helluntailailen agumentointi

Miksi helluntailaiset niin usein vetoavat vankilakokemuksiin jopa kerskaavassa/pelottelevassa sävyssä?

"kun olin vankilassa, niin siellä luin Raamattua, eikä siitä löytynyt sanaa "lapsikaste"", joten lapsia ei saa kastaa kolmiyhteisen Jumalan nimeen!
5137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

hetkauta milään tavalla, pestäähän vauvat joka päivä, ainakin kerran.
** Mutta ei se hyödytä yhtään mitään, koska vauvakastetta ei todellakaan ole Raamatussa! Se on vain uskonnollinen rituaali seremonia, harras ja kaunis sinänsä, mutta voisi sen nimen antaa lasta siunaten, eikä sitä vettä siinä lotrata! * Mitä muka kraanavedessä on sellaista, joka voisi vaikuttaa vauvan hengelliseen elämään? pankaas nyt vähän järkeä peliin!

Äänestä
  • kastamaton busmannin tai helluntailaisen lapsi ei todellakaan ole Jumalanlapsi eikä kuulu seurakuntaruumisiiseen, joka temmataan taivaaseen

    Room.9:8 "Tämä tarkoittaa, etteivät Jumalan lapsia ole luonnolliset jälkeläiset vaan että jälkeläisiksi luetaan lupauksen voimasta syntyneet lapset."

    Äänestä

  • ettei tässä yhteydessä kastettu yhtään pientä lasta?

    Ap. t. 16:15
    Ja kun hänet ja hänen perhekuntansa oli kastettu, pyysi hän meitä sanoen: "Jos te pidätte minua Herraan uskovaisena, niin tulkaa minun kotiini ja majailkaa siellä". Ja hän vaati meitä.

    Luuk. 3:21
    Kun siis kaikkea kansaa kastettiin ja myöskin Jeesus oli saanut kasteen ja rukoili, niin tapahtui, että taivas aukeni

    Ap. t. 16:33
    Ja hän otti heidät mukaansa samalla yön hetkellä ja pesi heidän haavansa, ja hänet ja kaikki hänen omaisensa kastettiin kohta.

    Niin, kastettiinko myös lapset?

    Äänestä

Aika vähän helluntalaisia. :)
Minä olen helluntalainen, enkä tunne yhtään vankilassa ollutta helluntalaista. Kaikki helluntalaiset eivät siis ole olleet vankilassa :) Aika harva.
Kaikki helluntalaiset eivät myöskään pidä niin suusta numeroa pelkästään kasteista.

Äänestä
  • Kyllähän minä nyt puolittain jonkun vankilassa olleen helluntalaisen tunnen. Tai ainakin tiedän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huvittaa kirjoitti:

Miksi helluntailaiset niin usein vetoavat vankilakokemuksiin jopa kerskaavassa/pelottelevassa sävyssä?

"kun olin vankilassa, niin siellä luin Raamattua, eikä siitä löytynyt sanaa "lapsikaste"", joten lapsia ei saa kastaa kolmiyhteisen Jumalan nimeen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu