Venäjä sahaa

EU pistää kaasuverkkonsa yhteen ja rakentaa pari satamaa nesteytetyn kaasun vastaanottoon. Sieltä jaellaan kaasua tarvitseville.
Itämeren kaasuputkeen ei "jostain" syystä löydykkään rahoitusta. Venäjälle ei ole, eikä muita halukkaita löydykään.
Tarvittaessa voidaan aina lopettaa venäläisen kaasun vastaanotto aina silloin kun hintaneuvottelut on käynnissä. Tarvittaessa voidaan pitää "sopivan pitkä" tauko neuvotttelujen vauhdittamiseksi. Neuvostovenäjä oli luotettava kaasutoimittaja!
2660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

laskea.Kansojen muisti kestää kahdesta viikosta kuukauteen,ja taas intoillaan kuin uutena asiana kaasun hankintaa.Kaikki kymmenien vuosien toimitusongelmat on unohdettu.

Äänestä

Kaasukriisi aiheutti ainakin sen että Venäjän uskottavuus luotettavana energiantoimittajana on saanut tuntuvan kolauksen, mikä lienee Ukrainan tarkoituskin. Venäjähän on viime vuodet haastanut riitaa Ukrainalle. Toisaalta väite kaasun varastamisesta on uskottava, hämärät liikemiehet ja kehittymätön bisneskulttuuri on entisten kommunistimaitten maanvaiva. Miksi sitten Ukrainan viranomaiset eivät tee asialle mitään? Suuravaltapolitiikkakin on mukana, länsi tukee Ukrainaa jotta se ei palaisi Venäjän liittolaiseksi.

Kaasukriisi on saanut EU-maiden rivit rakoilemaan mikä on ollut Venäjälle mieleen. Jos Kaakkois-Euroopan maat, erityisesti Bulgaria olisivat huoltovarmempia kuin ovat ei kaasukriisi olisi koskenut heitä läheskään niin kipeästi jolloin maakaasutoimitukset eivät olisi läheskään niin voimakas poliittinen ase Venäjälle.

Suomessa huoltovarmuuskeskus velvoittaa energialaitokset ja energian suurkuluttajat järjestämään varajärjestelyn kriisin varalta. Hätätilanteessa maakaasun käytön voimalassa voi korvata vaikkapa öljyllä. Suomen laki vaatii sähkölämmitteisiin asuntoihin varalämmityksen (yleensä puulämmitys käy).

On hyvinkin mahdollista että Venäjä käyttää maakaasua poliittisena aseena, viittaan Venäjän johdon puheisiin energiasuurvallasta. Ehkäpä Venäjä hakee tunnustusta suurvalta-asemalleen. Jos Venäjä pitäisi energiatoimituksia puhtaana bisneksenä olisi kaasukriisiin löytynyt jo sopu tai koko kriisiä ei olisi edes syntynyt. Menestyvä yritys ei koskaan jätä asiakkaitaan pulaan, varsinkaan niin hyvää asiakasta kuin Bulgaria joka on aina maksanut laskunsa ajallaan ja muutenkin hoitanut velvollisuutensa. Toimitusvaikeuksilla on taipumus laskea kaasun hintaa ja kysyntää, mikä pitkän päälle haittaa Venäjän bisnestä.

Kriisi pitkittyy jos Venäjä puristaa kriisistä kaiken mahdollisen poliittisen hyödyn Ukrainalta ja EU:lta. EU ja Ukraina ei ole taipuneet vaikka lämpöpatterit ovat kylmenneet, entä taipuvatko sitten kun kriisi aiheuttaa tuntuvia kansantaloudellisia vahinkoja kun useita tehtaita joudutaan sulkemaan kaasupulan vuoksi. Kyllä kai Venäjäkin kansantalous alkaa pitemmän päälle kaivata kaasutuloja Euroopasta ja Ukrainastakin. Kyse on taloudellisesta sodankäynnistä jonka Länsi voittaa jos kykenee sopeutumaan uuteen tilanteeseen riittävän nopeasti ja hyvin. Länsi-Euroopalle tämä ei ole ongelma mutta Itä-Euroopalle on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oksaa altaan kirjoitti:

EU pistää kaasuverkkonsa yhteen ja rakentaa pari satamaa nesteytetyn kaasun vastaanottoon. Sieltä jaellaan kaasua tarvitseville.
Itämeren kaasuputkeen ei "jostain" syystä löydykkään rahoitusta. Venäjälle ei ole, eikä muita halukkaita löydykään.
Tarvittaessa voidaan aina lopettaa venäläisen kaasun vastaanotto aina silloin kun hintaneuvottelut on käynnissä. Tarvittaessa voidaan pitää "sopivan pitkä" tauko neuvotttelujen vauhdittamiseksi. Neuvostovenäjä oli luotettava kaasutoimittaja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu