Varainsiirtovero

Jos hankkisin sijoitusasunnon ja maksaisin siitä varainsiirtoveron. Voiko veron vähentää vuokratuloista? Epäilisin että ei ole vähennyskelpoinen!!
1623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vero ei ole vähennyskelpoinen vuokratulosta, mutta se on aikanaan vähennyskelpoinen luovutusvoitosta, kun sijoitusasunnon aikanaan myy eteenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyselijä1 kirjoitti:

Jos hankkisin sijoitusasunnon ja maksaisin siitä varainsiirtoveron. Voiko veron vähentää vuokratuloista? Epäilisin että ei ole vähennyskelpoinen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu