Sattumalta katsoin tänään yhden Metsolat -jakson (Eevan ja Stigun juhannushäät). Tuli niiin, niiin, niiiiin ikävä maalle. Olen asunut liki 30 vuotta pääkaupunkiseudulla, enkä syntyisin läheltäkään Kainuuta tai mitä seutuja ne nyt onkaan. Mutta, niin oli ihanaa ja aurinkoista ja sukua ja jotenkin kotoista :))
Aviomies tosin totesi, että ei se maalla aina ole juhannus ja kesä. Niin kuin en sitä tietäis, aika vaan on kullannut muistot.
Ikävä maalle
5
1009
Vastaukset
- hiljasta on
aika autiota on joka jussi stadissa kun 79% menee maalle ja mökeille dokailee tai häihin.
- kaupunkijuhannus
Hmmm... ei ollut enää viime juhannus, eikä oikeastaan edellinenkään. Täällä oli aikas paljon väkeä ja myös ulkomaalaisia. Sekä näitä suomalaisia muualla syntyneitä, joilla ei oo sitä mökkiä. Ja osa niistä on vielä niitä, jotka eivät muutenkaan käytä alkoa. Joskus 90 -luvulla vietettiin todella rauhallisia stadijusseja :)
No, niin tai näin. Tänään katsoin Eläinten vanhainkoti -dokumentin Ylistarosta. Tuli vielä eneet ikävä :(
Ja eipä ole kun 10 minuuttia, niina alkaa tämän päivän Metsolat. Nyt tosin aika DRAAMAA.
- Maa sieppo
Hei,
Aviomiehesi on oikeassa tuossa toteamuksessaan.
Asun itse kaupungissa, meillä on myös maatila, jossa on myös talo.
Pellot on vuokralla, mutta olemme maalla usein kesällä kasvimaita viljelemässä ja myös talvella käymme siellä metsätöitä tekemässä.
Talvella maalla on paljon hiljaisempaa ja jotenkin tuntuu, kuin siellä kaikki olisi kuin talviunessa.
Talvella maaseudulla on paljon hiljaisempaa.
Kaupungissa on paljon vilkkaampaa talvellakin. Kaupungeissa elämä ei hidastu, vaan jatkaa samaa tahtiaan ympäri vuoden.
Kesällä kaupunki vähän hiljenee.
Asun pienessä kaupungissa, mutten voisi asua isossa kaupungissa.- rosadei
olet oikeassa, talvella on tosi hiljaista vaikkakin 10 minuutin automatka vie sinut hulinoihin,mikäli
niin tahdot.
- rosadei
melkein koko ikäni olen saanut ihailla tähtitaivasta,kuljeskella metsässä ja nauttia hiljaisuudesta-mitalin toinenpuoli:kelirikot hiekkateillä. Mutta luonnon aarreaittaa en vaihda kuin pakon edessä! 66v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli5010025Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1155668"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn604423Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1402995Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji2362765Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1442755Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota422631Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait302011- 201727
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.371579