nimi?

Onko jumalalla erisnimeä? Niinkuin Jeesuksella, ja Saatanalla? Ja miksi sitä ei käytetä?
4130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sanoi Moosekselle, kun Mooses tiedusteli lähettäjänsä nimeä.

Deivid Pawson käänsi tuon nimen muotoon Aina Oleva,
siis ajaton.

Mutta mielestäni Minä Olen muoto ilmaisee asian paljon paremmin.

Jeesus sanoi, että hän on juuri tuo Minä Olen Jumala ja siksi juutalaiset huusivat Jeesuksen ristille ja kapinoitsija Barabbaan vapaaksi.

Mutta ei Juutalaiset Jeesusta Tappaneet, vaan Italialaiset tuon aikaiset Roomalaiset.

Minä Olen = Jehova / Jahve =(Isa 9:6) (9:5) Sillä lapsi on meille syntynyt, poika on meille annettu, jonka hartioilla on herraus, ja hänen nimensä on: Ihmeellinen neuvonantaja, Väkevä Jumala, Iankaikkinen isä, Rauhanruhtinas.

Äänestä

ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietääkö joku kirjoitti:

Onko jumalalla erisnimeä? Niinkuin Jeesuksella, ja Saatanalla? Ja miksi sitä ei käytetä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu