uroksen ja 2 naarasta. Toinen naaraista näytti hiukan oudolta ja kasvaessaan... olikin keltakääpiöahven (a. borellii) ja uros. Kuis nyt, ottaako ne yleensä liikkeeseen takas, jos vaihtas ton keltakäppärin töyhtönaaraaseen?
Ostin muka töyhtökääpiöahvenia 3 kpl..
1
661
Vastaukset
- fish KING
Selitä asia perusteellisesti ja vakuuttavasti, kyllä ne ymmärtävät, jotkut eivät mutta yleensä kyllä.
tässä ohjetta aquahoidon sivulta
http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/ohjeita.php
oleelliset ...
Valitettavan usein on akvaarioliikkeiden kaloissa myös tarttuvia tauteja, kuten kalatuberkuloosia, jotka kalojen ja kuljetusveden mukana voivat levitä harrastajan kotiakvaarioon.
Kaloja valittaessa on syytä kiinnittää huomiota seuraaviin seikkoihin: terveen kalan silmät ja evät ovat kirkkaat, suomupeite on tasainen ja vatsa pyöreä. Jos evät ovat rikki tai supussa, kala on huonokuntoinen. Sameat läiskät, vertymät ja valkoiset pilkut evissä ja ihossa ovat merkkinä tarttuvasta taudista. Jos kala haukkoo ilmaa pinnassa tai hankaa itseään kiviin tai kyyhöttää pohjalla (ellei ole pohjakala), on myös jotain vialla.
Osta kaloja vain sellaisesta kaupasta, jossa kalat pidetään riittävän pitkään karanteenissa. (KYSY ASIASTA JA VARMISTA ETTÄ TIETÄVÄT MITÄ TARKOITTAA KARANTEENI... kysy, "ovatko kalat karanteenattuja, kuinka kauan, missä altaassa, jos ko. allas tyhjä, voidaan olettaa että puhuvat totta, jos altaassa yhtä lajia eikä siinä ole myyntikilpiä kiinni, voidaan olettaa että karanteni on käynnissä, tätäkin voi vielä kysäistä ohimennen, valehtelusta jää kiinni, seuraa myyjän reaktioita asiaan)
Varmista, että jokaisessa akvaariossa on oma haavi tai että haavit desinfioidaan kunnolla jokaisen käytön välillä. Aikas tärkeä asia jota monet eivät tee.
Älä osta kaloja akvaariosta, jossa havaitset sairaita tai kuolleita yksilöitä.
KALOJEN TARKKAILUUN JA LIIKKEESSÄ ASIOINTIIN KANNATTAA VARATA AIKAA EIKÄ, KOSKAAN, TEHDÄ HÄTIKÖITYJÄ OSTO PÄÄTÖKSIÄ, KALAT OVAT SINULLE LEMMIKKEJÄ MAHDOLISESTI JOPA SEURAAVAT KOLMEKYMMENTÄ VUOTTA.
Tutki haluamasi kalat mahdollisimman tarkkaan, ennen kuin pyydät myyjää pyydystämään ne. Sinulla on oikeus valita haluamasi yksilöt. Tosin parvikaloissa yksilöllistä valintaa ei välttämättä tarvita, kunhan katsot että parvessa ei ole kitukasvuisia tai viallisia yksilöitä.
Pyydä myyjää vielä painamaan haavi etulasia vasten niin, että vielä kerran voit tarkistaa, että valitsemasi yksilö on hyväkuntoinen.
Sinulla on jo eläinsuojelu- ja kuluttajansuojalain perusteella oikeus saada vain terveitä ja hyväkuntoisia kaloja.
Varmista, että kalat osataan myös pakata oikein pitkiäkin kuljetuksia varten.
Älä koskaan pane uusia kaloja suoraan pakkauksesta kotiakvaarioosi, vaan sijoita ne aluksi kotiuttamalla karanteeniakvaarioon.
KUN ON TARPEEKSI PEREHTYNYT ASIAAN MIELESTÄNI KARANTEENAUS EI OLE AINA TARPEELLISTA, HYVÄ SELLAINEN ALLAS OLISI OLEMASSA MUTTA OLEN SATAVARMA ETTÄ 90% HARRASTAJISTA, TÄLLÄISTÄ KARANTEENI AKVAA HEILLÄ EI OLE.
Älä koskaan tee heräteostoksia kaloista, vaan tutustu aina ensin kaikessa rauhassa kirjallisuuteen ja/tai tee nettihakuja vaikka Googlella.
KYSY MYÖS MUILTA HARRASTAJILTA MIELIPITEITÄ JA KERRO MAHDOLLISIMMAN TARKASTI MINKÄLAISEEN AKVARIOON MUIDEN KALOJEN SEURAKSI OLET KO. LAJIA HANKKIMASSA, KAIKKI TIETO ON OLEELLISTA.
TUO JUTTUNI, ONGELMIA AKVAN TAI KALOJEN KANSSA EI OLE TUULESTA TEMPAISTU, PERUSTIETOA JONKA JOKAISEN AKVARISTIN PITÄÄ TIETÄÄ ENNEN KUIN HÄNELLÄ ON YHTÄÄN KALAA AKVAARIOSSAAN!
KALASTO SUUNNITELLAAN AINA, AINA, HALLITSEVIEN OLOSUHTEIDEN MUKAAN JOTKA OMASSA KOTI AKVAARIOSSA ON TULLUT KYPSYTYKSEN YHTEYDESSÄ JA LÄMPÖTILA SÄÄDETÄÄN KALOILLE SOPIVAKSI ENNEN KOTIUTTAMISTA EDELLISINÄ PÄIVINÄ.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083129Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12299Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k672273Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll191930Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1741453Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel81327Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011129Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441026- 90911
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee101882