Osuuspankki ja asuntolaina

Laitoin joulun ja uudenvuoden välipäivinä Osuuspankkiin lainahakemuksen. Olisin halunnut jutella siitä josko siirtäisin nykyisen asuntolainani Nordeasta jonnekin muualle.

Nyt tuosta on kulunut kolmisen viikkoa eikä kukaan ole palannut asiaan pankin puolesta. Täytin hakemuksen täydellisesti ja vakuuksien puolesta asian pitäisi olla pihvi.

En tietenkään enää koske pitkällä tikullakaan ko. pankkiin mutta jäin miettimään onko muilla samanlaisia kokemuksia palvelemattomuudesta?
61591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Olisin halunnut jutella siitä josko siirtäisin nykyisen asuntolainani Nordeasta jonnekin muualle."


ja kysymykseesi,
yleensä kestävät 2-3 viikkoa ja jos ole laittanut jotain ehtoja kauemminkin, mutta kyllä kuukaudessa pitäis tulla jokin,
näin kaikissa pankeissa.

jos olet sen onnistuneesti lähettänyt, ?
oletko ?

Äänestä

Ne ajat jolloin asiakkaat olivat kuninkaita lainaneuvotteluissa menivät jo. Halvan rahan aikana pankit nöyristelivät, koska se oli hyvä tapa takoa rahaa. Mutta loppupeleissä pelimerkit ovat heillä ja se asia pitää vain hyväksyä. Joten tuollaiset narsistiset ajatukset siitä, että palveluntarjoajan pitää tuoda punainen matto voi unohtaa. Eivät kuulu nyky-yhteiskuntaan, vaan ovat jostain keskiajan luokkayhteisöistä...

Äänestä
  • Pankeilla ei ole mitään hinkua luotonantoon. Edessä on suuri romahdus ja sen myötä pankkien syliin kaatuu paljon reaaliomaisuutta ja niiden halpamyynti johtaa luottotappioihin.

    Jos lainaa vielä pystyy saamaan, pankin limiitti on kaksinkertainen puolen vuoden takaiseen.

    Ne joilla on nyt lainat kunnossa ja pystyvät niitä ohjelman mukaan hoitamaan, ovat onnellisessa asemassa, kun viitekorko eli esim. Euribor on puolittunut lokakuusta lähtien ja lasku jatkuu edelleen. Lainaa "omistavat" saavat näin lainansa lähes ilmaiseksi. Lyhennyseriä voi suurentaa pikku hiljaa säästyneillä korkomenoilla. Sehän on mahdollista ilman kuluja.

    Äänestä

Meille kävi täsmälleen samoin 2004. Täytettiin netin kautta hakemus täsmälleen kuten oli aiemmin sovittu pankintädin kanssa tapaamisessa... Koskaan ei kuulunut mitään vastausta/yhteydenottoa...

Noh nyt sitten on lainat tullut otettua OP:hen myöhemmässä vaiheessa mutta sukset on nyt mennyt ristiin OP:n kanssa vain 5kk jälkeeen ja pankin vaihto on edessä... OP ei pidä sopimuksistaan kiinni, ei siis voi suositella mitenkään... oppia ikä kaikki.

Äänestä

pankista lainaa.Takuut kunnossa, eikä ees 30000 saanu.Se nyt on niin.Oli muuten OP.

Äänestä

Vaihdoin keväällä suutuspäissäni pankkia Sammosta Osuuspankkiin ja nyt minua harmittaa kovasti. Hanakasti palveltiin, kun pankinvaihtovaltakirjaan nimet laitettiin. Mutta kun tilit avattiin, suurin osa sijoituksista ja pieni lainan poikanen oli siirretty, palvelu sitten loppuikin siihen. Eikä alkuun kerrotut hinnat ja ehdot eri palveluista pitäneetkään paikkansa. Lisäksi bonusten mukaan sotkeminen hämärtää hinnoittelua, mitä mistäkin todella maksaa. Ei ole tuotteissa ja hinnoissa läpinäkyvyyttä. kyllähän OPssa sen verran myöntyivät, että väärää tietoa saatiin mutta so what, tuli kämy ja sillä siisti, Ei siihen puututa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hakemus kirjoitti:

Laitoin joulun ja uudenvuoden välipäivinä Osuuspankkiin lainahakemuksen. Olisin halunnut jutella siitä josko siirtäisin nykyisen asuntolainani Nordeasta jonnekin muualle.

Nyt tuosta on kulunut kolmisen viikkoa eikä kukaan ole palannut asiaan pankin puolesta. Täytin hakemuksen täydellisesti ja vakuuksien puolesta asian pitäisi olla pihvi.

En tietenkään enää koske pitkällä tikullakaan ko. pankkiin mutta jäin miettimään onko muilla samanlaisia kokemuksia palvelemattomuudesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu