Ydinlaitosten vaietut päästöt

Paljon kuulee mainintoja siitä, kuinka pieniä ydinvoimalan päästöt ovat ilmaan ja vesistöön. Luvuista on kuitenkin jätetty suurimmat päästöt kokonaan pois, samoin päästöt maaperään. Ne ovatkin hirvittäviä, ja myös omiin jälkeläisiimme kohdistuvaa terroria. Tässä esimerkki jutusta, jossa pieni, mutta rohkea ihmisryhmä yrittää saada ydinpäästömielettömyyden loppumaan Saksassa:
http://www.greenpeace.org/finland/fi/uutiset/vuotava-ydinjaetehauta

Luontoon päässyt jäte on päästö. Hyvin suuren ydinlaitospäästön muistamme vuodelta 1986 Tshernobylissä.

10

957

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • faFAGF

      GSdgvZCA

    • Sosnovyj Borissa, tuossa lahden takana, suljettiin ydinvoimala radioaktiivisen vuodon vuoksi. Sellaista voi sattua vain päästöttömässä ydinvoimalassa.

      Ympäristölle päästö ei aiheuttanut vaaraa . ainakaan ihmisille ja het ja uutisen mukaan..

      • tuostakin

      • tuostakin kirjoitti:

        Älä viitsi valehdella. Mitään raioaktiivista vuotoa ei tapahtunut.
        Kyse oli jäähdytysjärjestelmän vuodosta.
        Kukahan enää uskoo vastajan höpinöitä?
        http://www.lansi-savo.fi/Etusivu/sosnovyi_borin_ydinreaktori_pysäytettiin_vian_takia_9448839.html

        Ensin meinasin laittaa otsikoksi "Mistä näitä pellejä oikein tulee?", mutta ajattelin, että teenkin tästä hyvän esimerkin epätoivosta, jota pikku pikku ydinvoiman kannattajat kokevat edessäni - he takertuvat mihin tahansa oljenkorrelta näyttäväänkin toidistaakseen, että minua ei pidä uskoa :)

        Voin hyvin jättää sinut luulemaan ihan mitä haluat. En ole paha pieniä kohtaan. Katsotaan, kuinka pian tämäkin asia sulle selviää.

        kaltaistesi ansiosta maineeni vain kasvaa ja vankistuu. Kiitos siitä. Tiedän oikein hyvin, että kaikkein jääräpäisimpiin ydinvoiman kannattajiin ei mitkään todistetut seikat uppoa, joten en odotakaan kaikkien lampaiden poistuvan tuhoon vievältä reitiltä.

        Vielä kerran: kiitos. Toivon tälle ketjulle ahkeraa kirjoittelua. Voin jopa linkittää tänne aiempia vastaavia epätoivontäyteisiä viestejä, tietysti vain asian seassa.


      • tuostakin
        Vastaaja kirjoitti:

        Ensin meinasin laittaa otsikoksi "Mistä näitä pellejä oikein tulee?", mutta ajattelin, että teenkin tästä hyvän esimerkin epätoivosta, jota pikku pikku ydinvoiman kannattajat kokevat edessäni - he takertuvat mihin tahansa oljenkorrelta näyttäväänkin toidistaakseen, että minua ei pidä uskoa :)

        Voin hyvin jättää sinut luulemaan ihan mitä haluat. En ole paha pieniä kohtaan. Katsotaan, kuinka pian tämäkin asia sulle selviää.

        kaltaistesi ansiosta maineeni vain kasvaa ja vankistuu. Kiitos siitä. Tiedän oikein hyvin, että kaikkein jääräpäisimpiin ydinvoiman kannattajiin ei mitkään todistetut seikat uppoa, joten en odotakaan kaikkien lampaiden poistuvan tuhoon vievältä reitiltä.

        Vielä kerran: kiitos. Toivon tälle ketjulle ahkeraa kirjoittelua. Voin jopa linkittää tänne aiempia vastaavia epätoivontäyteisiä viestejä, tietysti vain asian seassa.

        Missään uutisessa ei vuodon ole kerrottu olleen radioaktiivisen.
        Kirjoittelussakin pitäisi pysyä tosiasioissa. Muuten menne uskottavuus.


