Paljon kuulee mainintoja siitä, kuinka pieniä ydinvoimalan päästöt ovat ilmaan ja vesistöön. Luvuista on kuitenkin jätetty suurimmat päästöt kokonaan pois, samoin päästöt maaperään. Ne ovatkin hirvittäviä, ja myös omiin jälkeläisiimme kohdistuvaa terroria. Tässä esimerkki jutusta, jossa pieni, mutta rohkea ihmisryhmä yrittää saada ydinpäästömielettömyyden loppumaan Saksassa:
http://www.greenpeace.org/finland/fi/uutiset/vuotava-ydinjaetehauta
Luontoon päässyt jäte on päästö. Hyvin suuren ydinlaitospäästön muistamme vuodelta 1986 Tshernobylissä.
Ydinlaitosten vaietut päästöt
10
966
Vastaukset 10
- faFAGF
GSdgvZCA
Sosnovyj Borissa, tuossa lahden takana, suljettiin ydinvoimala radioaktiivisen vuodon vuoksi. Sellaista voi sattua vain päästöttömässä ydinvoimalassa.
Ympäristölle päästö ei aiheuttanut vaaraa . ainakaan ihmisille ja het ja uutisen mukaan..- tuostakin
Älä viitsi valehdella. Mitään raioaktiivista vuotoa ei tapahtunut.
Kyse oli jäähdytysjärjestelmän vuodosta.
Kukahan enää uskoo vastajan höpinöitä?
http://www.lansi-savo.fi/Etusivu/sosnovyi_borin_ydinreaktori_pysäytettiin_vian_takia_9448839.html tuostakin kirjoitti:
Älä viitsi valehdella. Mitään raioaktiivista vuotoa ei tapahtunut.
Kyse oli jäähdytysjärjestelmän vuodosta.
Kukahan enää uskoo vastajan höpinöitä?
http://www.lansi-savo.fi/Etusivu/sosnovyi_borin_ydinreaktori_pysäytettiin_vian_takia_9448839.htmlEnsin meinasin laittaa otsikoksi "Mistä näitä pellejä oikein tulee?", mutta ajattelin, että teenkin tästä hyvän esimerkin epätoivosta, jota pikku pikku ydinvoiman kannattajat kokevat edessäni - he takertuvat mihin tahansa oljenkorrelta näyttäväänkin toidistaakseen, että minua ei pidä uskoa :)
Voin hyvin jättää sinut luulemaan ihan mitä haluat. En ole paha pieniä kohtaan. Katsotaan, kuinka pian tämäkin asia sulle selviää.
kaltaistesi ansiosta maineeni vain kasvaa ja vankistuu. Kiitos siitä. Tiedän oikein hyvin, että kaikkein jääräpäisimpiin ydinvoiman kannattajiin ei mitkään todistetut seikat uppoa, joten en odotakaan kaikkien lampaiden poistuvan tuhoon vievältä reitiltä.
Vielä kerran: kiitos. Toivon tälle ketjulle ahkeraa kirjoittelua. Voin jopa linkittää tänne aiempia vastaavia epätoivontäyteisiä viestejä, tietysti vain asian seassa.- tuostakin
Vastaaja kirjoitti:
Ensin meinasin laittaa otsikoksi "Mistä näitä pellejä oikein tulee?", mutta ajattelin, että teenkin tästä hyvän esimerkin epätoivosta, jota pikku pikku ydinvoiman kannattajat kokevat edessäni - he takertuvat mihin tahansa oljenkorrelta näyttäväänkin toidistaakseen, että minua ei pidä uskoa :)
Voin hyvin jättää sinut luulemaan ihan mitä haluat. En ole paha pieniä kohtaan. Katsotaan, kuinka pian tämäkin asia sulle selviää.
kaltaistesi ansiosta maineeni vain kasvaa ja vankistuu. Kiitos siitä. Tiedän oikein hyvin, että kaikkein jääräpäisimpiin ydinvoiman kannattajiin ei mitkään todistetut seikat uppoa, joten en odotakaan kaikkien lampaiden poistuvan tuhoon vievältä reitiltä.
Vielä kerran: kiitos. Toivon tälle ketjulle ahkeraa kirjoittelua. Voin jopa linkittää tänne aiempia vastaavia epätoivontäyteisiä viestejä, tietysti vain asian seassa.Missään uutisessa ei vuodon ole kerrottu olleen radioaktiivisen.
Kirjoittelussakin pitäisi pysyä tosiasioissa. Muuten menne uskottavuus.
Uunituoreen uutisen mukaan jenkkien vanhimmassa ydinvoimalassa on havaittu lievä tritium-vuoto maaperään, rikkoutuneen putken vuoksi:
"Soil samples revealed the condensation water leaking from the 25-foot section of underground pipe contained small amounts of tritium, a naturally occurring radioactive form of hydrogen"
http://www.guardian.co.uk/world/feedarticle/8679221
Käsittääkseni tritium-päästökin voi tapahtua vain ydinjätetuotantolaiksissa, ainakin kun puhutaan vain tuotantoprosessiin liittyvistä materiaaleista.- mielenosoitus
luonnollisia kaasuja kuten radonia vastaan.Se kun on haitallista ihmiselle ja sitä on paljon,kuten myös luonnollista säteilyä.Lakko pystyyn ja persettä penkkiin jotta ne loppuis.
Radon on ydintekniikkaan liittyvä ongelma vain uraanikaivoksissa ja tietenkin niiden lähiseutujen asukkaille. Noissa yhteyksissä radonia voidaan tosiaan kutsua päästöksi.
Radon ei ole säteilysuojelun kohde muuten kuin työpaikoilla, mutta asuntoja varten on kyllä asetettu toimenpiderajoja - sis rajoja, joiden ylittäminen edellyttäisi joitain toimenpiteitä radonpitoisuuden vähentämiseksi.
Laitoin viestisi innoittamana TVOn ydinvastuuraportin omaksi ketjukseen /1/. Siitä näet, mitä päästöjä ydinvoimala, eräs sellainen, aiheuttaa.
"
Koska tulee
Kirjoittanut: mielenosoitus / Tänään / klo 14:42
luonnollisia kaasuja kuten radonia vastaan.Se kun on haitallista ihmiselle ja sitä on paljon,kuten myös luonnollista säteilyä.Lakko pystyyn ja persettä penkkiin jotta ne loppuis.
"
Toki mieltään voi osoittaa ihan mistä tahansa. Siitä vaan reippaasti. Voit aloittaa vaikka vaatimalla em. toimenpiderajan alentamista.
1: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8434371
(Ympäristövastuuraportti 2008, TVO)
- Trukari
"Paljon kuulee mainintoja siitä, kuinka pieniä ydinvoimalan päästöt ovat ilmaan ja vesistöön."
Se onkin erittäin tärkeä ominaisuus tämän hetkisessä tilanteessa.
"Luvuista on kuitenkin jätetty suurimmat päästöt kokonaan pois, samoin päästöt maaperään. "
Normaalisti puhuttaessa päästöistä ilmaan, ei puhutakaan päästöistä maaperään. Haluatko, että jatkossa kun puhutaan päästöistä ilmaan, puhutaan päästöistä muualle kuin ilmaan vai mitä sinä "ajattelit"?
"Ne ovatkin hirvittäviä, ja myös omiin jälkeläisiimme kohdistuvaa terroria. "
Ihmisten pelottelu ja uhkailu on terroria. Kysy siitä Greenpeacelta.
"Tässä esimerkki jutusta, jossa pieni, mutta rohkea ihmisryhmä yrittää saada ydinpäästömielettömyyden loppumaan Saksassa:
http://www.greenpeace.org/finland/fi/uutiset/vuotava-ydinjaetehauta"
Ai sinä kysyitkin jo. Hyvä hyvä. Hienot linkit sulla, tosi vakuuttava lähdekin.
"Luontoon päässyt jäte on päästö. Hyvin suuren ydinlaitospäästön muistamme vuodelta 1986 Tshernobylissä. "
Ja jäte on jotain mistä joku on luopunut. Hyvin muistamme Peurakairan avohakkuut vuonna 2005, joista Greenpeace myös raportoi ja samalla hyväili itseään tyytyväisenä. Harmi, että kyseessä oli lumen peittämä avosuo ja Peurakaira nimistä paikkaa ei ole olemassakaan.
http://www.veikkovasama.net/greenpeace_magazin.htmHaluan todellakin kertoa niistä ydinvoiman päästöistä, joista yleensä vaietaan. Ei sen ymmärtämisessä pitäisi olla mitään vaikeuksia. Kertominen ei tietenkään ole kaikille mukavaa, mutta se onkin eri juttu se. Yleisesti ottaen: kaikki oikea tieto ydinvoimasta palvelee vain sen vastustajia.
____________
Ydin-Suomi-skenaario: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8445292
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 50979
- 95953
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19815- 120764
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t115735Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔36663- 45646
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke22596- 19596
- 46568
- 38559
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72548- 33543
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka136509Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44506- 25502
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok108500- 47495
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7477