terroristivaltio:

40 vuoden ajan Israel on rakentanut laittomia siirtokuntia varastetulle Palestiinan maalle. 40 vuoden aikana Israel on surmannut tuhansia palestiinalaisia, tuhonnut 12 000 palestiinalaista kotia, pidättänyt 650 000 palestiinalaista ja tuhonnut yli miljoona palestiinalaisten oliivipuuta.

Vuodesta 2002 alkaen palestiinalaisten alueelle pystytetyn apartheidmuurin tarkoituksena on ollut palestiinalaisten piirittäminen, heidän tunkemisensa typistettyihin bantustaneihin ja Israelin laajentumisen tekeminen peruuttamattomaksi. Muuri erottaa viljelijät maistaan, oppilaat kouluistaan, työläiset työpaikoistaan ja ihmiset yhteisöistään. Vaikka Kansainvälinen oikeusistuin on lausunnossaan todennut muurin laittomaksi, se nyt piirittää palestiinalaisten kaupungit ja kylät suurimmassa maananastuksessa 40 vuoteen.Äskeittäisessä Libanonin vastaisessa sodassa Israelin yksipuolinen toiminta ja militarismi on paljastunut maailmalle. Israel jatkaa ”olemassa olevien tosiasioiden” luomista pitääkseen yllä miehitettyjen palestiinalaisalueiden strategista kontrollia, liittääkseen maita itseensä ja hankkiutuakseen eroon ei-juutalaisesta väestöstä.

40 miehitysvuoden ajan Israel on jatkuvasti kieltänyt miehitettyjen alueiden palestiinalaisväestöltä sen kansainvälisesti taatun oikeuden ravintoon, veteen, koulutukseen, elinkeinoihin ja terveydenhuoltoon. Se on luonut tiesulkujen, kulkurajoitusten, sotilaallisten esteiden, piiritysten ja ulkonaliikkumiskieltojen järjestelmän, jonka avulla estetään palestiinalaisten liikkuminen yhteisöjensä sisällä ja niiden välillä. Lisäksi, taas Geneven konventioiden vastaisesti, Israel on pannut toimeen kollektiivisia, koko väestöön kohdistuvia rangaistuksia. Joukkopidätyksissä on vangittu myös kymmeniä demokraattisesti valittuja palestiinalaiskansanedustajia ja hallituksen ministereitä. Vuodesta 2000 Israelin suorittamissa ”suunnatuissa surmaiskuissa”, joissa on usein käytetty Yhdysvaltojen toimittamia F-16-hävittäjia ja Hellfire-ohjuksia, on kuollut yli 337 palestiinalaista; näistä 129 ei ole ollut tarkoitettuja kohteita ollenkaan, monet lapsia.

Jerusalemissa ja Israelin sisäpuolella palestiinalaiset ovat vuodesta 1948 joutuneet kokemaan institutionalisoitua syrjintää eikä heillä ole tasa-arvoista asemaa eikä täysiä kansalaisoikeuksia. Israel kieltää edelleen palestiinalaispakolaisilta heidän kansainvälisesti taatun paluuoikeutensa.

Kolmekymmentä vuotta sitten Yhdistyneet kansakunnat tunnusti ja tuomitsi apartheidin kansainvälisenä rikoksena ja sitoutui vastustamaan sitä, missä tahansa sitä ilmenee. Tänään, 12 vuotta Etelä-Afrikan rotuerottelun loppumisen jälkeen, Israel jatkaa apartheidjärjestelmää. Kutsumme Yhdistyneitä kansakuntia taas kerran liittymään meihin havaitsemaan ja tuomitsemaan nämä rikokset ja sitoutumaan niiden vastustamiseen. Kuten ennenkin, luja kantamme on, että rikoksentekijät pitää saattaa oikeuteen.

Kaikkien miehitysvuosien ajan Israel on jatkuvasti rikkonut kymmeniä kansainvälisiä lakeja ja lukuisia YK:n päätöksiä. Kansainvälinen yhteisö kantaa suuren osavastuun näistä rikkomuksista. Yhdysvaltojen johdolla monet hallitukset eri puolilla maailmaa ovat tehneet aktiivista yhteistyötä Israelin kanssa miehityksen ja palestiinalaisten oikeuksien polkemisen tukemisessa. Muut ovat pysyneet vaiti tai puhuneet liian hiljaisella äänellä, eivätkä ole luoneet merkittävää maailmanlaajuista vastavoimaa Israelin kansainvälisten lainrikkomusten haastamiseksi.

10

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -.---

      Roskaa.

      YK:kin on nykyään islamistien blokin hallitsema järjestö, jossa järjen äänet ovat vähissä.

      Israel on länsimaiden eturintama aikamme suurta pahuutta vastaan. Tämän tulee historia todistamaan. Itse asiassa kaikki tieto olisi käsillä, mutta länsi on niin rappeutunut, että se on sokeutunut pahuudelle ja asettunut Israelia vastaan, vaikka Israelin vihollisten tavoite on tuhota myös länsimainen sivilisaatio.

      • asiantuntijaja

        viholliset uhkaavat länsimaita israelin takia, mieti sitä (tuskinpa mietit vitun älämölö!)


      • alistamaan meidät
        asiantuntijaja kirjoitti:

        viholliset uhkaavat länsimaita israelin takia, mieti sitä (tuskinpa mietit vitun älämölö!)

        kaikki. Miten et sitä tiedä? Islam on poliittinen ja militaristinen liike joka yrittää riuhumisella ja sodalla maailmanvaltaa.


      • asiantuntijaja
        alistamaan meidät kirjoitti:

        kaikki. Miten et sitä tiedä? Islam on poliittinen ja militaristinen liike joka yrittää riuhumisella ja sodalla maailmanvaltaa.

        juutalaiset ovat aina pyrkineet maailmanvaltaan!(talmud) Miten et sitä tiedä?


      • ero,
        asiantuntijaja kirjoitti:

        juutalaiset ovat aina pyrkineet maailmanvaltaan!(talmud) Miten et sitä tiedä?

        muslimit ovat oikea uhka massassaan. Ja sitäpaitsi muslimit pyrkivät sotilaallisesti ja koko ajan.


      • asiantuntijaja
        ero, kirjoitti:

        muslimit ovat oikea uhka massassaan. Ja sitäpaitsi muslimit pyrkivät sotilaallisesti ja koko ajan.

        Todellako, no niinpä tietenkin, uhkasihan mahtava Irak jopa Yhdysvaltoja, hehheh! "kusiaispesästä ei ole mitään vaaraa ellei mene kepillä sorkkimaan".
        Miksi pitää olla koko ajan muslimimaailmaa hämmentämässä kepein?


      • totta!!!
        asiantuntijaja kirjoitti:

        Todellako, no niinpä tietenkin, uhkasihan mahtava Irak jopa Yhdysvaltoja, hehheh! "kusiaispesästä ei ole mitään vaaraa ellei mene kepillä sorkkimaan".
        Miksi pitää olla koko ajan muslimimaailmaa hämmentämässä kepein?

        Muslimimaailmaa pitäisi hämmentää atomipommeilla.


    • asiantuntijajaja

      ........

      • asiantuntijajajajajajajajaj...

        ei ole terroristi.


      • se on
        asiantuntijajajajajajajajaj... kirjoitti:

        ei ole terroristi.

        islamisti, jihadisti ja terroristi, tuttu islam-palstalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4772
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3232
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2969
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1727
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1500
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1322
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1039
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      106
      981
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      29
      973
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      971
    Aihe