Jopa korkein valtion johto ihailee virallisesti muukalaisvihamielistä Ahvenanmaata.
Ei kritiikin poikastakaan. Samalla tavoin on Sfp virallisesti muukalaisvihamielinen puolue. Sehän on rekisteröitynyt puoluerekisteriini yksikieliseksi ruotsinkieliseksi puolueeksi.
Ei siedetä muukalaisia puolueessa ei.
Tälläkin palstalla ahkeroi kirjoittajia joiden muukalaisvihamielisyyteen kohdistuva kritiikki on kovin valikoivaa.
Huono yleistieto tai vaiko huono yleissivistyskö syynä?
Ei kritiikin poikastakaan. Samalla tavoin on Sfp virallisesti muukalaisvihamielinen puolue. Sehän on rekisteröitynyt puoluerekisteriini yksikieliseksi ruotsinkieliseksi puolueeksi.
Ei siedetä muukalaisia puolueessa ei.
Tälläkin palstalla ahkeroi kirjoittajia joiden muukalaisvihamielisyyteen kohdistuva kritiikki on kovin valikoivaa.
Huono yleistieto tai vaiko huono yleissivistyskö syynä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Täällä Ahvenanmaalla asuu kymmeniä eri kansallisuuksia, enkä ole kuullut mistään muukalaisvihamielisyydestä. Päinvastoin luulisin että vierasmaalaisiin suhtaudutaan täällä paremmin kuin mantereella.
RKP:n en ota kantaa, kun puolue ei täällä Ahvenanmaalla toimi, mutta tuskin nuo jäsenyyttä keneltäkään kieltävät, vaikka muualta muuttanut olisi?
suomalaisvastaisia, suomen kieltä ei saa puhu ja suomenkielisiä postilaatikoita räjäytellään!
"Päinvastoin luulisin että vierasmaalaisiin suhtaudutaan täällä paremmin kuin mantereella."
Täällä räjäytetään tänne tulleiden postilaatikot tasapuolisesti kaikilta - ja ihan ilmaiseksi.
Mantereella täytyy tietääkseni itse ostaa räjähteet ja pamauttaa laatikko taivaalle.
Euroopan unioni on hyväksynyt erityisen syrjimättömyysdirektiivin, joka on voimassa Manner-Suomessa, mutta ei Ahvenanmaalla.
Tarkoittaako tuo ihan sitä, että laki sallii syrjinnän ja turvaa sen viellä laillisesti Ahvenanmaalla?
Direktiivi on voimassa täälläkin, tosin tuli voimaan vähän myöhemmin kuin siellä mantereella.
Ahvenanmaalla, ja Manner-Suomi on siksi joutunut maksamaan jo "sakkoja" Brysseliin, kun homma on "viivästynyt" Maarianhaminassa.
Se tuli voimaan sen sen sakkojupakan jälken, eli nyt on voimassa. Viivästyminen tarkoittaa juuri viivästymistä, eli jotain tapahtuu vähän myöhemmin kuin oli alkuaan tarkoitus, ei sitä ettei asia koskaan hoideta.
Ahvenanmaalla on lailla kielletty julkisin varoin ei-ruotsinkieliset koulut. Siis muukalaisten koulut.
Jopa oman äidinkielen opetus ei-ruotsinkielisille lapsille on ylivoimaista järjestää.
Joku vuosi sitten Jouko Kinnunen keräsi Ahvenanmaan Rauhaninstituutissa pidettyyn avoimeen kirjaan adressin siitä,että ei-ruotsinkieliset lapset saisivat oman äidinkielensä opetusta.
Adressi luovutettiin maakuntahallitukselle, mutta muutosta ei ole tullut.
Ahvennainen kärsii "Tukholma-syndroomasta" ihan selvästi.
kuin oman maan suomenkielisiä kohtaan, kuten muutkin Suomessa majailevat ruotsinkieliset.
Kerro, miksi suomenkielinen, joka ei ole asunut Ahvenanmaalla 5-vuotta ja hallitse ruotsin kieltä ei ole mahdollista ostaa tilkkuakaan maata, kun samaan aikaan muiden maiden, kuten esim. venäläiset ostavat ummikkona maa-alueita.
Kotiseutuoikeuteen vaaditaan Suomen kansalaisuus, joten venäläiset eivät voi ostaa lainkaan maaalueita täältä. Samat vaatimukset koskevat kaikkia tänne muuttavia, ihan äidinkielestä riippumatta, se viisi vuotta vaaditaan myös ruotsinkielisiltä Suomesta muuttavilta. ja kuten olen aiemmin kertonut, jos asuu vakituisesti täällä, kaavoitetulta alueelta voi ostaa tontin. Ihan ilman kielitaitovaatimuksia, kotka eivät kotiseutuoikeutta haettaessakaan kovin korkeat ole.
Ei saa se on lailla kielletty.