Onko Jumala

Miksi toiset uskovat saavat kaiken mitä haluavat? Jo ilman että he kerkiävät mitään halutakkaan, niin Jumala jo siunaa heitä ja antaa kaikenlaisia lahjojansa. Mutta minä en saa yhtään mitään. Vaikka aamun illoin rukoilen ja pyydän ja anon ja kiitän, niin aina saan tyhjin käsin palata. Jumalalla on omat lellikkinsä, ja sen kyllä huomaa.
5346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko nyt löytynyt ihminen, joka on viisaampi kuin Jumala? Joka voi arvioida Kaikkivaltiaan teot moraaliselta kannalta. Vau.

Äänestä

Jaa-a. Psalmi 73 voi mietiskellen lukien avata jotain tästä salaisuudesta. Siinä ihmetellään miksi ei-uskovat näyttää porskuttavan onnellisina, mutta Herran oma saa kärsiä tuskia.

Äänestä
  • mutta kyseisellä miehellä on harvinaisen ilkeät silmät ja kovuutta huokuva olemus. Ei kovin lohduttavan oloinen ihminen.

    Äänestä

No, olemme me ainakin saaneet tämän armonpäivän
ja huomenna aika todennäköisesti uuden.

Olemme seurakunnassa eläneet kuukauden verran aikaa jälkeen ruandalaisten tulon.
Ja kun katsoo sitä, miten he ylistävät Herraa,
laulavat ja saattavat joskus tanssiakin,
jää miettimään, että meillä suomalaisilla oikeastaan on aika paljon kiitoksen aiheita.
Ruandalaisiahan on ehkä 800 000 kuollut
heimosodassa. Nämä sieltä hengissä selvinneet
ja vuosikausia eri maiden pakolaisleiristä
selvinneet sinnittelevät Suomen pimeydessä
ja pakkasessa ja sanovat, että heille riittää
se, että ei ole hengenvaaraa.

Olenkin tässä miettinyt, että jos
me suomalaiset kääntäisimme kiitosvaihteen
päälle, meillä olisi oikeastaan
aika paljon kiittämistä.

Toisaalta tiedän elämän tuskan ja nuusan,
monet toiveet ja kysymykset,
jotka eivät täyty.
Silti: Jumala on hyvä.
Meillä on paljon aihetta kiittää.
Siunausta sinulle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäreilu? kirjoitti:

Miksi toiset uskovat saavat kaiken mitä haluavat? Jo ilman että he kerkiävät mitään halutakkaan, niin Jumala jo siunaa heitä ja antaa kaikenlaisia lahjojansa. Mutta minä en saa yhtään mitään. Vaikka aamun illoin rukoilen ja pyydän ja anon ja kiitän, niin aina saan tyhjin käsin palata. Jumalalla on omat lellikkinsä, ja sen kyllä huomaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu