"Debating creationists on the topic of evolution is rather like trying to play chess with a pigeon; it knocks the pieces over, craps on the board, and flies back to its flock to claim victory."
vapaasti suomennettuna:
Uskovaisten kanssa väittely on sama kuin yrittäisi pelata shakkia pulun kanssa: Se kaataa nappulat, paskoo pitkin lautaa ja lopuksi vielä lentää laumansa luokse ja väittää voittaneensa.
Ihan hel-vetin hyvä. Saako joku selville kuka sen on alunperin sanonut?
Shakkia pulujen kanssa
13
4945
Vastaukset
- Ylermi.Nakki
argumentteja krisselien itsensä esittämänä, kuinka Maa ei voi olla vain jokusen tuhatta vuotta vanha. Ihan vaan siltä varalta että ne seeyytävät atteja puolueellisiksi.
http://www.godandscience.org/youngearth/yeclaims.html - Puke_Skywanker
on mahdollinen lähde, oli myös muita sivustoja joissa hänet mainittiin tämän sanonnan yhteydessä.
"The title comes from a very amusing description of what it is like to debate creationists about evolution (apparently) by Scott D. Weitzenhoffer made in a comment on Amazon.com regarding Eugenie Scotts' book Evolution Vs. Creationism: An introduction (2004)"
http://j-walkblog.com/index.php?/weblog/comments/chess_with_pigeons/ - meinasin..
just avata topicin siitä, kumpaa uskovainen syyttää, jos häviää shakkipelissä: Jumalaa vai Saatanaa?
Heillähän kaikki on ulkoistettuna jonnekin.
Vertaus tosin ontuu sikäli, että uskovainen tuskin osaa pelata shakkia edes alkeellisesti. Liian monta liikkuvaa osaa hihulle:) - bubastis.tmi
että tuo kommentti pitäisi vaihtaa ateismipalstan kuvaukseksi. Näin ei jäisi kenellekään epäselväksi mistä ja miten täällä keskustellaan. Ehkä sitä voisi ehdottaa ylläpitoon? :)
- Pittsburgh
Mutta se pulu on kuitenkin oikeassa ja professori väärässä.
- Milian***
Nas.se kirjoitti:
kaatean samalla nappulat...
"... ja niin tuli pulu paskalle..."
Kiitos nauruista :D - jep jep
Nas.se kirjoitti:
kaatean samalla nappulat...
ja kertoi kaikille uljaasta voitostaan
Milian*** kirjoitti:
"... ja niin tuli pulu paskalle..."
Kiitos nauruista :Dja terkkui humanoideille
- Milian***
Nas.se kirjoitti:
ja terkkui humanoideille
Nuorempi versio on kanttuvei. Millä tuon vanhemman humanoidin saisi samaan tilaan? Help me. Sulla on kokemusta.
Milian*** kirjoitti:
Nuorempi versio on kanttuvei. Millä tuon vanhemman humanoidin saisi samaan tilaan? Help me. Sulla on kokemusta.
viihdyttämällä häntä iltakymmeneen. Sitten hän tipahtaa.
- Milian***
Nas.se kirjoitti:
viihdyttämällä häntä iltakymmeneen. Sitten hän tipahtaa.
Mie olen vissiin tiukka-mamma..ei meillä humanoiditkaan saa niin myöhään kukkua ylhäällä :D Tuonne se tipahti kuitenkin. Ilta-joikun jälkeen. Enkä ole opettanut, ihan itse sävelsikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123179
- 181811
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit191692En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321575- 731563
- 231511
- 281360
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91344Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111284Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui341262