Suomen valtio sai huomata osakesalkkunsa arvon romahtavan viime vuonna. Vuoden 2008 alkaessa valtio omisti pörssiosakkeita yli 28 miljardilla eurolla, nyt salkun arvo on alle puolet tästä eli 14 miljardia. Jokainen suomalainen köyhtyi vuodessa siis 2 600 euroa.
Hienoa talouden hoitoa KEPUlta kerrassaan!
KEPU köyhdytti jokaisen 2600 euroa
5
222
Vastaukset 5
- on kärpäslätkä
Ei tainnut Känän osakesalkku pullistella ennen laman alkuakaan, siispä vahingot jäävät vähäisiksi.
- Vastuuseen,myös ministeri P...
Kyllä,näitä kuplan tekijöitä kepussa riittää.Vastuuta eivät tunne,kun saavat häslätä muiden omaisuuksilla.Katsokaapa Soklin kaivokset viimevuoden tulosta, niin näkee kuinka huonoja valtion omaisuuden myyntejä tehdään elinkeinoministerin toimesta.
Tätä se on KEPUlien talouspolitiikka: Ostetaan kalliilla ja myydän halvalla ulkomaalaisille.
Eihän pörssilaskukaan tappiota tarkoita, jos ei tappiolla osakkeista luovu. KEPUhölmöläiset eivät tällaista ymmärrä ja siksi on Harmageddon edessä.- vauhkona
Känä kirjoitti:
Tätä se on KEPUlien talouspolitiikka: Ostetaan kalliilla ja myydän halvalla ulkomaalaisille.
Eihän pörssilaskukaan tappiota tarkoita, jos ei tappiolla osakkeista luovu. KEPUhölmöläiset eivät tällaista ymmärrä ja siksi on Harmageddon edessä.Siinäpä pari punapääoman asiantuntijaa esittää talouspolitiikan oppejaan.
Viime lamassa teiltä kaik' meni eikä piisantkaan, eikä punapääoman feeniks-lintu ole näyttänyt heräämisen merkkejä.
Olkaa pers'aukiset huoletta, talous on nyt hyvissä käsissä. - pool set
vauhkona kirjoitti:
Siinäpä pari punapääoman asiantuntijaa esittää talouspolitiikan oppejaan.
Viime lamassa teiltä kaik' meni eikä piisantkaan, eikä punapääoman feeniks-lintu ole näyttänyt heräämisen merkkejä.
Olkaa pers'aukiset huoletta, talous on nyt hyvissä käsissä.skp:la meni jopa kulttuuritalo, sdp:lle jäi sentään paasitalo muuta ei tainnut jäädäkkään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181151
- 791140
- 77611
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9528- 47513
- 17511
- 44475
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112451- 41442
- 15426