Myytti "puhtaasta suomalaisesta ruuasta" on syytä heittää kokonaan romukoppaan. Valvonnan parantuessa Suomesta löydetään jatkuvasti eläinsairauksia.
Nyt Länsisuomalaisella tilalla on löydetty botulismia siipikarjasta. Lintuja on kuollut erittäin runsaasti.
Eviran mukaan linnuissa todettiin Clostridium botulinum -bakteerin aiheuttama joukkosairastuminen. Linnuilla oli tyypillisiä bakteerin aiheuttamia oireita eli kaulan, siipien ja silmäluomien halvaantumista.
Tämä sairaus voi tarttua myös ihmisiin.
Suomessa on kanaloissa myös runsaasti salmonellaa ym.
Nyt Länsisuomalaisella tilalla on löydetty botulismia siipikarjasta. Lintuja on kuollut erittäin runsaasti.
Eviran mukaan linnuissa todettiin Clostridium botulinum -bakteerin aiheuttama joukkosairastuminen. Linnuilla oli tyypillisiä bakteerin aiheuttamia oireita eli kaulan, siipien ja silmäluomien halvaantumista.
Tämä sairaus voi tarttua myös ihmisiin.
Suomessa on kanaloissa myös runsaasti salmonellaa ym.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tarttuu heti saittiterroristeihin, kuten sinä.
Tässähän ei ole kysymyksessä sairaus, vaan
huonojen olosuhteiden ja laiminlyöntien aiheuttama
myrkytys.Botuliini kovin myrkky mitä tunnetaan.
"suomalaisen ruoan puhtaus".
Hyvät on eväät ulkomailla, esim saksassa.
kuten purasjoki sanoi, suomalaisen ruuan "puhtaus" on pelkkä mainoslause, ei muuta. Sama koskee makua ja ennenmuuta ravitsevuutta. Bulkkia mikä bulkkia. Herrapöydissä veronmaksajien kustannuksella on jo sitten parempaa, poronpaistia ja hanhenmaksaa....
Myös kotimaisessa kinkussa on vähemmän salmonellaa, kuin tanskalaisessa herkkukinkussa.
Eikös sinulla ole varaa kalliisiin kotimaisiin puhtaisiin elintarvikkeisiin?
Kepu ja MTK ovat kymmenet vuodet valtion rahalla mainostaneet, että suomalainen ruoka olisi muka jotenkin puhdasta tms.
Totuus on, että Suomessa syydetään pelloille enemmän myrkkyjä ja keinotekoisia lannoitteita kuin missään muussa EU-maassa. Syynä on tietysti osaltaan tämä lyhyt kasvukausi, mutta myrkyt jäävät kyllä suomalaisiin elintarvikkeisiin.
Esimerkiksi Hollannissa ruoka on paljon suomalaista puhtaampaa ja siksi hollantilaiset elävät keskimäärin kymmenen vuotta pidempään kuin suomalaiset ja sairastavatkin vähemmän.
Suomessa esiintyy runsaasti tuota botulismia sekä mm. salmonellaa sekä suu- ja sorkkatautia eläimissä. Suomessa on myös nk. hullun lehmän tautia. Sitä ei ole tavattu lainkaan esim. Tanskassa, joka jostain syystä on suomalaisten maajussien maalitauluna syyttelyssä.
Britania 183673
Irlanti 1325
Ranska 849
Portugali 845
Sveitsi 451
Espanja 369
Saksa 295
Belgia 121
Italia 88
Hollanti 70
Tanska 13
Slovakia 12
Puola 9
Japani 9
Tsekki 8
Slovenia 3
Luxenburg 2
Liechtnstein 2
Israel 1
Itävalta 1
Kreikka 1
Suomi 1
Kanada 1
USA 1
Lähde: OIE
http://www.mediuutiset.fi/uutisarkisto/article145291.ece
Ruotsi on Suomen ohella ainoa maa jossa ei eläimissä salmonellaa ole esiintynyt.
Lisää tietoa voi katsella http://www.evira.fi
että Suomessa ei tehty testejä Hullun Lehmän taudin löytämiseksi, täällä vakuutettiin, ettei Suomessa mainittua tautia VOI OLLA. Sitten kun EU ei enää antanut laiminlyödä elintarvikevalvontaa tässä asiassa, niin HETI TÄRPPÄSI.
Millainen olisi tilasto, ellei valvontaa olisi tahallisesti, siis valheellisesti estetty lähes vuosikymmenen?
"Myymme vain suomalaista lihaa" on varoitustaulu, jonka nähdessään kannattaa kääntyä kannoillaan ja vaihtaa kauppaa.
Suomessa eläimiä kasvatetaan mm. geenimuunnellulla rehulla ja hormonivalmisteilla.
sinne kanojen joukkoon, niin hyvä tulee!!!!
SAASTAINEN SALMONELLA KÄNÄ!
suomalainen elintarvikevalvonta ja puhdistuuko kotimaiset elintarvikkeet sillä, ettei tälle saitille saa kirjoittaa totta?
Kuluttajia on törkeästi johdettu harhaan, heille on valehdeltu ja yhteiskunnan rahaa on käytetty paljon tähän petokseen.