Stalinin puhe
vaikeina aikoina
9244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ihan tuli tippa linssiin kun katselinja kuuntelin.
http://www.youtube.com/watch?v=YHVYpdBSojg&feature=PlayList&p=3C8D236CF8BFAC04&index=16
http://www.youtube.com/watch?v=kC6gjHjftWg&NR=1
kuten puhuu eikä aloittanut sitä vaino ja murhakampanjaansa. Olisi vain vapauttanut puheidensa mukaan muita kansoja Euroopasta ja jättänyt ne omilleen vaan piti alistaa ja ryöstää muita 50 vuoden ajan vielä tuon Euroopan suurimman murhamiehen kuoleman jälkeen. Ja joku vähäjärkinen vielä ihmettelee, ettei venäläisistä pidetä. Niiden puheet ja teot eivät edes läheltä liippaa toisiaan.
....että suomen kommunistit ihannoi Venäjää.Asia on päinvastoin.Ei me "putinismia" ihailla.Venäjä on äärikapitalistinen maa,ei sosialistinen.Kommunistit arvostavat kutakin maata sen sisä- ja ulkopolitiikan mukaan,ei siksi että Venäjä oli aikoinaan Neuvostoliitto.Sanottakoon Breznevin kaudesta mitä tahansa mutta eivät Neuvostoliiton kansat silloin sotineet keskenään Tsetseniassa eikä Georgiassa.Nationalismi kuuluu Putinin oppeihin eikä me kommunistit sitä kansalliskiihkoista oppia ihaile.Putin on védelleen takapiruna Venäjällä ja käyttää todellista valtaa.
http://www.youtube.com/watch?v=uV-3mRQEFvM&feature=related
jos Stalin olisi tosiaan vapauttanut maita ja jos hän olisi omaa kansaansa kohdellut niin kuin kuuluu eli jättänyt vainot ja vankileirien saaristot järjestämättä niin meillä voisi olla vieläkin kommunistinen Venäjä koska sen kumoamiseen ei olisi ollut niin suuria syitä.
Kommunismin romahduksen suurimmat syyt näin vierestä katsoen olivat naapurimaiden ja venäjän kansan sorto ja pitäminen lähes vankina vapaan tiedonkulun ulottumattomissa. Tietoa ei saanut viedä kansalle koska Moskovan valheet olisivat paljastuneet.
Sitä minä tarkoitin.
Etkö jo pässinpää sitä tajua???
kusi vai paska lahkeessa, kun noin heiluu valehdellessaan.