Hermot meni kun katsoin uutisia

Että oikein 2-3 vuotta aikaa pitää huoli ettei suomeen synny maahanmuutosta aiheutua ongelmia! Ja millähän ihmeen resursseilla sekin voidaan ehkästä, kun tänne suorastaan halutaan kaikki maailman siivelläeläjät! Ja mistä niitä töitä revitään maahanmuuttajille kun niitä ei suomalaisillekaan ole! Tollainen jossittelu vetää hermot, kyllä se jo tiedetään miltä suomi 2-3 vuoden päästä näyttää, tekipä mitä tahansa! Ja sillon on ihan turha jossitella ja voivotella, kun autot ja rengaskasat on tulessa helsingin lähiöissä!
7481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Poliisi sanoi, että Suomeen tulee ongelmia jos pakolaisia ei saada kotoutettua. (!!!!)

Mitä ihmeellistä puhetta?! Ei tänne tule mitään ongelmia kun niitä pakolaisia ei haalita Suomeen! Paristakymmenestä ihmisestä vuosittain ei tulisi ongelmaa. Eri asia on jos tänne annetaan vapaasti tulla kehitysmaiden kansainvaellus länsimaan sosiaaliturvan piiriin.

Missä on päättäjien terve järki????? Me tavalliset ihmiset tämän maksamme. On aika vaatia vastuuseen niitä henkilöitä jotka tämän tilanteen antavat tapahtua!

Äänestä
  • "On aika vaatia vastuuseen niitä henkilöitä jotka tämän tilanteen antavat tapahtua!"

    No mitäs siinä sitten lässytät, muuta kuin lähdet vaatimaan päitä vadille?

    - Vaan eipä taida sinullakaan "muna" riittää ottamaan tilannetta haltuun ja nousta tämän kertomasi kansanaatteet kokoavaksi voimaksi ja nousta vastustamaan muslimien ja muiden mainitsemiesi "pakolaisten" maahanmuuttoa?

    Tässä olen lueskellut toistakymentävuotta näitä vastaavia juttuja "pittäis tehrä jottain" mutta kukaan ei tee yhtään mitään, koska halutaan, että joku muu tekee ja että joku muu ottaa ohjakset käteen ja kantaa kaiken vastuun. No onhan se sikäli ymmärrettävää, että harva sitä haluaa lähteä lusimaan vuosikausiksi linnaan "kiihottamisesta kansanryhmää vastaan" taikka muusta radikaalista toiminnasta. Mutta turhaan sinäkin poloinen loksuttelet niitä leukojasi. Koita vain kestää tämä nykyinen tilanne jos et ole valmis jopa kuolemaan aatteesi tähden sillä suuret teot vaatii aina suuret uhraukset!

    Äänestä

ruveta palauttelemaan,jotka ovat olleet jo tuon ajan,eivätkä ole OPPINEET MITÄÄN.
Ne sopeutumattomat helvettiin Suomesta.

Äänestä
  • Jep, kuten edelliselle jo kommentoin "pittäis tehdä jottain". Joten siitä vaan toimittamaan alkupään tulijoita helvettiin jos kantti kestää. Kukaan muu ei sitä tee ellet itse ryhdy toimeen! - Kuka haluaisi kantaa vastuun teoistaan, joista voidaan tuomita vankilaan?

    Äänestä

Länsimaiseen sivistykseen kuuluu se, että jokainen tapaus käydään oikeudenmukaisesti läpi. Emmehän vajoa somalian, sudanin tai iranin tasolle, emmehän? Siellä sitä ennakkoluulottomuutta ja suvaitsemattomuutta ruokitaan ja elätetään ihan valtiojohdonkin toimesta. Nyt on vain pidettävä kiinni laeista tai protokollista, vaikka näinä aikoina kuinka kirpaisisi!

Kyllä ne yhteiskuntaan sopimattomat itsensä hoitavat karkotettavien jonoihin tai kaltereiden taakse, kärsivällisyyttä nyt vain!

Äänestä
  • Kaksi vuotta käsitellään oikeudessa vakaviin rikoksiin syyllistyneiden karkotusta ja valitetaan aina välillä eri instansseihin, niin lopulta saatiin kaksi ulos maasta tai oikeammin ollaan saamassa.
    Loput jää rikastuttamaan vielä Suomea.

    Äänestä

jo pitkään ja vasta viime aikoina on vuosien varoittelu kantanut hedelmää.
Pikkuhiljaa alkavat hitaammatkin ymmärtää mistä oikein on kysymys ja se näkyy jo selvästi täällä maailmanmenossakin, hyvä niin.

Rohkea lausunto virkamieheltä ja vaikka hän ei kaikkea suoraan maininnutkaan, niin eiköhän viesti mennyt aika hyvin perille.

Nyt pitäisi saada poliitikotkin ulos pelon kehästä ja uskaltamaan sanoa suoraan mitä mieltä asiasta ovat.
Rasistiksi syyttäminen alkaa olla jo vanhanaikaista ja muutenkin menettänyt tehoaa, joten sitä ei kannattaisi noteerata enää lainkaan, itse en ole noteerannut koskaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


"#%¤#%TR kirjoitti:

Että oikein 2-3 vuotta aikaa pitää huoli ettei suomeen synny maahanmuutosta aiheutua ongelmia! Ja millähän ihmeen resursseilla sekin voidaan ehkästä, kun tänne suorastaan halutaan kaikki maailman siivelläeläjät! Ja mistä niitä töitä revitään maahanmuuttajille kun niitä ei suomalaisillekaan ole! Tollainen jossittelu vetää hermot, kyllä se jo tiedetään miltä suomi 2-3 vuoden päästä näyttää, tekipä mitä tahansa! Ja sillon on ihan turha jossitella ja voivotella, kun autot ja rengaskasat on tulessa helsingin lähiöissä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu