http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1634812
Ihmetyttää suuresti, ettei tästäkään rikollisesta iskusta ole sen suurempa haloota nostettu. Kyllä olisi aika saada israel kuriin ja pikaisesti ennenkuin vielä tätäkin pahempaa tapahtuu. Tosin onhan jo lähemmäs kolme sataa lasta kuollut, joten saa kyllä kaukaa hakea vastaavanlaista teurastusta, ja silloin asialla oli taisi olla israel...
Ihmetyttää suuresti, ettei tästäkään rikollisesta iskusta ole sen suurempa haloota nostettu. Kyllä olisi aika saada israel kuriin ja pikaisesti ennenkuin vielä tätäkin pahempaa tapahtuu. Tosin onhan jo lähemmäs kolme sataa lasta kuollut, joten saa kyllä kaukaa hakea vastaavanlaista teurastusta, ja silloin asialla oli taisi olla israel...
Vastaukset 90
Vanhimmat
ainakin ihan varma!
sinäkään...
Juutalaisilla on heidän "Kalevalan" antamat erityisoikeudet kurittaa arabeja ja nykyinen maailmanmeno TOISTAISEKSI hyväksyy sen.
Siis kummat tuolla ensin kuritti kumpaa? Korjaa ihmeessä jos olen väärässä, mutta eikös arabit ensin ampuneet yli 10 000 rakettia Israelin siviilien päälle? Ja vasta monen monen varoituksen jälkeen Israel päätti puolustautua.
Katsotko koskaan uutisia?
Näillä mailla oli rauhansopimus, jonka Hamas yksipuolisesti rikkoi ja ampui raketteja Israeliin. Israen ei tehnyt yhtään mitään paitsi varoitti, että sen on loputtava tai puolustaudumme kunnolla. Raketteja vaan silti jatkuvasti tuli lisää ja Israel toteutti uhkauksensa.
Tätähän tuolla on jatkunut jo vuosikaudet.
Et tätä faktaa saa mitenkään kiellettyä, vaikka kuinka yrittäisit valehdella.
Rauhansopimuksen aikana?Montako hamasin jäsentä ja johtajjaa kuoli rauhansopimuksen aikana?
Jos seuraisit uutisia et puhuisi nyt paskaa.
Entä saarto koko rauhansopimuksen aikana.maalta,merelta ja ilmasta.
olisiko pitänyt hamasin odottaa että kansa kuolee nälkään?
vihdoinkin joku puhuu vähän siitäkin, mihin kaikkeen israel on elämänsä varrella syyllistynyt...
Israel on toiminut aina pakoitteilla, suluilla tai muilla toimin sen jälkeen kun Hamas on ampunut raketteja tai tehnyt itsemurhaiskuja Israelissa.
Kuten tapahtui taas vuoden lopulla.
Sitä ei siedä unohtaa. Ja miksikohän ne kutsuu Palstiinalaisia terroristeiksi?
No siksi koska jos kutsuisivat niita vastarintataisteliujoiksi niin kuin ovatkin,silloin myönsisivät että ovat kuin ovatkin miehittaja.
Ja palestiinalaiset eivät tarvitsee tulitauon ne tarvitseVAT RAUHAN JA VAPAUDEN JOKA ON NIILTÄ RIISTETYY 63 VUODEN AJAN. ja miehittajat pois heidän isienmailta
Miten Israel on miehittäjä, jos juutalaiset olivat alueella jo yli 1000 vuotta ennenkuin ensimmäiset muslimit ilmestyivät??
Tuntuu siltä, että kun tarpeeksi kauan tietyt mediat ja ihmiset hokevat, että Israel on "paha" ja "miehittäjä" siitä tuleekin totta. Mutta silloin unohdetaan oikea historia.
HUOMATKO ERON?Jos ne myöhemmin hyväksyivät ISLAM se ei tarkoittaa että lahjttaisivat maat juutalaisille.Ne asui ennen juutalaisia.Mistä Mooses saapui palestiinaan?Ja hyökäsi palestiinalaisten kimpuun.
etiopialaiset. Pitäisikö alue antaa siis sittenkin heille vai? Ja myös minolaisilla oli aika suuri alue, annetaanko sittenkin heille?
Ja kuka oli ensin.Muistatko?
Ja palestiinalaiset olivat ensin.Mitä uskontoa ne nykyään edustaa vai ovatko ateisteja se ei vaikutaa maaomistukseen.PAITSI NYKYÄÄN ISRAELISSA .NIILTÄ ON TAKAVARIKOITU MAAT JA KODIT.JA KARKOTETTU YMPÄRI LÄHI-ITÄÄ.
Pistäs faktaa tuosta, että palestiinalaiset olivat tuolla ensin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Palestine
"Nebel et al. regard their findings in good agreement with historical evidence that suggest that "Part, or perhaps the majority, of the Muslim Arabs in this country descended from local inhabitants, mainly Christians and Jews, who had converted after the Islamic conquest in the seventh century AD... These local inhabitants, in turn, were descendants of the core population that had lived in the area for several centuries, some even since prehistoric times.[192]"
Ja opi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Palestiina
"The study proposes that
...the Y chromosomes in Palestinian Arabs and Bedouin represent, to a large extent, early lineages derived from the Neolithic inhabitants of the area and additional lineages from more-recent population movements. The early lineages are part of the common chromosome pool shared with Jews. According to our working model, the more-recent migrations were mostly from the Arabian Peninsula, as is seen in the Arab-specific Eu 10 [namely J1] chromosomes that include the modal haplotypes observed in Palestinians and Bedouin... The study demonstrates that the Y chromosome pool of Jews is an integral part of the genetic landscape of the region and, in particular, that Jews exhibit a high degree of genetic affinity to populations living in the north of the Fertile Crescent [namely J2].[193]"
Eli linkin mukaan mm. etiopialaiset?
Melkoinen joukko eri suunnilta tulleita vaeltavia heimoja, kun lähes joka paikassa palloa. Etiopiastahan me ollaan kaikki lähdetty.
Ja noita uskontoon liittyvät sadut voi sitten jättää ihan omaan lukuunsa.
Eikö ne ole palsetiinalaistenkin esiisät sitten jos kaikki olemme Etiopiasta lähtöisin?
Mikä sulla on epäselvä?
"Varhaisimmat todisteet pysyvästä asutuksesta Palestiinassa ovat vuoden 8000 eaa tienoilta".
Tässä kumoan juutalaisten myytin että palestiina oli tyhjä kun he tulivat sinne.
Siellä oli aina palestiinalaiset. 1948 myös.
Niinpä! On kyllä ihme, ettei noita rikollisia palestiinalaisia millään saada kuriin. Menevät ampumaan kouluista ja YK:n rakennuksista naapurimaahan ja sitten valittavat jos heitä ammutaan takaisin. Toivottavasti maailma tosiaan herää ja näyttää palestiinalaisille miten nykymaailmassa pitäisi elää. Naapurimaahan ei sivistyneet maat raketteja ammu.
Mutta mitä voi odottaa sellaisen uskonnon edustajilta, jotka perustavat uskonnon 1500 vuotta juutalaisten jälkeen ja sen jälkeen pokkana väittävät, että meidän uskonnon harjoittajat olivat täällä ensin, maa on meidän. Uskomatonta, mutta onneksi tuo valehtelu ei kaikkiin uppoa.
"Naapurimaahan ei sivistyneet maat raketteja ammu."
Aijaa, minä ihan olen luullut, että israel on palestiinan naapuri...!!?!?
Olet varsin tyhmä ja kiero jätkä.
"Naapurimaahan ei sivistyneet maat raketteja ammu."
""Aijaa, minä ihan olen luullut, että israel on palestiinan naapuri...!!?!?""
Niin on, ja sieltä Palestiinasta niitä raketteja vaan Israeliin kumman tasaisesti lentelee, ei kovin sivistynyt kansakunta. Mutta eihän kukaan niin edes kuvittelekaan, mutta voisivat edes harjoittaa uskontoaan rauhassa rajojensa sisällä.
toivottavasti osaat vastata edes tähän:
Kumpi on kumman naapuri?
P.s. ottaako päästä, kun israel on paljastumassa samanlaiseksi rikolliseksi kuin Hamas?
melkein roikkuva alahuuli? Kysyin vaan.
ensin minun kysymykseeni, niin minä sitten vastaan sinun, eiks jeh?
josta tuo kärsii, on huomattavan suuri. Hänellä on valtava pätemisentarve ja tulee vielä enemmän, kun joutuu rasistisista viesteistään vastaamaan!
"rasistinen viesti", jonka olen kirjoittanut, kiitos?
suojatakseen siviilejä, päinvastoin luimuilleet heidän seassaan nämä urheat taistelijauroot ja pukeutuneet siviilivaatteisiin.
Jos lähemmäs kolmesataa lasta on kuollut, niin siitä ei voi syyttää muita kuin hamasin pelkureita.
on terroristijärjestö, sen sijaan israelia on joskus nimitetty jopa (ilmeisesti vitsillä..) "sivistysvaltioksi", joten herääkin kysymys, mikä "sivistysvaltio" se sellainen on, joka hyväksyy lasten tappamisen? Onko israel pyytänyt millään tavalla anteeksi noita 300 kuollutta lasta? Ei, joten se siitä "sivistyneisyydestä"...
anteeksi pyytele, nauraen lapsia tappava kansa, sivistyksestä heillä ei ole tietoakaan, barbaareja ovat.
Eli mielestäsi jos naapurimaa ampuu raketteja toiseen maahan koulusta tai muuten siviilien keskesltä tarkoituksella, kohdemaa ei saa yrittää puolustautua ampumalla tuota kohdetta?
Tuo olisikin kätevää, jokainen maa ampuisi naapurimaahan kouluista ja kukaan ei voisi ampua takaisin. Taidat ajatella aika yksinkertaisesti?
mikä "naapurimaa"...!???
"sivistyksestä heillä ei ole tietoakaan, barbaareja ovat."
Eli sanot Israeli ei-sivistyneeksi maaksi? Taitaa olla yleissivistyksesi aika matalalla tasolla, jos noin väität?
Israelissa on todella korkeatasoinen koulutusjärjestelmä, huippuyliopistoja, maailman huipulla toimivia lääkeyhtiöitä, korkean teknologian yhtiöitä yms.
Naapurimaassa taas eletään edelleen samalla tasolla kuin 1000 vuotta sitten. Aseina kivet ja ruokana mitä avustuksina saadaan, kulttuurista ei tietoakaan.
No Gaza ja Libanon.
että Gaza on "maa" ja Libanonilla taas ei ole tämän kanssa mitään tekemistä, vaikka onkin naapurimaa...
edes tietää mitä sivistys takoittaa, se ei ole teknologiaa, eikä koulutustakaan vaikka siitä apua sivistykseen yleensä onkin, yleissivistykseni on huippuluokkaa kuten huomaat.
näiden sotahullujen israelinpuolustajien mielestä tarkoittaa tietenkin sitä, että se, jolla on hienoimmat tappovehkeet on sivistynein...
Eli kun et muuta keksi, turvaudut saivarteluun? No, ymmärrän kyllä.
No Gaza ei ole tasavalta tms, mutta voidaan kyllä hyvin käyttää nimistystä "Israelin naapurimaa".
Ja Libanonilla on tuossa hyvinkin paljon tekemistä.
Kerro ihmeessä, miten palestiinalaiset ovat sivistyneenmpiä kuin Israelilaiset, eli lähinnä juutalaiset. Odotan vesikielellä mitä yrität keksiä :)
Jos olet käynyt molemmissa maissa, ei mene kahta sekuntia kun huomaa, kumpi maa on sivistynyt ja kumpi ei. Tai siis kumpi kansa.
ei ole ikinä ollut maa, korkeintaan maa-alue, joten edelleen ihmettelen sinun logikkaasi. Niin, ja voisitko kertoa, mitä tekemistä Libanonilla oli tämän kanssa?
ei taida päässäsi paljoa suoritin hyrrätä, on sen verran kummallisia kysymyksiä? (oikein vesi kielellä odotat???)
Siis missäs väitän vertaillen, kyse oli israelilaisista ja heidän sivistyksestään.. Oppitunti sinulle: sivistynyt on humaani, ei brutaali. Oletko koira?
>Gaza ei ole ikinä ollut maa, korkeintaan maa-alue, joten edelleen ihmettelen sinun logikkaasi.>
Eli aivan kuten sanoin, en väittänytkään sitä valtioksi, tasavallaksi tms. Mutta koska tällä "maa-alueella" (länsirannan kanssa tietysti) on vaaleilla valitut puolueet yms, voidaan sitä jossakin määrin kutsua valtioksi, vaikka ei kaikkia valtion tunnusmerkkejä täytä. Mutta saivartele vaan jos se helpottaa.
Ja jokainen alueen politiikaa vähänkin tunteva tietää, kuinka tärkeässä roolissa tässä sodassa ovat mm. Jordania ja Libanon yms alueen maat.
on tunnustanut 114 maata, joten et ole ollenkaan väärässä, heillähän on oma hallintonsa.
Suomi varmasti kuitenkin täyttää mielestäsi sivistysmaan tunnutmerkit, eikö?
Mutta jos esim. Suomen naapurimaasta sataisi tänne jatkuvalla syötöllä raketteja ja Suomi lopulta puuttuisi siihen ja iskisi takaisin, Suomi ei logiikallasi enää olisikaan sivistysvaltio vaan brutaaleja ja barbaareja?
Kummallinen logiikka sinulla.
Maata. Vai kuinka??Menepa venäjän puolelle ja sano että raamatu lupasi sen maaa alueen suomelle niin huomaat äkkiä että raketeja ja muutakin sataa niskaan.
kertoa hiukan enemmän niistä tästä "valtiosta", jos osaat? Ketkä sitä hallitsee ja kuka esim. on sen pääministeri, entä mikä oli vaalien tulos jne.?
Juutalaisuus syntyi nykyisen palestiinan alueella noin 1000 vuotta ennen ajanlaskumme alkua!!
Islaminusko syntyi noin 1600 vuotta myöhemmin, eli kummat siellä olivat ensin. Miten juutalaiset olisivat tuon voineet arabeilta tai muilta miehittää?
Tutustu historiaan, äläkä usko kaikkea mitä mediassa nykyään kirjoitetaan.
menee, kuvitellaan vastaava tilanne, suomalaiset olisivat ryöstäneet suomenruotsalaisten maat ja ajaneet heidät pienelle russarön saarelle, siis koko populan mitä heitä nyt on jotain puoli miljoonaa. Noh, suutuspäissään suomenruotsalaiset ampuisivat kotikutoisilla putkikranuilla mantereele päin huutaen satans finjävlar, död till rövarna!!!!
No me sivistyneet suomalaiset menisimme saarelle ja teurastaisimme ne sinne, tosi sivistynyttä!!! No, onneksi olemme sivistyneitä emmekä tee mitään tuollaista, toisin kuin juutalaiset.
pitävät ihmiskilpiä, kuten he ovat luvanneetkin sekä lapsisotilaita, josta myös kaiken muun pahuuden johdosta ovat tulossa Haagiin!
http://www.google.com/search?q=children of hamas&rls=com.microsoft:*:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7HPNN
historian tapahtumilla ole mitään tekemistä palestinan maa-alueiden omistamisen kanssa, voi herranjestas sentään mitä horinaa päästelet. Kysehän on 1900 luvun alkupuolella alkaneesta juutalaisinvaasiosta palestiinaan, ei sen ajan juutalaistunkeutujat sieltä mitään omistaneet. Siitä lähtien nämä tulijat ovat pikkuhiljaa hivuttautuneet väkivalloin tunkien palet ghettoihin!
"The UN Human Rights Commission (UNHRC) condemned the portrayal of Palestinian children as fighters as Israeli propaganda, and stated that the children should not be exploited but protected"
Tässä suomennos:
"YK:n ihmisoikeuskomissio (UNHRC) tuomitsi Israelilaisena propagandana Palestiinalaislasten esittäminen lapsisotilaina, ja lisäsi ettei lapsia tulisi hyväksikäyttää vaan suojella."
http://www.child-soldiers.org/regions/country?id=164
mutta venäjä miehitti ja miehittää edelleen vaan eipä ole lentänyt raketteja täältä, karjalassa ovat edelleen porkkala sekä hankoniemi on jo saatu takaisin.
Heillä Palestiinalaisilla on itsehallinto joka hyväksyy israelia vastaan tehdyt terroriteot, joten sitä saa mitä tilaa.
Vuonna 2006 suoritetuissa vaaleissa Hamas 74 paikkaa parlamentin 132 paikasta ja siitä tuli suurin ja hallitseva puolue.
Ole hyvä :)
kerro vielä kuka on pääministeri, niin päästään lähemmäs asian ydintä...
Eli mielestäsi ja palestiinalaisten mielestä historian lukeminen pitäisikin aloittaa vain juuri siitä hetkestä kun maa-alue tuli heidän haltuun?? Kaikki sitä ennen tapahtunut pitäisi unohtaa ja aloittaa siitä mikä sinulle sopii.
Joko katsotaan koko historia tai sitten ei lainkaan, ok?
Hamasin muodostaman hallituksen pääministeriksi tuli Ismail Hania.
mutta kuka se NYKYINEN pääministeri on...!!!?!?
sillä "Presidentti Mahmud Abbas erotti Haniyyan 14. kesäkuuta 2007 Fatahin ja Hamasin välisten taistelujen jälkeen, joissa Hamas otti hallintaansa koko Gazan kaistan." "Hamas on pitänyt johtajansa nimen salassa."
Jos hallitsee koko Gazaa, niin tarkoittaako se että ei hallitse koska ei ole pääministeriä, johtaja heiltä takuuvarmasti löytyy.
Gazan alueen, Hamasin, palestiinalaisalueen vai minkä? Hamas on Gazan alueen hallitsijapuolue ja Ismail Haniyya taitaa olla edelleen pääministeri?
Eikö olekin kummallista, että virallisesti hallituksen avainasemilla ei ole yhtäkään Hamasilaista, vaikka he voittivat vaalit, sen sijaan esim. Pääministerinä on sellaisen puolueen edustaja, joka sai vain 2,5% äänistä?
eli käytännössä palestiinassa on kaksi hallitusta...
On edelleen niin virallisesti pääministeri, kuin nyt tuolla voi olla.
ehkä tämä on ihan hyödytöntä ajanhaaskausta, mutta kerrataanpa sitä, mitä tapahtui 15. kesäkuuta 2007. Palestiinan presidentti Mahmoud Abbas erotti tuolloin silloisen pääministerin, Ismail Haniyehin ja nimitti hänen tilalleen Salaam Fayyadin. Joko nyt alkaa homma selkeytymään?
paikkaansa, ei sitten ollenkaan, maanomistus on yksilöllistä, ei niistä mitään papereita edes ollut vuodelta nolla, siis satoja vuosia sen jälkeen siellä oli asutusta, paimentolaisuutta ja viljelyksiä. ne ihmiset omistivat ne maat sillä hetkellä, tajuatko! Eihän sieltä roomalaisetkaan ole itselleen maita hamuamassa! Perusasiat ovat sinulta täysin hukassa!
Palestiinalaisille ei riitä se, että saisivat pitää tuon alueen, vaan haluaisit koko niemimaan itselleen, myös Israelin.
Mutta tätä on turha jatkaa, jos lähteesi on Hesari ja Wikipedia.
Ismail Haniya on edelleen Gazaa hallitsevan Hamasin pääministeri.
kun taas länsirannalla on eri hallitus, joka on se "virallinen"...
olivat piiloutuneet kouluun ja sieltä ampuivat raketteja Israeliin.
Israelin automaattinen puolustusjärjestelmä kohdisti iskun takaisin kohteeseen, jost raketit oli ammuttu.
Hamas piileksíi siviilien ja YK : n seassa.
YK;N olisi aika laittaa Hamas ojennukseen !
hamas kovalle tuomiolle, kun maailma saa tietää heidän tekosistaan ja mm. ihmiskilpien käyttämisestä ja lapsisotilaista!
http://www.google.com/search?q=children of hamas&rls=com.microsoft:*:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7HPNN
vaikka tuhottaisiin kouluja ja sairaaloita. Israelin päätehtävä on pitää naapurimaat köyhinä. Siinä on hieno esimerkki tämänkin uskonnonlajin edustajista.
Israelhan on käytännössä USAn lähi-idän sotilastukikohta,ilman jenkkien apua Israel olisi kiltti naapuri Palestiinalaisille,Jenkit vain eivät halua rauhaa lähi-itään.
Pitää muistaa, että USA tuki merkittävästi myös palestiinalaisia ja Gazan hallintoa, mutta kyllästyivät siihen ja lopettivat avun, kun rahat menivät vain aseisiin, ei maan kehittämiseen.
Eli puheet siitä, että USA olisi avustanut vain Israelia, on täysin vailla totuutta.
Eli vastustaa rauhaa.
yksinkertaiset, eli Terroristien puolustajat ja ymmärtämättömät. Miten ikinä johonkin sivistymättömään Gazan tapaiseen alueeseen voidaan saada rauha, kun tässäkin viestiketjussa, jonka osallistujat pääsääntöisesti ovat Suomalaista älymystöä ja oppineistoa, voidaan esittää täysin järjettömiä näkemuksiä ?
israel on terroristivaltio, siitä ei pääse yli eikä ympäri. Sen puolustajat ovat kyllä järjettömiä, siitä olen yhtä mieltä kanssasi...
Israelille sopisi se, että palestiinalaiset saisivat pitää rauhassa omat alueensa ja juutalaiset Israelin, ilman että Israel pitäisi Gazassa tai Länsirannalla yhtään sotilasta, mutta kun se ei palestiinalaisille käy. He avoimesti julistavat, että niin kauan kuin Israelin valtio on olemassa he sotivat heitä vastaa.
Eli heille ei käy, että molemmat saisivat omat valtionsa, vaan he haluavat molemmat maa-alueet, sekä Gazan/länsirannan että Israelin valtion alueen.
Ja tämän perusteella jotkut järkeilevät, että Israel on paha, ahne miehittäjä?
miehittäjä, siitä ei pääse mihinkään, vaikka asiaa kuinka kääntäisi ja vääntäisi...
Aloitti sodan, oliko se Israel vaiko palestiina?
hyväksyy miehityksen, niin silloin se on palestiina ja jos taas ei, niin israel. Israel julistautui itsenäiseksi valtioksi vastoin palestiinan enemmistön tahtoa, joten sieltähän tämä koko vyyhti on alunperin lähtenyt...
Eli koska palestiinalaiset, lähinnä muslimit, eivät olisi halunneet, juutalaiset eivät olisi saaneet perustaa itselleen valtiota, vaikka olivat alueella olleet jo tuhansia vuosia?
Mitä hemmettiä se niille muille kuului?
Suomalaisetkin perustivat oman valtion, vaikka neuvostoliiton enemmistön ei varmaankana ollut samaa mieltä.
Vähän ymmärtystä ja avarakatseisuutta juutalaisiaja Israeliakin kohtaa, kiitos! :)
Tuonne niemimaalle mahtuisi aivan varmasti sekä Israelin valtio, että palestiinalaisten valtio. Tilaa on, ja porukkaa hyvin vähän.
Eniten tässä silti ihmetyttää se, että ns. sivistyneet suomalaisetkin, jopa naiset, puolustavat sellaisen uskonnon edustajia, joiden mielestä naisella ei ole juuri mitään oikeuksia!
Miettikää nyt vielä kerran, kummassa maassa oikeasti haluaisitte naisina asua, muslimien vai juutalaisten?
palestiinalaisetkin asuneet ja kannattaa myös muistaa, että suurin osa juutalaisista on maahanmuuttajia, ei alkuperäisväestöä...
>kannattaa myös muistaa, että suurin osa juutalaisista on maahanmuuttajia, ei alkuperäisväestöä...>
Ei pidä paikkansa. Suurin osa Israelin juutalaisista on syntynyt Israelissa. Heidän vanhempansa monella on sinne muuttanut, se pitää paikkansa, tai heidän isovanhempansa. Eli siinä mielessä maahanmuuttajia, mutta tuolla logiikalla kaikki ovat maahanmuttajia, myös suomalaiset ja muslimit.
Israel vihaajahan se siellä taas:)
Etkö vieläkään tajua ettei syyllinen ole Israel, se on Hamas ja heitä tukeva palestiina!
mitenkäs se käräjöinti etenee, onko kuulunut uutta sillä rintamalla?
itseasiassa en minä israelia vihaa, se vaan on mielestäni väärässä paikassa..
Se on hyvää piimää ja oot aika hapan.
atomipommi, niin saa viedä sen kavereileen sinne Gazaan tai Iraniin. Niin näemme miltä lähi-itä näyttää sen jälkeen. Suomessakin olis rauhallista, eikä tarviis jauhaa paskaa selvästä asiasta.
tollo!!!