Kia Magentis V6 jakohihnan vaihto

ei todellista

HKI Delta-autossa jakopäänhihnan vaihto Kia Magentis V6:seen maksaa 1500e. Tämä siis huollon arvio.

Soittelin läpi tunnin ajan eri huoltoja mm. pk-seudun "halvat" ad-varaosakorjaamot. hinta oli - sama, ja kaikki Huyndai huoltamot kieltäytyi kunniasta vaihtaa kyseinen osa koska tehdas ilmeisesti kieltänyt tämän.

No täältä etelästä kestää ajaa tonne Kouvolan suuntaan sellaset 1,5h joten sinne soittelemaan. Heti "tärppäsi" eli siellä huoltoliike lupas vaihtaa jakohihnan osineen töineen hintaan 600e = 1000e säästö. Siihen hintaan kannatti jo ottaa vapaapäivä töistä ja ajella sinne. Huollon ajan toki jouduin käymään kahvilla kaupungilla ja keksimään jotain tekemistä muutaman tunnin ajaksi mutta omasta mielestäni kannatti. Säästöä 1000e - bensat - vapaapäivä töistä - vaiva.

Toki rikas huollattaa autonsa siellä missä siitä on itselleen vähiten vaivaa.

5

3338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yli viisi

      ei ainakaan yli viisi vuotta vanhaan kantsi vaihtaa koko remeliä sillä sehän ylittää jo auton arvon.

    • K...tynyt

      Kiitos! Tositapaus elävästä elämästä! On hyvä, että tietoa leviää!

    • V6Power

      Tuossa puolentoista tonnin arviossa täytyy kyllä olla mukana 90 tkm huolto, jossa vaihdetaan vaihteistoöljyt, iridiumtulpat (V6-koneen toisen sylinteriryhmän tulppien vaihtoon tarvii irrottaa mm. imusarja, siksi käytetään iridiumtulppia 90 tkm vaihtovälillä) jne. eli tehdään käytännössä kaikki huoltolistan työt.

      Pelkkä hihnanvaihto Deltalla 650 egeä edellisen sukupolven V6 Magentikseen.

      • paha jobi

        V6-koneiden sytytystulppien vaihto on monesti aika hankala duuni. Saattaa mennä 2-3 tuntia. Ei ihme jos joku kieltäytyy kunniasta. Pösössä vaihtoväli 120 tkm, ettei tarvi joka huollossa purkaa puolta moottoria. Tulpatkin kyllä maksaa sitte hunajaa.


    • Anonyymi

      Vaihda ite, 250€

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1771
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1198
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1160
    Aihe