eikä huvita kiivetä sieltä ?
- Barbarossa
En tiedä välivaiheen fossiileista, mutta nyt kun satuit tulemaan palstalle niin kysyisin onko jotakin muitakin fossiileja olemassa, jotain alkuperäisiä muotoja ja minkä eliöiden ne mahdollisessti ovat. Onko ne näitä dinojen luurankoja jotka on alkuperäisiä? Tuossa treadissa kyselin;
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000040825481
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372726Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891174Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127969Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.60940- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos76858Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70805EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta99802Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25708Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684