Autovero

Älä osta auto ennenkuin autovero on poistettu.
6375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomessa on aina ihmetelty ja kiroiltu poikkeuksellisen korkeata autoveroa. Mutta onko kukaan tullut koskaan ajatelleeksi, että miksi se on niin korkea, juuri täällä Suomessa?

Mitä Suomessa on niin poikkeuksellisen erikoista ja kallista, sellaista mitä ei olemissään muualla maailmassa, että se pitää rahoittaa varastamalla suomalaisilta autoilijoilta "laillisesti" autoveron muodossa?

Minun mieleeni tulee lähinnä Suomen virallinen kaksikielisyys. Vastaavaa ei ole missään muualla maailmassa, ja se taatusti maksaa paljon rahaa, jopa miljardeja vuodessa. Se vain ei näy missään, koska sitä ei ole erikseen pykälöity valtion ja kuntien budjeteissa. Siis ei näy missään muualla kuin autoverossa!

Äänestä
  • mutta mistä sitten otettaisiin 4-5 MILJARDIA euroa vuodessa KOKO maan keinotekoisen "kaksikielisyyden" ylläpitoon?

    Äänestä

Ja se on epäreilua verottaa noin raskaalla kädellä auton omistamisesta varsinkin maalla asuvia, joilla ei ole mahdollisuutta joukkoliikenteeseen.

Toisia typeriä ja poiston arvoisia veroja: perintö- ja lahjavero (niistä perintö- ja lahjarahoista on maksettu jo ennestään veroa kun niitä on tienattu) ja koiravero (joka on enää käytössä varmaan vain 4:ssä (?) kunnassa)

Äänestä
  • "Ja se on epäreilua verottaa noin raskaalla kädellä auton omistamisesta varsinkin maalla asuvia, joilla ei ole mahdollisuutta joukkoliikenteeseen."

    100km on 100km muuallakin kuin maalla ja joukkoliikenteessäkään ei kuljeta ilmaiseksi.

    Äänestä

  • karhuvero kirjoitti:

    "Ja se on epäreilua verottaa noin raskaalla kädellä auton omistamisesta varsinkin maalla asuvia, joilla ei ole mahdollisuutta joukkoliikenteeseen."

    100km on 100km muuallakin kuin maalla ja joukkoliikenteessäkään ei kuljeta ilmaiseksi.

    Moottoripyörät, -kelkat, isot veneet ja mönkkärit ym. turhakkeet verolle. Kerätään sitä vero ennemmin sieltä. Ovat yleensä hyvätuloisten leikkikaluja, joten olisi myös progressiivista. Kelkoille ja pyörille sopiva vero ois tommonen 500 - 1000e, esim.

    Äänestä

Hallitus vielä tulee taipumaan, autoveron poistoon.

Muualla maailmassa valtiot tukee uuden vähäpäästöisen auton ostoa, meillä rangaistaan.

On se niin väärin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihreä kirjoitti:

Älä osta auto ennenkuin autovero on poistettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu