Meinaako kauppias saada loppuunmyynnin onnistumaan näin nopealla aikataululla.
Surullista kaupan loppuminen.
Karvalan kauppa
30
4943
Vastaukset
- tuppaa muuttumaan
kokoajan ja me asiakkaat edistämme muutosta kiihtyvällä tahdilla. Kyläkaupan pitäminen on kova laji, varsinkin nykyään. Tsemppiä vaan yrittäjille!
- tarua ihmeellisempää
Onko tällä kaupan lopettamisella tekemistä WC-sijoitamisen kanssa?
- rähmä, ei
tarua ihmeellisempää kirjoitti:
Onko tällä kaupan lopettamisella tekemistä WC-sijoitamisen kanssa?
tämä maailma nyt ihan kokonaan WC:n ympärillä pyöri, edes Lapualla.
- tavalla
rähmä, ei kirjoitti:
tämä maailma nyt ihan kokonaan WC:n ympärillä pyöri, edes Lapualla.
koko maailma pyörii WC:n ympärillä. Se on jopa toiseksi yleisin kuolinpaikka oman sängyn jälkeen.
- kaupanpito
tavalla kirjoitti:
koko maailma pyörii WC:n ympärillä. Se on jopa toiseksi yleisin kuolinpaikka oman sängyn jälkeen.
tuskin loppui.
- prosenteilla loppuja
tavaroita myydään? Jos lähtis täältä kaukaa auttamaan kauppiasta kaupan tyhjäyksessä.
- joe et tätä nennen
Lapuan Sanomissa (tai Linkis)
raut ja maatalous - 50 %
tekstiili ja taloustavara - 30 % - vaan
30-50 % ale
- jatka kauppaa
Täytyy kyllä ihimetellä miksi kukaan poijista ei jatka kaupnpitoa. Kuitenkin kolme poikaa, eikä tiettävästi kuin yhdella omaa liiketoimintaa.
Tuosta olis helppo jatkaa, nostais vähän hintoja jos ei meinaa jäädä työlle palkkaa. Karvalan hinnat on ollutkin vähä liika edulliset, 5-10 prosenttii vois kovasti nostaa.- ja jatkakoon
perheensä kanssa perinteikästä Karvalan kauppaa. Kaitsu vois laittaa vähän omia ideoita ja mausteita, tulis oikein kuuluisa koko pitäjän kauppakeskus!
Eihän Karvalaa voi lopettaa. - aina saa
mutta ei toisten henkilökohtaisista asioista kannattaisi keskustella tälläisillä palstoilla.
Eikä se liiketoiminta ole ainoa työnmuoto eikä
varmaan paraskaan jos jotain tienata meinaa.
Lisäksi lomat saa unohtaa varsinkin pienyrittäjänä. Että tässä vähän lisää ihmeteltä-
vää - surkeudesta.
aina saa kirjoitti:
mutta ei toisten henkilökohtaisista asioista kannattaisi keskustella tälläisillä palstoilla.
Eikä se liiketoiminta ole ainoa työnmuoto eikä
varmaan paraskaan jos jotain tienata meinaa.
Lisäksi lomat saa unohtaa varsinkin pienyrittäjänä. Että tässä vähän lisää ihmeteltä-
vääLomat tietenkin saa unohtaa. Myös eläke- ja veronmaksun?
- Pieni yrittäjä
surkeudesta. kirjoitti:
Lomat tietenkin saa unohtaa. Myös eläke- ja veronmaksun?
Eläkemaksuihin ei paljoa mene, mutta valtion nalle on kova popsimaan ALV:ia.
Ennakkoverojakin se haluaa, mutta niistä saa sitten joskus ison osan takaisin.
Joka vuosi sen mukaan ansaitsen aina 20% enemmän kuin edellisenä vuonna. - luuloja
surkeudesta. kirjoitti:
Lomat tietenkin saa unohtaa. Myös eläke- ja veronmaksun?
sitä ihimisillä viälä nykypäivänäkin on. Vai ei
veroja ja eläkemaksuja. Sitten viälä se jotta kun
käyt muualla töissä työt loppuu kun on 8 tuntia
täynnä. Kaikki murehet töistä saa jättää tyämaalle. Yrittäjällä tahtoo tyät ja murehet kulukia aina mukana. Mutta jos karehduttaa niin
rupia yrittäjäksi. Kokeile sitä ihanuutta. - sinä ole
Pieni yrittäjä kirjoitti:
Eläkemaksuihin ei paljoa mene, mutta valtion nalle on kova popsimaan ALV:ia.
Ennakkoverojakin se haluaa, mutta niistä saa sitten joskus ison osan takaisin.
Joka vuosi sen mukaan ansaitsen aina 20% enemmän kuin edellisenä vuonna.se joka ne alvit maksaa. Sinä vain keräät ne ja tilität valtiolle. Ennen tästä keruusta valtio maksoikin yrittäjille mutta 90-luvun laman seurauksena tämä minimaalinen palkkiokin poistettiin. Yrittäjät tekevät tämän veronkannon nyt talkootyönä.
- vaan jää.
Aikoinaan siellä mainostettiin "ikuusia vasaroota".
- koulut, kaupat, postit
Lapuan kylät tyhjennetään ja ihmiset pakkosiiretään Lapuan keskustaan ahtaisiin kerrostalolääviin. Tämä on sitä kepun aluepolitiikkaa.
Tiiviisti asuvaa "karjaa" on helppo hallita.- Osta Karvala!
Nyt sulla olis tuhannen euron tilaisuus päästä kyläkauppiaaksi!
Saisit valmiit asiakkaat ja kaupan halvalla jos sulla on tippaakaan munaa alkaa yrittäjäksi!
Taidat jo valmiiksi asua sossun rahoilla sahankartanossa? - siinä taas
Osta Karvala! kirjoitti:
Nyt sulla olis tuhannen euron tilaisuus päästä kyläkauppiaaksi!
Saisit valmiit asiakkaat ja kaupan halvalla jos sulla on tippaakaan munaa alkaa yrittäjäksi!
Taidat jo valmiiksi asua sossun rahoilla sahankartanossa?noita lapualaisia typeryyksiä monta samaan syssyyn. Ei ihme, että paikkakunta nääntyy tuollaisen henkisen painolastin alla.
- johonkin nääntyy,
siinä taas kirjoitti:
noita lapualaisia typeryyksiä monta samaan syssyyn. Ei ihme, että paikkakunta nääntyy tuollaisen henkisen painolastin alla.
niin sinun kaltaisiin urputtajiin, kaikkiviisaisiin jotka eivät itse uskalla tehdä mitään.
- Karvala maksaa??
Osta Karvala! kirjoitti:
Nyt sulla olis tuhannen euron tilaisuus päästä kyläkauppiaaksi!
Saisit valmiit asiakkaat ja kaupan halvalla jos sulla on tippaakaan munaa alkaa yrittäjäksi!
Taidat jo valmiiksi asua sossun rahoilla sahankartanossa?Ei ollenkaan huono idea yritteliäälle työtä pelkäämättömälle pariskunnalle.
Kyllä yrittäjyys aina sossupummin elämän voittaa. - kiitos sitovasta tarjouksesta
Osta Karvala! kirjoitti:
Nyt sulla olis tuhannen euron tilaisuus päästä kyläkauppiaaksi!
Saisit valmiit asiakkaat ja kaupan halvalla jos sulla on tippaakaan munaa alkaa yrittäjäksi!
Taidat jo valmiiksi asua sossun rahoilla sahankartanossa?Jos kauppakiintestö lähtee tonnilla ostan vaikka tänä iltana ja käteisellä. Milloin tulen kaupanvahvistajan kanssa tekemään kauppakirjat?
- ensi kumminki
kiitos sitovasta tarjouksesta kirjoitti:
Jos kauppakiintestö lähtee tonnilla ostan vaikka tänä iltana ja käteisellä. Milloin tulen kaupanvahvistajan kanssa tekemään kauppakirjat?
yhteydes kiinteistönomistajaan. Tää netti on vaan tälläänen aikuusten leikkikehä, mihinä ollahan niin kauhia viisahia. Mutta oikiasti, sun pitää ostaa se taloo omistajalta, se ei onnistu täällä.
- niin saat
Karvala maksaa?? kirjoitti:
Ei ollenkaan huono idea yritteliäälle työtä pelkäämättömälle pariskunnalle.
Kyllä yrittäjyys aina sossupummin elämän voittaa.vastauksen kysymykseesi. Luulen ainakin.
http://tinyurl.com/6sp77v - Helinin poika
niin saat kirjoitti:
vastauksen kysymykseesi. Luulen ainakin.
http://tinyurl.com/6sp77vKarvalaa kaupitteloo. Neliöitä on runsaasti ja hintapyyntö alle kerros-tai rivitalo pikkukämpän. Karvalassa on tonttiakin ja ulkorakennus. Kyllä joku saa halvalla hyvän kiinteistön. Ostakaa nyt hyvä iso talo, jossa tilaa useammallekin sukupolvelle mukavas kyläs.Nyt pääsette pois surkiasta kerrostalosta, ei oo hinnasta kiinni.
- mulle sopivan
Helinin poika kirjoitti:
Karvalaa kaupitteloo. Neliöitä on runsaasti ja hintapyyntö alle kerros-tai rivitalo pikkukämpän. Karvalassa on tonttiakin ja ulkorakennus. Kyllä joku saa halvalla hyvän kiinteistön. Ostakaa nyt hyvä iso talo, jossa tilaa useammallekin sukupolvelle mukavas kyläs.Nyt pääsette pois surkiasta kerrostalosta, ei oo hinnasta kiinni.
kokoone asunto mutta kun siältä on niin pitkä matka kauppaha.
- Anonyymi
Isäni, Impilahden evakko, pääsi Karvalan kauppaan autonkuljettajaksi 1944 alkaen kolmeksi vuodeksi. Hän asui vaimon, kahden lapsen ja kahde sisaruksensa kanssa Mantereen talon pienessä hellahuoneessa.
- Anonyymi
Onko se vielä toiminnassa
- Anonyymi
R.I.P. Hannu 😢
- Anonyymi
Mihin se kuoli? Just ehti täyttää 70.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 224024
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu313457Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543274Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu93265Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222889Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod232641Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122215MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747