Tässä kysely Israelin ja palestiinalaisalueiden kohtalosta. Mikä olisi Sinun mielestäsi paras vaihtoehto?
a. kahden valtion malli.
b. yhden valtion malli, jossa Israel ja palestiinalaisalueet yhdistettäisiin yhdeksi sekulaarivaltioksi.
c. nykytilanne on ihan hyvä, miksi hyvää pitäisi muuttaa?
a. kahden valtion malli.
b. yhden valtion malli, jossa Israel ja palestiinalaisalueet yhdistettäisiin yhdeksi sekulaarivaltioksi.
c. nykytilanne on ihan hyvä, miksi hyvää pitäisi muuttaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta kuten Hamasin ja sen kannattajien toiminta osoittaa mikään sellainen malli jossa joku muukin kansa lähi-idässä kuin arabit saa suvereenisuuden ei kelpaa arabeille. Joten kannattamani malli lienee jo poissa laskuista, Israel ei kuitenkaan anna periksi koska sillä ei ole vaihtoehtoja, joten lopulta joskus sadan vuoden kuluttua nykytilanne jää lopulliseksi ilman jakuvaa sotaa.
Arabimaat eivät ala kehittyä vielä silloinkaan vaan ovat edelleen riippuvaisia siitä mitä maan alta saadaan pumpattua ja teknologiansa ne edelleen ostavat muilta mailta, jotka ovat innovatiivisia ja menevät eteenpäin, luultavasti Intialta, Kiinalta yms Arabimaiden katkeruus tulee suuntautumaan näihin maihin ei niinkään enää taantuvaan länteen, ja palstan rasistit parkuvat että juutalaiset oikeastaan ovat kasaarikiinalaisia ja omistavat pahat Wing Shuo ja Tan Hoo -pankit.
1)Siirretään Kyproksen turkkilaiset Turkkiin
2)Siirretään Kyproksen kreikkalaiset Kreikkaan
3)Siirretään Israelin juutalaiset Kyprokseen
4)Muutetaan Kyproksen paikannimet Raamatun paikannimiksi esim. Limassol Jerusalemiksi
Näin juutalaisilla olisi kansallinen koti jolla olisi luonnolliset rajat,maa ilman toista kansaa joka väittää maan kuuluvan heille,eivätkä juutalaiset voisi hivuttautua naapureidensa puolelle siirtokuntinensa.Palestiinalaiset saisivat maansa ja juutalaiset omansa.
Hienoa,eikö?
suunnitelma. Juuri tuollaisia näissä keskusteluissa esitetään myös ihan tosissaan. Oleellista on, että itse asianosaisilta ei koskaan kysytä mitään.
taisi kai olla jo jonkinlaisella alulla sopimuksineen ja suunnitelmineen ennen kuin alettiin tavoitella vaihtoehtoa d. yhden valtion malli, jossa Israel ja palestiinalaisalueet yhdistettäisiin yhdeksi islamilaista shariaa noudattavaksi valtioksi.
Sitten mahdollisesti, tilanteen niin suopeasti salliessa ja kaikkia osapuolia tyydyttäessä kenties jopa B...:oO
On niin ettei mikään noista onnistu. Ainoa mahdollisuus on Israel ilman palestiinalaisia vähintäin nykyrajoila. Palestiinalaiset saisivat mennä omaan maahansa Jordaniaan. Kyllä Hamasi on sen niin selvään osoittanut että he eivät lopeta ennenkuin juutalaiset on tungettu mereen.