Ihmioikeusliitto: ehkäisy on yksilönvapaus

9300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hiljattain Ihmisoikeusliitto ilmoitti että poikien ei-lääketieteelliset ympärileikkaukset on sallittava. Ja nyt ihmisoikeusliiton pääsihteeri Kristiin Kouros toteaa ehkäisystä että "uskonnonvapaus on keskeinen ihmisoikeus, mutta sen nimissä ei voida polkea yksilölle taattuja ihmisoikeuksia." Hei, mites olis jos ihmisoikeutta fyysiseen koskemattomuuteen ei kans poljettais uskonnonvapauden nimissä? Uskomatonta, miten he voivat valikoida missä asioissa ihmisoikeuksia saa polkea ja missä ei...

No joo, ympärileikkaukset sikseen, mutta tuo on hyvä asia että nyt edes puuttuvat vanhalestojen ongelmalliseen asiaan. En halua väheksyä sitä että nyt edes ovat oikealla asialla, mutta kiukuttaa niin se että välillä samainen liitto antaa täysin päinvastaisia suosituksia muissa asioissa.

Äänestä
  • että taannoin liitto antoi mielestäni täysin käsittämättömän lausunnon poikien ympärileikkauksista ja nyt sitten ollaan kuitenkin puhumassa tällaista lestadiolaisten ehkäisykiellosta. Mikä sinänsä on toki hyvä asia ja toivottavasti asiasta nousee julkisuudessa isompikin keskustelu.

    Aimo Hautamäen kommentti oli kummallisen kiemurteleva. Hän ei muka tiedä mistään ehkäisykielloista, eikä kuolemantapauksista liiallisten synnytysten takia.

    Äänestä

  • Kössönöm kirjoitti:

    että taannoin liitto antoi mielestäni täysin käsittämättömän lausunnon poikien ympärileikkauksista ja nyt sitten ollaan kuitenkin puhumassa tällaista lestadiolaisten ehkäisykiellosta. Mikä sinänsä on toki hyvä asia ja toivottavasti asiasta nousee julkisuudessa isompikin keskustelu.

    Aimo Hautamäen kommentti oli kummallisen kiemurteleva. Hän ei muka tiedä mistään ehkäisykielloista, eikä kuolemantapauksista liiallisten synnytysten takia.

    on myös yleisönosastonkirjoitus (L.Lahtinen)
    Kotimaan nettisivulla.

    http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=7526&Itemid=38

    Äänestä

  • Ei Kristiina Kouros uskalla tai saa arvostella poikien ympärileikkausta, sillä sitä tekevät pääasiassa muslimit ja juutalaiset. Kouros on naimisissa muslimin kanssa, ja siksi onkin tekopyhää hänen toimia ihmisoikeusjärjestössä. Hän siis hyväksyy pikkupojille vastoin heidän tahtoaan tehtävän pippelin amputoinnin, mutta sitten tämä muslimin ystävä puuttu aikuisten ihmisten ehkäisyasiaan. Nämä naiset, jotka synnyttävät eivätkä käytä ehkäisyä ovat aikuisia. He saavat tehdä itselleen pahaa, mutta lasten hyväksikäyttö, jota muslimit koko ajan harrastavat, pitäisi tuomita.

    Äänestä

  • Ihmisoikeusliitto on juuri tehnyt itsestään ison vitsin. Mun huimat 20e/kk tilisiirrot lakkasi siirtymästä sinne kun tämän uutisen luin. Kaksinaismoralismia ja tekopyhyyttä pahimmillaan. Ihan kuin kirkko sekoilisi.

    Äänestä

ollut hautajaisissa, joissa haudattiin kahdentoista lapsen äiti. Kuoli kahdennentoista synnytykseen. Leskensä sanoi haudalla, että "kyllä jumala suo uuden, paremman vaimon".

Tekipä mieli mennä ja tipauttaa äijä vaimonsa seuraksi hautaan.

Äänestä
  • on sinällään ihmisoikeusrikos.

    Väkivallan ja sisäsiittoisuuden kierrettä on vain vaikea katkaista. Varsinkin kun ympäröivä maailma vain hymistelee heille, kuten muslimeillekin.

    Äänestä

  • konna kirjoitti:

    on sinällään ihmisoikeusrikos.

    Väkivallan ja sisäsiittoisuuden kierrettä on vain vaikea katkaista. Varsinkin kun ympäröivä maailma vain hymistelee heille, kuten muslimeillekin.

    koska se pelkää, että VL:n pomomiehet käskevät porukan eroamaan kirkosta. Jäsenmääristä on vain arvioita, koska ei heitä erikseen mihinkään rekisteröidä, mutta useita kymmeniä heitä kuitenkin on.

    Joten kirkolla olisi melkoinen riski lähteä arvostelemaan tätä porukkaa. Siis taloudellisessa mielessä. Ja mikäpä muukaan kirkkoa kiinnostaisi.

    http://www.hakomaja.net/historia/50-hajaantunut

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zelig kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/01/ihmisoikeusliitto_selvittaa_vanhoillislestadiolaisuuden_quotehkaisykieltoaquot_486227.html

Jospa vanhalestatkin ymmärtäisivät tämän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu