Ruuhka-Suomi elättää muuta maata
18.1.2009 11:05
Etelä-Helsingin osuus verotuloista on suurempi kuin monen maakunnan, kirjoittaa Helsingin Sanomat.
Etelä-Helsingissä riittää veronmaksajia.
Ruuhka-Suomi elättää muuta maata, otsikoi Helsingin Sanomat sunnuntaina. Lehden johtopäätös perustuu valtiontalouden tilinpitoon.
Vain kuusi maakuntaa maksaa valtiolle enemmän euroja kuin saavat siltä takaisin. Maakunnat ovat Kymenlaakso, Itä-Uusimaa, Pirkanmaa, Päijät-Häme, Uusimaa ja Varsinais-Suomi.
Nettosaajista suurimpia ovat Ahvenanmaa, Kainuu ja Pohjois-Karjala.
Helsingin Sanomien haastattelema Tilastokeskuksen yliaktuaari Aku Alanen täsmentää, että pelkän Etelä-Helsingin osuus verotuloista on suurempi kuin monen maakunnan.
- Se, miten lukuja käytetään, onkin sitten politiikkaa, hän kuitenkin toteaa
STT
Ps, Eikö Ahvenanmaan voisi myydä venäläisille, ja tulevat maahanmuuttajat annettais kaupan päälle työvoimaksi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Laskelmat ovat laskelmia. Esimerkiksi Lappalaiset elättävät suuren osan Helsingin herroista ja sinne valuvat yritysvoitot. Annetaan esimerkiksi Lappi lappalaisille katsotaan sitte miten Helsinkiläiset pärjää. Lappalaiset myyvät vesivoimansa Keski-Eurooppaan moninkertaisella hinnalla ja ottavat metsistään saman hinnan kuin mitä etelän metsänomistajille maksetaan. Puhumattakaan malmivaroistaan ja soklin fosforista jne.. Että sillä lailla voitas kokeilla.
http://www.uusisuomi.fi/raha/47178-paakaupunkiseutulaiset-maksavat-lappilaisenkin-leivan
puuttuu sellaiset iihanat rikkaudet kuin tsadista, meil on mamuja, jotka on niin työteliäitä että en itsekään enää töihin pysty ja sit ne levittää kulttuurin riemukulkua