Totta vai tarua leikki loppuisi näytön antamiseen ja asia olisi sillä selvä.
Minkä asian panttivankina winkkarilaisia pidetään, kun näytön antamiseen liittyvää tietoa ei anneta tai jopa näytön antaminen viranomaistoimenpiteenä estetään.
Ruotsissa ollessaan HK kiisti syyllisyytensä esitettyihin rikoksiin ja pyysi paikan päällä, että hän saisi siellä asiantuntijoiden läsnä ollessa esittää näytön, joka samalla kuvattaisiin. Näytön antaminen estettiin. Perusteltua syytä on kysyä miksi todisteiden esittäminen ja niiden taltioiminen puolueettomien todistajien läsnä ollessa estettiin. Todisteet esittämällä WC:n kanssa tekemisissä olleet olisivat päässeet epätietoisuudesta (WC:n kautta sijoittaneiden tuotot ovat totta / tarua). Samoin he olisivat voineet saman tien ryhtyä asian mukaisiin toimiin.
----
Julkisuuteen tulleiden poliisin tiedotteiden mukaan HK ei ole tunnustanut huijausta eikä muutakaan WC:aan liittyvää rikollista toimintaa. Edellä olevan ”WinCapitaan uskoneet raivoissaan” -otsakkeen alla oleva viesti huijauksen tunnustamisesta on poliisin tiedotteeseen vedoten perätön, suorastaan tietoinen valhe.
Winkkarilaiset kylläkin ovat keltaiselle lehdistölle raivoissaan: puolitotuuksia ja suoranaisia valheita. Mutta heillehän ei voida mitään, koska he ovat kolmas valtiomahti. Ja heidän toimintaansa kaluaa ja valvoo hampaaton JSN.
Minkä asian panttivankina winkkarilaisia pidetään, kun näytön antamiseen liittyvää tietoa ei anneta tai jopa näytön antaminen viranomaistoimenpiteenä estetään.
Ruotsissa ollessaan HK kiisti syyllisyytensä esitettyihin rikoksiin ja pyysi paikan päällä, että hän saisi siellä asiantuntijoiden läsnä ollessa esittää näytön, joka samalla kuvattaisiin. Näytön antaminen estettiin. Perusteltua syytä on kysyä miksi todisteiden esittäminen ja niiden taltioiminen puolueettomien todistajien läsnä ollessa estettiin. Todisteet esittämällä WC:n kanssa tekemisissä olleet olisivat päässeet epätietoisuudesta (WC:n kautta sijoittaneiden tuotot ovat totta / tarua). Samoin he olisivat voineet saman tien ryhtyä asian mukaisiin toimiin.
----
Julkisuuteen tulleiden poliisin tiedotteiden mukaan HK ei ole tunnustanut huijausta eikä muutakaan WC:aan liittyvää rikollista toimintaa. Edellä olevan ”WinCapitaan uskoneet raivoissaan” -otsakkeen alla oleva viesti huijauksen tunnustamisesta on poliisin tiedotteeseen vedoten perätön, suorastaan tietoinen valhe.
Winkkarilaiset kylläkin ovat keltaiselle lehdistölle raivoissaan: puolitotuuksia ja suoranaisia valheita. Mutta heillehän ei voida mitään, koska he ovat kolmas valtiomahti. Ja heidän toimintaansa kaluaa ja valvoo hampaaton JSN.
Vastaukset 22
Vanhimmat
jäänyt nyt tiedotusvälineiden jutut seuraamatta?
!!!!!
WC:n nostaminen tiedottamisessa pääasiaksi vaikuttaa hämäykseltä mm. sen rinnalla, että HK ei ole saanut antaa näyttöä. Eihän "kassakirjalla" valuuttakauppaa ole käyty ennenkään.
Muut asiaan liittyvät yhtiöt, joista poliisi tiedotteessaan mainitsi, kaipaavat selvitystä.
tiedät asioiden todellisen laidan!
Hannuhan nimenomaan tulee pyytämään maksimituomiota, koska tässä maailmantilanteessa ei löytynyt aikaa toteuttaa roppotti V2.0:llaa.
Lähdekoodin raakile on Handen Casio-taskulaskimessa, joka sijaitsee paikassa, minne aurinko ei paista.
4-6 vuotta eristyksissä ja Casiosta putkahtaa jotain aivan uskomatonta! Nyt tarvitaan Malttia isolla ämmällä!
Oletko ihan terve ? Mistä keksit tuon
tarinan, ei voi kun ihmetellä !
Suosittelen ottamaan myös tämän päivän
lääkkeet.
Katso asioita silmiin, jos kestät.
Et sitten sattunut eilen katsomaan 45 min ohjelmaa klo 20.00 kolmoselta. Siinä KRP:n tutkinnanjohtaja kertoi kuinka asiat wc:n osalta makaavat. Ulosjaetut tuotot maksettiin myöhemmin osallistuneiden kukkarosta.
Hande oli yrittänyt käydä valuuttakauppaa omiin nimiinsä pienellä erällä wc:stä nostettua rahaa, mutta kauppa oli tappiollista.
nyt on tämä huijaus ottanut jollekin liian koville! Älä vaan sano, että poliisi ei ole antanut vieläkään tarpeeksi tietoa asiasta?
Yrittääkö capitalaiset vielä oikeasti selvitä tilanteesta olankohautuksella? Eiköhän tämä pörssileikki mennyt jo vähän liianpitkälle ja nyt se on onneksi loppu.
Niin voi käydä kun "maailma romahtaa", Nyt ilmeisesti tarvitaan kriisiapua tällekin palstalle. Kun on huumaantunut ja sokaistunut nähtyään alkumetrien mahtavat "tuotot" ja sijoittanut ja menettänyt kaiken, niin aivot eivät suostu sitä heti uskomaan.
>Julkisuuteen tulleiden poliisin tiedotteiden >mukaan HK ei ole tunnustanut huijausta eikä >muutakaan WC:aan liittyvää rikollista toimintaa.
vs.
"Hannu Kailajärvi on kuulusteluissa myöntänyt, että WinCapita ei ole saanut tuottoja valuuttakaupoista, vaan sen varat ovat muodostuneet ainoastaan jäsenten rahasuorituksista."
http://www.poliisi.fi/poliisi/krp/home.nsf/headlinesfin/9B1997E2DEEF3285C2257545001FEA7B?opendocument
Mikä tuossa on niin vaikeaa ymmärtää? Hannu on tunnustanut että koko homma oli huijausta, vain pitää sunkin sisäistää tuo homma ja yrittää päästä elämässä eteenpäin.
menetettyjä tapauksia. Itse en jaksa enää juurikaan oikoa asioita. Voisin vaikka lyödä vetoa, että hypercapitaatit analysoivat tuosta tunnustuksestakin vielä jotain "tiedoitettavaa".
Esim. Kulta-Hannu otti niskoilleen homman, ettei kaikki klubilaiset plaaplaa...
"Hannu Kailajärvi on kuulusteluissa myöntänyt, että WinCapita ei ole saanut tuottoja valuuttakaupoista, vaan sen varat ovat muodostuneet ainoastaan jäsenten rahasuorituksista."
Tekstillä ei ole mitään todistusarvoa syyllisyydestä tai syyttömyydestä. Kirjanpito-ohjelma ei ole kauppa-alusta.
Meille wikkareille on aikoinaan ilmoitettu, että kauppaa ei käydä jäsenten varoilla. Se oli jokaisen jäsenen nähtävissä tiedotussivuilla. Samoin kuin sekin, että treidausrobotti ei käynyt kauppaa vaan kaupankäynti oli manuaalista (mahdolliset kokeilut tietenkin pois lukien).
Katso tosiasioita silmiin.
Mitä ovat poliisin tiedotteessa mainitut muut asiaan liittyvät tahot, jotka poliisi viimein mainitsee? Ne ovat varsinaisen mielenkiinnon kohde.
WinCapitan liittäminen tiedottamiseen on ajan haaskausta ja mielenkiinnon kääntämistä pois todellisista ja vaikuttavista faktoista.
Miksi HK ei saa antaa näyttöä, jolla on todennettavissa syyllisyys tai syyttömyys?
...uskonnosta riippumatta aina samanlaisia.
Höpönlöpön.
Jos WinCapita olisi käynyt valuuttakauppaa, olisi tämä erinomaisen yksinkertaista osoittaa todeksi kaivamalla esille transaktioista syntyneet asiakirjat ja muut jäljet. Ei tässä mitään salatiedettä tarvita.
Voi vitsit että teidän joukkoonne kyllä mahtuukin paksukalloista ja ennenkaikkea tyhmää sakkia...
p.s. mistä sitä huvinsa tulevaisuudessa repii kun WinCapita kaatui, ja tuo NoniOlli uskoi litkuihinsa enemmän kuin kardiologin neuvoihin. Voevoe.
"Jos WinCapita olisi käynyt valuuttakauppaa, olisi tämä erinomaisen yksinkertaista osoittaa todeksi kaivamalla esille transaktioista syntyneet asiakirjat ja muut jäljet. Ei tässä mitään salatiedettä tarvita. "
Näinpä näin. Onko näytön antamiseen annettu mahdollisuus?
Sopii soittaa ja kysyä poliisilta ja sisäasiain ministeriöstä. Totta vai tarua -leikki päättyy siihen ja poliisi voi kertoa tältä osin asian olevan finaalissa.
"Näinpä näin. Onko näytön antamiseen annettu mahdollisuus?"
Mikä "mahdollisuus"? Ei tässä muuta "mahdollisuutta" tarvita kuin että Hannu Kailajärvi kertoisi kuulusteluissa missä, millloin ja miten valuuttakauppaa on käyty, jos sitä on käyty.
Sen sijaan hän kertoi että valuuttakauppaa /ei/ ole käyty. Revippä siitä...
WinCapita oli "kassakirja". Ei sillä käydä kauppaa.
Se on ollut selvä alusta alkaen.
Siis ei jumankauta ! viestiketjun aloittajan täytyy olla hullu tai provo.
Ei kukaan normaalijärjellä varustettu
usko noihin väittämiin.
Mistä helvetistä meistä kukaan tietää
mitä Hannu K on sanonut suomen tai ruotsin
viranomaisille.
Vain se on varma totuus minkä krp kuulusteluista tiedottaa.
Seuraavaksi kai väitetään krp valehtelevan
ja kiduttaneen Hannua.
Luuleko todella saavasi tässä vaiheessa
poliisilta tai ministeriöstä vastauksia ? Ei niiden kuulukkaan jakaa puhelimessa joka tanelille tietoja
kesken prosessin.
Mitä tulee yrityksen kirjanpidon pitämiseen sitä en viitsi edes kommentoida, pitäisi olla perustieto
ihan amis pohjalta.
Ja vielä lopuksi väitäkää wc uskovaiset
ettei kenenkään rahoja viety ketään ei
kusetettu eikä winkapita ollut ponzi.
PS. Valuutta kauppaa tehdään kokoajan
ja kaikki hillot on tallessa sekä
Hannu K:lla kultainen sydän.
Tämä virsi "Wincapita oli kassaskirja/kirjanpitoalusta, ei kirjanpitoalustan kuulukaan käydä kauppaa" on keksitty vasta viime syksynä hämmentämään keskustelua. Todennäköisesti kyseessä on isosti netonneiden sponsoreiden sumutusyritys. Katso vaikka vuoden takaisia viestejä.
Jos Wincapita oli kirjanpitoalusta, niin miksi ei AINOASSAKAAN viestissä vuoden takaa siitä mainittu? Ei vastustajien eikä winkkarilaisten viesteissä. Vuosi sitten puolustajille oli itsestään selvää, että se on juuri Winkkari joka treidaa.
Tällä palstalla on viikkojen ajan uhottu, että poliisille on jo toimitettu pitävät todisteet valuuttakaupasta. Poliisi kuitenkin sanoo, että valuuttakauppaa ei käyty.
Tarkoittaako tämä, että jotkut nimimerkit ovat valehdelleet meille asiassa? Vai tarkoittivatko he kaikenaikaa sitä pientä tappiollista valuuttakauppaa, jonka Hannu teki omissa nimissään? Mutta sehän oli peanuts kokonaissummaan verrattuna!!
listan, jonka väitti todistavan valuuttakaupan. Joku toinen kirjoittaja totesi kyseisen listan olevan ote suurempaa tiedostoa ja että tuo tiedosto sisälsi kauppapäivinä sellaisiakin päivämääriä, jolloin Forex-kauppaa ei todellisuudessa käyty. Tämän oudon ristiriidan voi hyvin ymmärtää, mikäli seuraava ote KRP:n tiedotteesta pitää paikkansa:
"WinCapitan jäsenistön keskuudessa on ainakin jossain määrin ollut käsityksenä, että klubin FxTraderSignals -ohjelma olisi näyttänyt WinCapitan tekemiä valuuttakauppoja. Pääepäilty on kuitenkin kuulusteluissa kertonut, että kyseessä ovat olleet ohjelman tekemät kaupantekoehdotukset eivätkä todelliset valuuttakaupat. Ohjelma on kopioinut todellisen valuuttakurssikäyrän valuutta-alustalta ja lisännyt siihen osto- ja myyntisignaalit."
Eli JOS ko. tiedosto on tuon ohjelman tulostetta ja siihen oli välissä (sopivalla viiveellä) lisätty ostosignaalit, niin tuollainen moka olisi ollut mahdollinen (kurssinoteerauksethan löytyvät silloinkin kun kauppa ei ole käynnissä). Tämä kaikki siis pelkkää spekulaatiota, olettaen että tänne viime viikolla postatut väitteet asian tiimoilta olivat paikkansapitäviä.
Tuskin kuulut keltaiseen lehdistöön.