GALLUP: Israel

Eli kumpaa osapuolta kannatat:


1.Israel vs 2.Palestiina
13434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

1, eli Israel ehdottomasti.

Äänestä

alkuperäisväestön oikeuksia, riippumatta keitä he ovat...

Äänestä
  • Vuosituhansia sitten Raamatun Jumala antoi Israelille tuon maan ja itse asiassa se kuuluu olla paljon isompi aluem mutta Israel on antanut rähinäsakille osan, että pitävät pienempää väkivaltaa.

    Äänestä

  • sellaisen: kirjoitti:

    Vuosituhansia sitten Raamatun Jumala antoi Israelille tuon maan ja itse asiassa se kuuluu olla paljon isompi aluem mutta Israel on antanut rähinäsakille osan, että pitävät pienempää väkivaltaa.

    tämä "israel" mahtaa olla ja missä hän on? Olen kyllä ennenkin kuullut tuon sadun, että kiitos vaan, nyt varmaan tulee hyvin uni...

    Äänestä

Palestiina !!!!!!

Äänestä

Maalaisjärki käyttöön!

Äänestä

Koska en voi suosia Palestiinan sotahakuista elämäntapaa ja sitä vihaa juutalaisia kohtaan.
Toisaalta en myöskään kyllä hyväksy sotaa missään muodossa, mutta maan on vastattava hyökkäyksiin joita Hamas teki, eli silloin Israel teki oikeutetusti vastahyökkäyksen!

Äänestä
  • Niin jokainen maa tekisi, jos vuosikausia ammuttaisiin raketeilla. Eikä ne ole mitään pikkuraketteja, kuten uudenvuoden raketteja, vaan aivan oikeita, sodassa käytettäviä raketteja, jotka ovat tulleet esim. Venäjältä, nimeltään (katjushkoita), tietääkö joku, miten nimi kirjoitetaan?

    Äänestä

Shalom Israel!

Äänestä
  • Bevakasha, toda raba, laila tov! Herra kanssasi, Israel!

    Äänestä

israelin puolella olen, terroristit - hamas on kaiken pahan takana. palestiinasta on ammuttu raketteja useiden vuosien ajan israelin puolelle ja kohteena ovat aina olleet siviilit, tulitauoista huolimatta, niitä on rikottu palestiinan puolelta ja vihdoin israel aikoo tehdä asialle lopun.

Äänestä

No muutetaan tilanne vähän toiseen näkökulmaan:

Hamas / palestiinalaiset olisivat yhtä kuin ruotsalaiset.

Suomi olisi yhtä kuin Israel.

Jos Ruotsi olisi jatkanut säännöllistä rakettitulitusta koko läntiseen Suomeen useita vuosia niin uskoisin, että siinä olisi yhdeltä jos toiseltakin suomalaiselta mennyt hermot siinä määrin, että eipä olisi epäilystäkään kumman puolella oltaisiin. On ihan ymmärrettävää miksi Israel hyökkäsi Gazaan- En itsekkään pitäisi siitä, että niskaani sataisi raketteja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vai Palestiina kirjoitti:

Eli kumpaa osapuolta kannatat:


1.Israel vs 2.Palestiina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu