Älytön idea siirtää lääkelaitos

Ei työpaikkoja luoda riistämällä osaajia. Kun muu Suomi elää lamaa täysillä käytetään energia tähän , hävettävää touhua.
11217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mutta kepuministeri Hyssälä on ratkaisssut ongelman tyypillisen kepulaisella tavalla.

Kyseessä ei ole siirto - vaan "kokonaan uuden" laitoksen perustaminen.

Ja siirtymäaika on 5 vuotta. Eli kaikki nämä vuodet toimktaan kahdella paikkakunnalla - ja lähes tuplamiehityksellä.

Eipä ole rahasta pulaa nyt.

Valtion talouden tarkastusviraston pitäisi selvittää, minkälaisia kustannuksia kaikesta väkisin alueellistamisesta syntyy.

Äänestä
  • kepulaiseen tyyliin. Ja veronmaksajat maksaa.

    Äänestä

Kuopion yliopisto tuottaa koko ajan lääkäreitä ja farmaseutteja myös lääkelaitoksen henkilöstötarpeisiin. Jos lääkelaitos muuttaisi Kuopioon ei sen uuden henkilöstön tarvistsi muuttaa Helsingin kalliisiin asuntoihin ja hankaliin liikenneruuhkiin.

Äänestä

Tämä Lääkelaitoksen siirto Jyrki Kataisen kotikonnuille on osoitus siitä, että miten tämä porvarihallitus toimii ja työskentelee. Tämä porvarihallitus ei kuuntele ihmisiä saati sitten työntekijöitä, eli minnekkähän ne kokoomuksen kulevat korvat ovat oikein joutuneet tässä kepulaisten kyydissä, vai olivatko nekin vain petosta kepu pettää tyyliin. Liisa Hyssälähän on pettänyt äänestäjänsä ja tulee pettämään vastaisuudessakin. Kyllä nyt Lääkelaistoksen porukkaa, joka on suurimmalta osin kokoomuksen ja keskustan kannattajaporukkaa, viedään kuin vierasta sikaa, mutta oppia ikä kaikki.

Äänestä
  • ...Lääkelaitoksen siirtohanke on perua jo Ville Itälän sisäministerikaudelta.

    Kataisella ei siis ole asian kanssa mitään tekemistä, kun siirron motiivikin on kuopion yliopisto, sen lääketieteellinen tiedekunta ja Kuopion ykiopistollinen keskussairaala.

    ne antaisivat hyvää henkilöstöä lääkelaitokselle ja lääklaitos puolestaan asiantuntijoineen vahvistaisi opetusresurseja farmakologian suunnalla.

    Äänestä

  • tietääkään, että... kirjoitti:

    ...Lääkelaitoksen siirtohanke on perua jo Ville Itälän sisäministerikaudelta.

    Kataisella ei siis ole asian kanssa mitään tekemistä, kun siirron motiivikin on kuopion yliopisto, sen lääketieteellinen tiedekunta ja Kuopion ykiopistollinen keskussairaala.

    ne antaisivat hyvää henkilöstöä lääkelaitokselle ja lääklaitos puolestaan asiantuntijoineen vahvistaisi opetusresurseja farmakologian suunnalla.

    siirrosta teki kepuministeri Liisa Hyssälä.

    Ei Hyssälä ollut mitenkään sidottu aikaisempaan valmisteluun - vaan olisi ollut mahdollista tehdä myös päinvastainen päätös.

    Vastuun kantaa yksin Hyssälä - siinä määrinkun poliitikko yleensä vastuuta kantaa.

    Äänestä

  • päätöksen kirjoitti:

    siirrosta teki kepuministeri Liisa Hyssälä.

    Ei Hyssälä ollut mitenkään sidottu aikaisempaan valmisteluun - vaan olisi ollut mahdollista tehdä myös päinvastainen päätös.

    Vastuun kantaa yksin Hyssälä - siinä määrinkun poliitikko yleensä vastuuta kantaa.

    tietää kertoa se jolta viisi kertaa työ mennyt alta, joka kerta saanut uuden, kivaa vaihtelua se tietää, helsingissä on valinnanvaraa.

    Äänestä

  • ..todistus oikeasta päätöksestä ei kannata antaa huuhaata jauhaville periksi.

    Ääniä tulee hallitukselle,että ropisee.

    Äänestä

... siirtäminen maakuntakeskuksiin on paikallaan.Helsingin seudulla kaikkia on kallista, asuminen, pitkät työmatkat jne. Maakuntakeskuksissa on henkilökunnan asuminen ja viraston toiminta halvempaa. Vaihtoehtohan on yhä useamman muuttaminen Helsinkiin valtion virastojen töihin kalliisin oloihin.

Nykypäivänä ei myöskään ole merkitystä vallitsevan tietotekniikan aikana sillä, missä virasto sijaitsee.

Äänestä
  • Onhan Helsingissä kallista, mutta palkkakin on usein hieman suurempi kuin landella. Ennen liksoissa oli pääkaupunkiseudun kalleuden takia ns. kalliin paikan lisä (jäänne menneiltä vuosikymmeniltä). Liekö vieläkin, mutta millähän nimikkeellä?

    Työpaikan siirto landelle aiheuttaa monille monia vaikeuksia. Niitä on turha tässä luetella, sillä joku aina keksii jonkun älyttömän vastavedon. Mutta jos joku haluaa tietää mitä ne vaikeudet ovat, niin hakeutukaapa johonkin alueellistettavaan virastoon töihin.

    Muuttoa odotellessa miettikää, miten järjestätte esim. perheenne koko elämän täysin uudelleen. Se ei käy käden käänteessä, vaan siinä on helvetisti työtä ja selvilleotettavaa. Jättäkää siis nykyinen työnne ja hakekaa Lääkelaitokselle töihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajatteleva kansalainen kirjoitti:

Ei työpaikkoja luoda riistämällä osaajia. Kun muu Suomi elää lamaa täysillä käytetään energia tähän , hävettävää touhua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu