Muutamia kysymyksiä ja vastauksia

Minä oon vuosien aikana nähnyt satoja erillaisia unia ja muutama kommentti ja kysymys paikallaan.

Kipeänä ja varsinkin mahakipuisena painajaiset tulevat takuulla uniin.Ja,jos syö jotain sopimatonta.

Miksi jotkut vanhat kansakoulukaverit ilmaantuvat 40v jälkeen uniin,vaikka niitä ei oo ajatellut,saati sitten ollut missään tekemisissä koko aikana?

Miksi sama uni toistuu vuodesta toiseen?Olen jossain Saksalaisessa kaupungissa kerrostalon piiloissa.Ammun varmaan kymmeniä sakuja ja sitten kuolen itse.Tuon unen olen nähnyt kymmeniä kertoja.

Miksi monesti tiedän unen olevan unta unissani ja herään,jos ei miellytä?

Nykyään useammin olen nähnyt unia tytärtäni nuoremmista naisista,vaikka todellisuudessa ne eivät kiihota pätkääkään.Unissa oon itsekkin nuorempi.Mihinkään 50 villitykseen ei ole aihetta.
2307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

se on ihan normaalia että kipeänä ja mahakipuisena näkee painajaisia...

Mulle itselleni on alkanut tulla kans väliin vanhoja tuttuja uniin, ne muistuttaa tietyistä piirteistä joita ihmisillä on... Varhaisimmista muistoista kumpuavat, koska ne ovat vahvimpana ensimmäisinä kokemuksina ihmisistä.

unet toistavat. Okei siis sinun työkuvaan ei varmaan kuulu sakujen ampuminen mutta töistä tämä vaikuttais tulevan... Itse ompelen yön aikana satoja saumavaroja joskus näen sen vai reunana jota ajan jollain kojeella.

En osaa selittää kyllä miksi uni tuntuu unelta mutta itsekin leikin monella asialla unessa koska tiedän sen olevan unta

Seksuaaliunet... Joskus näet unta vastenmielisemmästä seksikumppanista, joskus minusta ainakin tuntuu että uni pilailee kustannuksellani... Unissa vaan mennään epäsuorasti... Esim. näet unta seurustelevasti vaimon siskon kanssa mutta hän vaan muistuttaa jotain piirrettä vaimostasi... Ehkä tällaiset unet ovat sitä varten että niitä osaisi käsitellä erillälailla... siis asioita mitä et ajatellut voitkin nyt sanoa suoraan

Äänestä

Esitit kysymyksiä, antaisin mietittäväksesi seuraavaa:

Kun ihminen alkaa uneksia vanhoista tutuista, hänellä usein on arjessaan jotain ongelmia ympärillään olevien ihmisten ymmärtämisessä tai sitten nämä muistuttavat vanhoja tuttavia. Joihinkin ongelmiin alitajunta hakee vastauksia menneestä, vertailee aiempia kokemuksia nykyisin ja auttaa päättelemään miten nyt pitää toimia. Muistiin on tallentunut uskomattomia asioita! Monia emme muista ennenkuin vasta sitten kun olemme nähneet niistä unta.

Toistuva fiktionaalinen uni voi yksinkertaisimmillaan olla muistikuva vaikkapa lapsena näkemästäsi elokuvasta, joka on jäänyt ehkä askarruttamaan kun ei lapsi ole ymmärtänyt näkemäänsä. Alitajunta kaivaa asian esiin ja pyrkii ratkomaan mistä on kyse tai voisiko nähdyllä elokuvalla olla jokin "kikkakakkonen" jota voisi nykyisessä valve-elämässä käyttää hyväkseen.
Saattaa olla niinkin, että unennäkijä haluaa fantasioida sankarilliseen ja hyväksyttävään muotoon kuolemansa, joka unimaailmassa merkitsee uudistumista: nouset kuin Fenix-lintu tuhkasta. Voisi olla tyypillinen uni avioeron/hylkäämisen/irtisanomisen kokevalle henkilölle.

Unistaan herää tiedostaen nähneensä unta koska unet ovat alitajunnan työskentelyä. Se, että näkee enneunia, on sekin alitajunnan päättelyä että juuri niin tai noin tässä tai tuossa asiassa tulee käymään. Harvinaisempia ovat enneunet, joissa on sitten kyse enemmänkin telepatiasta, kyvystä osallistua vaikkapa katastrofin para-aikaa kokevien tunteisiin.

Mielesi on fyysistä minääsi nuorempi. Unet nuorista tytöistä ja itsestäsi nuorena ovat osoitus vitaalisuudestasi. Joillekin se johtaa hormonien ylikierroksiin eli 50 villitykseen, toiset hurjastelevat vaikkapa unissaan ja hehkuvat sisäistä voimaansa ulospäin niin, että ympärillä olevat puhuvat "hänen olevan niin kovin nuorekas ja elinvoimainen."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies 50v kirjoitti:

Minä oon vuosien aikana nähnyt satoja erillaisia unia ja muutama kommentti ja kysymys paikallaan.

Kipeänä ja varsinkin mahakipuisena painajaiset tulevat takuulla uniin.Ja,jos syö jotain sopimatonta.

Miksi jotkut vanhat kansakoulukaverit ilmaantuvat 40v jälkeen uniin,vaikka niitä ei oo ajatellut,saati sitten ollut missään tekemisissä koko aikana?

Miksi sama uni toistuu vuodesta toiseen?Olen jossain Saksalaisessa kaupungissa kerrostalon piiloissa.Ammun varmaan kymmeniä sakuja ja sitten kuolen itse.Tuon unen olen nähnyt kymmeniä kertoja.

Miksi monesti tiedän unen olevan unta unissani ja herään,jos ei miellytä?

Nykyään useammin olen nähnyt unia tytärtäni nuoremmista naisista,vaikka todellisuudessa ne eivät kiihota pätkääkään.Unissa oon itsekkin nuorempi.Mihinkään 50 villitykseen ei ole aihetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu