Johanneksen Evankeliumi 14 luku ja 20 jae.
Sinä päivänä te ymmärrätte, että minä olen isässäni, ja te olette minussa ja minä teissä.
Kun tiede ei kykene ja on nyt huomannut, että kaikki laskelmat maailman synnystä ovat menossa pieleen, niin Raamatun sanoma tulee jälleen osoittautumaan oikeaksi!
Sillä kakki se aine, jonka me näemme maailmassa on vain 4,7 % kaikesta maailmankaikeuden sisällöstä. Loput on tuntematonta pimeää ainetta ja vieläkin kummaallisempaa pimeää energiaa !!!
Joten, jos tiede sanoo tietävänsä maailman synnyn tai yleensä meidän olemassaolon, niin kannattaa kysyä, että: " Missä se 95,3 % maailmankaikkeuden pimeästä aineesta ja energiasta on ???
Tiede ei TIEDÄ sitä ??? Olisikohan se JUMALA ? !!!
Jumala on olemassa
10
503
Vastaukset
Jos ei ole suurten monoteististen maailmanuskontojen kaltaista Jumalaa, niin ainakin panteistinen Jumala on. Jos hänellä itsellään on oma tietoisuus (mm. yli ihmistietoisuuspersoonien)on Jumala panenteistinen.
Mut tuo on hauska juttu (anteeksi että taas palaan tähän, mutta olen valvonut yön) , josta puhutaan mielestäni turhan harvoin, että millä mekanismeilla Jumala lukee koko ajan tunteemme, ajatuksemme ja tekomme. Filosofi ja piispa Berkeley vielä nauranee haudassaan...- leo K.
Eipä voi ns. Tiede pajon leveillä, että he tietävät kaiken maailmankaikkeudesta ja sen elämästä, sillä tuossa heillä on purtavaa !!!
- muikkumies
leo K. kirjoitti:
Eipä voi ns. Tiede pajon leveillä, että he tietävät kaiken maailmankaikkeudesta ja sen elämästä, sillä tuossa heillä on purtavaa !!!
leveilet tietäväsi jumalasta mitään.
Miten voit tietää jumalasta joka on tietojen tuolla puolella ja jokainen mielikuvat tai kirjoitus on jumalasta etäännyttävä.
Kerro missä tiede sanoo tietävänsä kaiken niin minä sanon sinulle missä on jumala.
- Enk-el
Sinä päivänä te ymmärrätte, että MINÄ OLEN eli se yksilöllinen tunne ITSESTÄNNE, joka on teissä kaikissa oleva jumalallisen TIETOISUUDEN ilmentymä, Pyhästä Henkestä teihin "puhallettu" voima jo maailmojen alusta lähtien, ja joka siis näin ollen on YHTÄ Isän/Kaikkeuden Lähteen/Jumalan kanssa , ja te olette MINUSSA, koska te ja me ja kaikki mitä on, olemme tuota yhtä ja ainoaa MINÄÄ mitä erilaisimmissa olomuodoissa kukin tietoisuutensa ohjaamassa olomuodossa (DNA) ja kokemisen tasolla , ja MINÄ teissä, sillä tekin olette MINÄÄ, YHTÄ JA AINOAA JUMALAA, joka ilmentää itseään, itsensä määrättyjä puolia, NYT edelleen kaksinaisuuden maailmojen IHMISENÄ tällä valtavien mahdollisuuksien planeetalla, äärettömien mahdollisuuksien lukemattomissa maailmankaikkeuksissa VAPAAN TAHTONSA MUKAAN.
Näin minä tulkitsen tuon Joh.14.20 jakeen. Toivon, että kukaan ei ajattelisi niin yksinkertaisesti, että luulisi minun asettavan itseni Jumalan paikalle. Kukaan meistä, ei edes Jeesus koskaan sanonut olevansa Jumala, vaan Jumalan poika ja YHTÄ Jumalan kanssa.- glasgo
Onko se simonahon matti joka tännekkin kirjottelee?
jutut vaikuttaa tutuilta - Enk-el
glasgo kirjoitti:
Onko se simonahon matti joka tännekkin kirjottelee?
jutut vaikuttaa tutuiltaEn ole Matti enkä tunne häntä. Olisi ihan mukava tutustua yhteen samanalaisesti ajattelevaan ihmiseen (niitä ei taida olla montaa?)
- Jumala on
"Teidän Jumalanne on yksi. Ei ole muuta jumalaa kuin Hän, Armelias Armahtaja."
Koraani, Suura 2:163
"Sano: Te, joilla on Kirja, tulkaa puhumaan kanssamme: palvokaamme vain Jumalaa, älkäämme asettako ketään Hänen rinnalleen, älkäämme ottako toisiamme herroiksi Jumalan asemasta."
Koraani, Suura 3:64- leo K.
Se on selvää, että Islam on paras uskonto ! Sen tulee vielä vääryyttä ja kauhua ajava israel huomaamaan. Israelin saastaiset päivät on kohta luettu !!!
- Jumala on
leo K. kirjoitti:
Se on selvää, että Islam on paras uskonto ! Sen tulee vielä vääryyttä ja kauhua ajava israel huomaamaan. Israelin saastaiset päivät on kohta luettu !!!
Keskustelun aihe: Jumala on.
Koraani ja Raamattu ovat samaa mieltä siitä, että Jumala on. - jjkkmkkk
Jumala on kirjoitti:
Keskustelun aihe: Jumala on.
Koraani ja Raamattu ovat samaa mieltä siitä, että Jumala on.Kaikki uskovaiset kyllä kovaan ääneen pauhaavat että jumala on olemassa mutta aina he unohtavat sen että on olemassa muitakin uskontoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky455072Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444904Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2414124Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573778Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1283676Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm923246Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1342164Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.151531Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121130Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten631007