Kalapuikkosota

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901168927451_uu.shtml

Lama aiheuttaa monenlaista huliganismia kun muona-annoksia pienennetään.
6624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko Suomen koulaitos täysin näiden häiriköiden armoilla ja vallassa? Eikö aikuiset ihmiset saa näitä kuriin? Tätä helvetin hyysäämistä on jatkunut vuosia ja mihin se on johtanut täydelliseen kaaokseen kouluelämässä. Eikö olisi aika muuttaa suuntaa ja poistaa häiriköt kouluista, että muut saavat opiskelu rauhan?

Äänestä
  • On hyvä ratkaisu, rehtorit aukoo päätänsä, opettajat painostavat, ihmisiä kiusataan jne...ja kelle voit puhua, kuraattorilleko????
    Ja vitut, koulussa ei ole koskaan ollut ketään joka todella tietäisi mitä tehdä jos on ongelmia, psykiatrit kuuntelee muttei osaa autta muutenkuin pillereillä.
    Paras keino on vetää turpaan ja haistattaa vitut kun siltä tuntuu.
    Minä tein aikanaan näin ja olen nyt ollut yhteiskunnan ulkopuolella puolet elämästäni.
    Tällä hetkellä en saa edes kelasta rahaa ja sossu hylkäsi viimeksi hakemuksesta kaiken minkä vain voi, eli minä haistatan vähintään kaksin verroin aina takaisin.
    Tätä voisin kutsua vapaudeksi!

    Äänestä

  • Toisenlainen totuus (poimittu muropaketista) >>

    http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/t564211,650

    Kullannuppu kalapuikkoAleksi Olen ollut viimeksi marraskuussa kyseisessä kioskissa (Vantaankosken
    koulu) sijaisena. Pikku-Aleksi oli aiemmin mm. paskantanut koulun ilmastointijärjestelmään,ampunut raketteja sisällä ja tyhjentänyt jauhesammuttimen koulun sisätiloissa viime syksynä.

    Itse jouduin rajoittamaan erästä oppilasta, joka heitti mailan vaihtoaitiosta sählykentälle ilman ulkoista syytä. Kysyessäni syytä moiselle suoritukselle, poika vastasi:" Haista sinä
    homo vittu" Kerroin olevani hetero ja jatkoin lausettani, "että, voisiko nuori herra hakea mailan keskeltä kenttää ja keskustella kanssani
    sivistyneistä käytöstavoista? Lähestyin samalla kyseistä nuorta herraa, koska hän alkoi uhkailemaan minua väkivallalla.
    Kerroin, että siihen ei kannattaisi ryhtyä, koska väkivalta ei ratkaise tätä sählymailaongelmaa.
    Pyysin kohteliaasti herraa hakemaan mailan kentältä, ollen itse metrin päästä tyypistä. Toistin kehoitukseni, jolloin hän sanoi, että vitut haen. Kerroin, että nyt ei ole vaihtoehtoja, mutta aikaa mailan hakemiseen on
    vielä 10 sekuntia. Vastaukseksi sain potkuja ja lyöntejä, jotka kyllä sain blokattua. Nuoren herran aggression kasvaessa jouduin ohjaamaan hänet voimistelusalista ulos erääseen pienryhmäluokkaan, jossa kaksi aikuista koitti rauhoitella nuorta herraa verbaalisesti, kun samalla pitelin herraa paikallaan maassa, jossa hän ei päässyt vahingoittamaan itseään tai muita.
    Aina, kun koitin päästää kaverista irti,(luulin hänen rauhoittuneen) niin tuli osumaa lähinnä päähän ja rintakehään iskujen ja potkujen muodossa maustettuna sylkemisellä. Joutuessani pitelemään nuorta herraa uudestaan, kyseisen väkivallan jälkeen, hänen onnistui purra käteeni
    syvä haava. Hampaat lävistivät ihon ja tunkeutuivat noin sentin syvyyteen käsivarren lihakseen. Kiinnipitotilanne jatkui siihen asti, kunnes äiti tuli hakemaan poikaa pois koululta noin puolen tunnin kiinnipitämisen jälkeen.

    Seuraavana päivänä kysyin koulun opettajilta, että ettekö ole saaneet tukea esimiehiltänne, työsuojelupäälliköltä ja Vantaan opetusviraston
    turvallisuusneuvojalta? He vastasivat, että väkivalta- ja uhkailuilmoituksia on lähetetty
    Vantaan kaupungin sivistystoimeen, mutta ne eivät ole johtaneet mihinkään!!!

    Edellisellä viikolla oli kuulemani mukaan sivistystoimen lakimies Kati Laaksonen käynyt nostamassa opettajien työmoraalia kertoen, että
    opettajalla ei ole mitään oikeuksia oppilaisiin nähden väkivaltaisen toiminnan rajoittamisen suhteen. Se ei kyllä pidä paikkaansa, koska on olemassa virkamies- ja hätävarjelulaki, koitin tähdentää keskustelussa opettajanhuoneessa.
    Vantaankosken koulun opettajat joutuvat päivittäin verbaalisen väkivallan(väkivallalla uhkailu,haukkuminen,nimittely), sekä silloin
    tällöin suoran fyysisen väkivallan uhkaksi, eivätkä saa esimiehiltään, eikä työsuojeluorganisaatiolta mitään tukea tai edes palautetta.

    Koulua johtavat tällä hetkellä lapset, eivät aikuiset.


    http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/t564211,675
    Jatkoa kullannupuista Vantaankoskella

    Hyviä kysymyksiä ja kommentteja. Vantaankosken koululla on kamerat lähinnä käytävävalvontaan.
    Niissä on HeavyDuty boksit suojaamassa varsinaista kameran runkoa, jotta kamera ei olisi hajalla joka päivä. Tästä seuraa ilmiö nimeltään "valvontakameran putkinäkö" johtuen
    suojarakenneboksista, joten objektiiviä ei voi kääntää.

    Gyrolle vastaus: Kyseesä on normaalikoulu, jonka oppilasmateriaali tulee Vantaan "Beverly Hills" alueilta. Koulu ei siis sijaitse maantieteellisesti idässä, vaan Hämeenlinnantien
    ja Kehäkolmosen risteyksessä.

    Jonesille vastaus: Kiinnipitämälläni pojalla on taustallaan luokkakaverin viiltely (onneksi tylsällä veitsellä) ja kaksi fyysistä pahoinpitelyä kahta naisopettajaa vastaan. Koko muu luokka pelkää hänen impulsiivista aggressiotaan, joka tulee nanosekunnissa ilman ulkoista syytä (vrt. Reaktiivinen aggressiivisuus). Kyseisesen kiinnipitotapauksen jälkeen vaadin koulun johdolta ja koulupsykologilta näiden nuoren herran esitietojen perusteella välitöntä reagoimista, joka tarkoittaa Lastensuojeluilmoituksen tekemistä ja pojan psykiatrista arviota ja kenties osastohoitojaksoa ja koulunkäyntiä sairaalakoulussa tai kotiopetksessa muutaman tunnin päivässä...

    Mielestäni syyllisten etsiminen ei auta ikinä, vaan lähinnä rehellisyys ja rakentava kritiikki sekä toimiva johto-organisaatio: Pätevästä
    rehtorista ylöspäin aina sivistystoimen johtoon asti. Tällä hetkellä rehtori ei anna kommentteja ja sivistystoimen johtaja valehtelee. Loistavaa johtamista, esimiestyötä ja vastuunottoa!
    Vantaa on ehkä kopioinut tiedottamisstrategiansa DDR:stä. Voin kuvitella, kuinka ihana on olla virkaopettajana kyseisessä koulussa.
    Itselläni on tosiaan onni valita ne koulut, missä sijaisuuteni teen. Fyysinen kokoni ja itsepuolustustaustani herättää hieman kunnioitusta näissä Kullannupuissa.
    Kyseisessä koulussa eräs oppilas halusi ottaa hieman matsia kanssani, koska oli käynyt potkunyrkkeilyssä muutaman vuoden.
    Oppilas oli 10cm lyhyempi ja painoi 15 kiloa vähemmän. Lupasin, etten lyö tai potkaise häntä.
    Matsimme kesti pari minuuttia, kun sain lakaistua hänen tukijalkansa pariin otteeseen ja molemmilla kerroilla hän tietenkin kaatui. Kiitin ottelusta ja kättelimme ja jatkoimme koulupäivää....

    Auktoriteetin saaminen kyseisessä koulussa vaatii valitettavasti isoa kokoa ja "minulle ei vittuilla asennetta".

    Kiitos vastauksista ja kysymyksistä

    Hyvää päivänjatkoa kaikille!

    Äänestä

  • No se reksi tuli siihe repimää pihalle. Ei oikee napannu mennä sinne pakkasee kyykkimää. Ja kun se reksi tuli kirjaamellisesti REPIMÄÄ ulos nii mulla hitusen napsahti.

    Äänestä

  • Lyöjä kirjoitti:

    No se reksi tuli siihe repimää pihalle. Ei oikee napannu mennä sinne pakkasee kyykkimää. Ja kun se reksi tuli kirjaamellisesti REPIMÄÄ ulos nii mulla hitusen napsahti.

    suhun ei tartte ees koskea ku sulla napsahtaa... johan se nähtii sillon yks kerta tääl lapualla ku itkit mun perään ku olin alkanu toisen kans seurustella :D esim se lasikaa ei olis hajonnu jos sä et olisi ensimmäisenä alkanu riehua... ja käyny käsiks MUN kavereihi ku ne vaa koitti puhua sulle järkiä et olisit jättäny mut rauhaa :D

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


laajenee kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901168927451_uu.shtml

Lama aiheuttaa monenlaista huliganismia kun muona-annoksia pienennetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu