onko kukaan teistä ollu tetissä tallilla?
mä meen viikolla 48 kilpakorven ratsastuskoululle tettiin , ja ois kiva jos joku kertois kokemuksistanne.
mä meen viikolla 48 kilpakorven ratsastuskoululle tettiin , ja ois kiva jos joku kertois kokemuksistanne.
Vastaukset 3
Vanhimmat
en oo ollu tetissä mut työmarkkina tuella
3:lla eritallilla( 2 ratsu ja 1 ravitalli) oon kyllä ollut
kyllä sitä työharjoittelussa (en tet) oon ollu työmarkkinatuella
Ravitallilla sain siivota boxit(16) ruokkii hevoset aamulla(jos satuin tallille ennen kun työntekijä tuli ja avasin itse tallin ja pidin"pystyssä" kunnes joku tuli) vein hevoset tarhaan ja hain niitä,vein kärryt ulos tallista .valjastin hevoset kuntoon ja hoidin hoitsuani
Oli neljä vuotta sitten ysillä tetissä eräällä ravitallilla. Tosi mukava kokemus tällaiselle heppatytölle, jolla oli omakin hevonen silloin. Aika raskasta, ku sontaa sai lappaa oikein olan takaa, mut kaikki muu sitten korvasi sen vaivan =)
Ratsastin ja ajoin hevosia, pesin varusteita, käytiin hiitillä yms. Sain aika paljon tehdä itsenäisesti ja omassa tahdissani. Olet menossa ratsutallille, että kyllä se tietenkin eroaa aika paljon, mut paljon hommaa saat varmasti tehdä sielläkin. Ole ahkera, niin saat kiitosta ja uusia hevosihmistuttuja =)
Minun mukaani "tarttui" TET-paikastani myös suloinen kissanpentu, joka on minulla vieläkin =) Kiva kokemus koko harjoittelu.