MISSÄ OVAT KAIKKI VÄLIVAIHEIDEN FOSSIILIT KUN NIITÄ EI OLE OLEMASSAKAAN NE OLISI JO LÖYDETTY AJAT SITTEN JOS NIITÄ OLISI, NIMIMERKKI JUMALA ON JA JEESUS SOVITTI
Evoluution aukot
10
576
Vastaukset
- Turkana
joitakin evoluutioteorian mukaisia välimuotoja:
Kenichthys, Osteolepis, Eusthenopteron, Sterropterygion, Panderichthys, Elpistostege, Hynerpeton, Acanthostega, Ichthyostega, Pholidogaster, Pteroplax, Dendrerpeton, Archegosaurus, Eryops, Trematops, Amphibamus, Doleserpeton, Triadobatrachus, Vieraella, Karaurus, Limnoscelis, Tseajaia, Solenodonsaurus, Hylonomus, Paleothyris, Captorhinus, Scutosaurus, Deltavjatia, Proganochelys, Petrolacosaurus, Araeoscelis, Apsisaurus, Claudiosaurus, Planocephalosaurus, Protorosaurus, Prolacerta, Proterosuchus, Hyperodapedon, Trilophosaurus, Protoclepsydrops , Clepsydrops, Archaeothyris, Varanops, Haptodus, Dimetrodon, Sphenacodon, Biarmosuchia, Procynosuchus, Dvinia, Thrinaxodon, Cynognathus, Diademodon, Probelesodon, Probainognathus, Exaeretodon, Oligokyphus, Kayentatherium, Pachygenelus, Diarthrognathus, Adelobasileus, Sinoconodon, Kuehneotherium, Eozostrodon, Morganucodon, Haldanodon, Peramus, Endotherium, Kielantherium, Aegialodon, Steropodon, Pariadens, Kennalestes, Asioryctes, Cimolestes, Procerberus, Gypsonictops, Archeopteryx, Coelophysis, Deinonychus, Oviraptor, Lisboasaurus, Sinornis, Ambiortus, Hesperornis, Ichthyornis, Palaechthon, Purgatorius, Cantius, Pelycodus, Amphipithecus, Pondaungia, Parapithecus, Propliopithecus, Aegyptopithecus, Proconsul, Limnopithecus, Dryopithecus, Sivapithecus, Cynodictis, Hesperocyon, Ursavus, Protursus, Ursus minimus, Pachycynodon, Enaliarctos, Neotherium, Imagotaria, Thalassoleon, Leptophoca, Montherium, Haplogale, Proailurus, Pseudaelurus, Dinictis, Hoplophoneus, Herpestes, Eoconodon, Microclaenodon, Dissacus, Hapalodectes, Pakicetus, Ambulocetus, Rodhocetus, Basilosaurus, Protocetes, Indocetus, Prozeuglodon, Eocetus ja Dorudon.
kerro ihmeessä, jos tarvitset vielä lisää.- aito-outsider
eläneen jopa 50 milj. elämänmuotoa. Suurin osa niistä olisi pakostakin ollut ns. välimuotoja. Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa.
Listaa nyt edes yksi miljoona. - vai pienet aivot?
aito-outsider kirjoitti:
eläneen jopa 50 milj. elämänmuotoa. Suurin osa niistä olisi pakostakin ollut ns. välimuotoja. Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa.
Listaa nyt edes yksi miljoona."Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa."
Fossiililajeja tunnetaan noin 250 000. Kerro minulle, miten nuo sinun 20-35 miljoonaasi sopivat 250 tuhanteen. Osaatko edes ala-astetason matematiikkaa? - niinpätietystiniinpätietysti
vai pienet aivot? kirjoitti:
"Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa."
Fossiililajeja tunnetaan noin 250 000. Kerro minulle, miten nuo sinun 20-35 miljoonaasi sopivat 250 tuhanteen. Osaatko edes ala-astetason matematiikkaa?Millä 6000 vuotta saa sopimaan 700 000 vuotuiseen jääkerrokseen.
aito-outsider kirjoitti:
eläneen jopa 50 milj. elämänmuotoa. Suurin osa niistä olisi pakostakin ollut ns. välimuotoja. Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa.
Listaa nyt edes yksi miljoona.pehmytkudoksissa on "hieman" hankala havaita fossiileista.
Miksi eri kerrostumissa on todisteita tyystin erilaisista eläin ja kasvikunnista? prekambrin ja kvartiäärikauden väliin mahtuu monenoista sukupuuttoa..- Turkana
aito-outsider kirjoitti:
eläneen jopa 50 milj. elämänmuotoa. Suurin osa niistä olisi pakostakin ollut ns. välimuotoja. Kovin on lyhyt listasi siihen nähden, että välimuotoja pitäisi olla ehkä tuollaiset 20-35 miljoonaa.
Listaa nyt edes yksi miljoona.jo kerrottiinkin, fossiililajeja ei ole edes löydetty miljoonaa, mutta turhaanhan minä niitä sinulle listaisin, kun paras selitys mitä olet kyennyt tarjoamaan välimuodoille on se, että ne on luotu erikseen tiettyinä aikoina ja että se nyt vain on niin.
- Break
Koko välivaihe käsite on varsin epämääräinen. Evoluutiohan on jatkuvaa kehitystä kohti parempaa sopeutumista ympäristöön. Kehitys voi olla hitaanpaa tai nopeampaa riippuen ympäristön eli eliön ekologisen lokeron muutoksesta. Meidän aikaskaalassa kehitys on jokatapauksessa hidasta. Kuka siis määrittelee milloin laji on "valmis" ja milloin välivaiheessa?
Joskus kreationistit tuntuvat tarkoittavan välivaiheella jotakin kahden eri lajin välistä eliötä. Ajatuskin on naurettava. Lajien evolutiivista kehitystähän voidaan kuvata puuna. Jokainen oksan kärki edustaa kunkin lajin tämänhetkistä tilannetta. Jokainenhan ymmärtää, että eihän oksien kärkien välissä ole mitään, joten eri lajien välisiä sekasikiöitä ei yksinkertaisesti ole normaalisti olemassa. On vain yhteisiä esi-isiä. ei ole todistamista. Aloita uudelleen sivistyneemmässä äänilajissa.
- jumala ?
putosiko mustaan aukkoon eikä huvita kiivetä sieltä ?
- Barbarossa
En tiedä välivaiheen fossiileista, mutta nyt kun satuit tulemaan palstalle niin kysyisin onko jotakin muitakin fossiileja olemassa, jotain alkuperäisiä muotoja ja minkä eliöiden ne mahdollisessti ovat. Onko ne näitä dinojen luurankoja jotka on alkuperäisiä? Tuossa treadissa kyselin;
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000040825481
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163361
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit201996- 181851
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321805- 821758
- 261572
- 281410
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91384Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui351344Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111314