terroristivaltio:

40 vuoden ajan Israel on rakentanut laittomia siirtokuntia varastetulle Palestiinan maalle. 40 vuoden aikana Israel on surmannut tuhansia palestiinalaisia, tuhonnut 12 000 palestiinalaista kotia, pidättänyt 650 000 palestiinalaista ja tuhonnut yli miljoona palestiinalaisten oliivipuuta.

Vuodesta 2002 alkaen palestiinalaisten alueelle pystytetyn apartheidmuurin tarkoituksena on ollut palestiinalaisten piirittäminen, heidän tunkemisensa typistettyihin bantustaneihin ja Israelin laajentumisen tekeminen peruuttamattomaksi. Muuri erottaa viljelijät maistaan, oppilaat kouluistaan, työläiset työpaikoistaan ja ihmiset yhteisöistään. Vaikka Kansainvälinen oikeusistuin on lausunnossaan todennut muurin laittomaksi, se nyt piirittää palestiinalaisten kaupungit ja kylät suurimmassa maananastuksessa 40 vuoteen.Äskeittäisessä Libanonin vastaisessa sodassa Israelin yksipuolinen toiminta ja militarismi on paljastunut maailmalle. Israel jatkaa ”olemassa olevien tosiasioiden” luomista pitääkseen yllä miehitettyjen palestiinalaisalueiden strategista kontrollia, liittääkseen maita itseensä ja hankkiutuakseen eroon ei-juutalaisesta väestöstä.

40 miehitysvuoden ajan Israel on jatkuvasti kieltänyt miehitettyjen alueiden palestiinalaisväestöltä sen kansainvälisesti taatun oikeuden ravintoon, veteen, koulutukseen, elinkeinoihin ja terveydenhuoltoon. Se on luonut tiesulkujen, kulkurajoitusten, sotilaallisten esteiden, piiritysten ja ulkonaliikkumiskieltojen järjestelmän, jonka avulla estetään palestiinalaisten liikkuminen yhteisöjensä sisällä ja niiden välillä. Lisäksi, taas Geneven konventioiden vastaisesti, Israel on pannut toimeen kollektiivisia, koko väestöön kohdistuvia rangaistuksia. Joukkopidätyksissä on vangittu myös kymmeniä demokraattisesti valittuja palestiinalaiskansanedustajia ja hallituksen ministereitä. Vuodesta 2000 Israelin suorittamissa ”suunnatuissa surmaiskuissa”, joissa on usein käytetty Yhdysvaltojen toimittamia F-16-hävittäjia ja Hellfire-ohjuksia, on kuollut yli 337 palestiinalaista; näistä 129 ei ole ollut tarkoitettuja kohteita ollenkaan, monet lapsia.

Jerusalemissa ja Israelin sisäpuolella palestiinalaiset ovat vuodesta 1948 joutuneet kokemaan institutionalisoitua syrjintää eikä heillä ole tasa-arvoista asemaa eikä täysiä kansalaisoikeuksia. Israel kieltää edelleen palestiinalaispakolaisilta heidän kansainvälisesti taatun paluuoikeutensa.

Kolmekymmentä vuotta sitten Yhdistyneet kansakunnat tunnusti ja tuomitsi apartheidin kansainvälisenä rikoksena ja sitoutui vastustamaan sitä, missä tahansa sitä ilmenee. Tänään, 12 vuotta Etelä-Afrikan rotuerottelun loppumisen jälkeen, Israel jatkaa apartheidjärjestelmää. Kutsumme Yhdistyneitä kansakuntia taas kerran liittymään meihin havaitsemaan ja tuomitsemaan nämä rikokset ja sitoutumaan niiden vastustamiseen. Kuten ennenkin, luja kantamme on, että rikoksentekijät pitää saattaa oikeuteen.

Kaikkien miehitysvuosien ajan Israel on jatkuvasti rikkonut kymmeniä kansainvälisiä lakeja ja lukuisia YK:n päätöksiä. Kansainvälinen yhteisö kantaa suuren osavastuun näistä rikkomuksista. Yhdysvaltojen johdolla monet hallitukset eri puolilla maailmaa ovat tehneet aktiivista yhteistyötä Israelin kanssa miehityksen ja palestiinalaisten oikeuksien polkemisen tukemisessa. Muut ovat pysyneet vaiti tai puhuneet liian hiljaisella äänellä, eivätkä ole luoneet merkittävää maailmanlaajuista vastavoimaa Israelin kansainvälisten lainrikkomusten haastamiseksi.

10

311

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -.---

      Roskaa.

      YK:kin on nykyään islamistien blokin hallitsema järjestö, jossa järjen äänet ovat vähissä.

      Israel on länsimaiden eturintama aikamme suurta pahuutta vastaan. Tämän tulee historia todistamaan. Itse asiassa kaikki tieto olisi käsillä, mutta länsi on niin rappeutunut, että se on sokeutunut pahuudelle ja asettunut Israelia vastaan, vaikka Israelin vihollisten tavoite on tuhota myös länsimainen sivilisaatio.

      • asiantuntijaja

        viholliset uhkaavat länsimaita israelin takia, mieti sitä (tuskinpa mietit vitun älämölö!)


      • alistamaan meidät
        asiantuntijaja kirjoitti:

        viholliset uhkaavat länsimaita israelin takia, mieti sitä (tuskinpa mietit vitun älämölö!)

        kaikki. Miten et sitä tiedä? Islam on poliittinen ja militaristinen liike joka yrittää riuhumisella ja sodalla maailmanvaltaa.


      • asiantuntijaja
        alistamaan meidät kirjoitti:

        kaikki. Miten et sitä tiedä? Islam on poliittinen ja militaristinen liike joka yrittää riuhumisella ja sodalla maailmanvaltaa.

        juutalaiset ovat aina pyrkineet maailmanvaltaan!(talmud) Miten et sitä tiedä?


      • ero,
        asiantuntijaja kirjoitti:

        juutalaiset ovat aina pyrkineet maailmanvaltaan!(talmud) Miten et sitä tiedä?

        muslimit ovat oikea uhka massassaan. Ja sitäpaitsi muslimit pyrkivät sotilaallisesti ja koko ajan.


      • asiantuntijaja
        ero, kirjoitti:

        muslimit ovat oikea uhka massassaan. Ja sitäpaitsi muslimit pyrkivät sotilaallisesti ja koko ajan.

        Todellako, no niinpä tietenkin, uhkasihan mahtava Irak jopa Yhdysvaltoja, hehheh! "kusiaispesästä ei ole mitään vaaraa ellei mene kepillä sorkkimaan".
        Miksi pitää olla koko ajan muslimimaailmaa hämmentämässä kepein?


      • totta!!!
        asiantuntijaja kirjoitti:

        Todellako, no niinpä tietenkin, uhkasihan mahtava Irak jopa Yhdysvaltoja, hehheh! "kusiaispesästä ei ole mitään vaaraa ellei mene kepillä sorkkimaan".
        Miksi pitää olla koko ajan muslimimaailmaa hämmentämässä kepein?

        Muslimimaailmaa pitäisi hämmentää atomipommeilla.


    • asiantuntijajaja

      ........

      • asiantuntijajajajajajajajaj...

        ei ole terroristi.


      • se on
        asiantuntijajajajajajajajaj... kirjoitti:

        ei ole terroristi.

        islamisti, jihadisti ja terroristi, tuttu islam-palstalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      304
      552
    Aihe