    • Uunituoreen uutisen mukaan jenkkien vanhimmassa ydinvoimalassa on havaittu lievä tritium-vuoto maaperään, rikkoutuneen putken vuoksi:

      "Soil samples revealed the condensation water leaking from the 25-foot section of underground pipe contained small amounts of tritium, a naturally occurring radioactive form of hydrogen"

      http://www.guardian.co.uk/world/feedarticle/8679221

      Käsittääkseni tritium-päästökin voi tapahtua vain ydinjätetuotantolaiksissa, ainakin kun puhutaan vain tuotantoprosessiin liittyvistä materiaaleista.

    • mielenosoitus

      luonnollisia kaasuja kuten radonia vastaan.Se kun on haitallista ihmiselle ja sitä on paljon,kuten myös luonnollista säteilyä.Lakko pystyyn ja persettä penkkiin jotta ne loppuis.

      • Radon on ydintekniikkaan liittyvä ongelma vain uraanikaivoksissa ja tietenkin niiden lähiseutujen asukkaille. Noissa yhteyksissä radonia voidaan tosiaan kutsua päästöksi.

        Radon ei ole säteilysuojelun kohde muuten kuin työpaikoilla, mutta asuntoja varten on kyllä asetettu toimenpiderajoja - sis rajoja, joiden ylittäminen edellyttäisi joitain toimenpiteitä radonpitoisuuden vähentämiseksi.

        Laitoin viestisi innoittamana TVOn ydinvastuuraportin omaksi ketjukseen /1/. Siitä näet, mitä päästöjä ydinvoimala, eräs sellainen, aiheuttaa.

        "
        Koska tulee
        Kirjoittanut: mielenosoitus / Tänään / klo 14:42
        luonnollisia kaasuja kuten radonia vastaan.Se kun on haitallista ihmiselle ja sitä on paljon,kuten myös luonnollista säteilyä.Lakko pystyyn ja persettä penkkiin jotta ne loppuis.
        "

        Toki mieltään voi osoittaa ihan mistä tahansa. Siitä vaan reippaasti. Voit aloittaa vaikka vaatimalla em. toimenpiderajan alentamista.


        1: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8434371
        (Ympäristövastuuraportti 2008, TVO)


    • Trukari

      "Paljon kuulee mainintoja siitä, kuinka pieniä ydinvoimalan päästöt ovat ilmaan ja vesistöön."

      Se onkin erittäin tärkeä ominaisuus tämän hetkisessä tilanteessa.


      "Luvuista on kuitenkin jätetty suurimmat päästöt kokonaan pois, samoin päästöt maaperään. "

      Normaalisti puhuttaessa päästöistä ilmaan, ei puhutakaan päästöistä maaperään. Haluatko, että jatkossa kun puhutaan päästöistä ilmaan, puhutaan päästöistä muualle kuin ilmaan vai mitä sinä "ajattelit"?


      "Ne ovatkin hirvittäviä, ja myös omiin jälkeläisiimme kohdistuvaa terroria. "

      Ihmisten pelottelu ja uhkailu on terroria. Kysy siitä Greenpeacelta.


      "Tässä esimerkki jutusta, jossa pieni, mutta rohkea ihmisryhmä yrittää saada ydinpäästömielettömyyden loppumaan Saksassa:
      http://www.greenpeace.org/finland/fi/uutiset/vuotava-ydinjaetehauta"

      Ai sinä kysyitkin jo. Hyvä hyvä. Hienot linkit sulla, tosi vakuuttava lähdekin.


      "Luontoon päässyt jäte on päästö. Hyvin suuren ydinlaitospäästön muistamme vuodelta 1986 Tshernobylissä. "

      Ja jäte on jotain mistä joku on luopunut. Hyvin muistamme Peurakairan avohakkuut vuonna 2005, joista Greenpeace myös raportoi ja samalla hyväili itseään tyytyväisenä. Harmi, että kyseessä oli lumen peittämä avosuo ja Peurakaira nimistä paikkaa ei ole olemassakaan.

      http://www.veikkovasama.net/greenpeace_magazin.htm

      • Haluan todellakin kertoa niistä ydinvoiman päästöistä, joista yleensä vaietaan. Ei sen ymmärtämisessä pitäisi olla mitään vaikeuksia. Kertominen ei tietenkään ole kaikille mukavaa, mutta se onkin eri juttu se. Yleisesti ottaen: kaikki oikea tieto ydinvoimasta palvelee vain sen vastustajia.

        ____________
        Ydin-Suomi-skenaario: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8445292


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1437
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      810
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe