Nordea ilmoittaa vanhalle asiakkaalle kylmän viileästi että uuden lainan marginaali on nyt 0,7. Millä hinnalla olette saaneet nyt muista pankeista, onko järkeä lähteä taas kyselykierrokselle?
Marginaalikorko tänään
pappanen
52273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onneksi emme ottaneet lainaa Nordeasta!
En käsitä, miksi asiakkaat pysyvät ko. pankissa, joka on vuosikausien ajan harjoittanut asiakkaita täydellisesti kunnioittamatonta toimintaa ja sanelupolitiikkaa? Leikannut palveluja ja korottanut jatkuvasti palvelumaksuja.
Meillä on laina Aktiasta. Marginaali 0.30, ei muita vakuuksia asunnon valtiontakauksen lisäksi, ei täystakausvakuutusta, ei lainaturvaa, ei mitään pakollisia lisäpalveluita.
Ja tietenkin sopimus, joka pitää. Marginaali pysyy paikallaan.
Ja jäi mainitsemata se, että saimme maksutta vaihtaa euribor 12kk euribor 1kk:ksi.
Kiitos vastauksesta ja mielipiteestä. Mutta haluaisin vielä tietää, onko lainanne ja marginaalinne sovittu nyt alhaisten viitekorkojen aikana vai aiemmin? Siis voisiko tänä päivänä saada vaikka Aktiasta tuolla hinnalla? Meilläkin on vanhemman lainan marginaali tuota luokkaa.
Hei
Varmaan ei saa tuolla hinnalla enää. Oman lainamme otimme vajaat kaksi vuotta sitten pankkien välisen kilpailun ollessa kuumimmillaan. Käytimme puolisoni kanssa lainojen kilpailuttamiseen muutaman iltapäivän verran aikaamme, mutta se kannattai, koska pankkeja ristiin kilpailuttamalla sai aina puristettua toiselta vanhan tarjouksen päälle nekin rusinat, joita toinen pankki oli lupaillut. VÄlillä tunsu itsensä jo keljuksi ihmiseksi, mutta kerrankos sitä pääsee elämässään kyykyttämään pankkeja edes vähän takaisinpäin.
Vaihdoimme tuolloin asiakkuutemme Nordeasta Aktiaan, ja olemme kiitelleet itseämme ko. päätöksestä useampaan kertaan. Pankkipalveluihin on palannut inhimillisyys, jonotusajat ovat minimaalisia ja palvelu henkilökohtaista. Aktian konttoreiden välillä on varmasti eroja, mutta ainakin "oma konttorimme" on ollut aivan mahtava kokemus.
Pankissa käy mielellään ja sieltä palaa hyväntuulisena. Kuvaavaa on esim se, että kun pankille oli käynyt inhimillinen virhe eräässä säästötiliin liittyvässä asiassa, he kantoivat vastuunsa oma-aloitteisesti, ja käänsivät tilanteen niin, että jäimme hyvityksen jälkeen hieman plussalle. Aiemmassa pankissani Nordeassa ei olisi moista vastuunkantoa voinut kuvitellekaan.
Meillä oli asuntolainaa ottaessamme lähes identtiset tarjoukset Samposta ja Aktiasta. Aktian päätimme valita, koska se oli kotimaisempi ja sympaattisempi vaihtoehto.
Jos olet taloudellisesti kohtuullisen vakaalla pohjalla, niin kuvittelisin, että voisit saada tota 0.7:aa paremman marginaalitarjouksen puserrettua jos siirrät samalla kaikki pankkipalvelusi uuteen pankkiin.
Tärkeämpänä pitäisi sitä, että saat halutessasi vaihtaa viitekorkoa esim kerran vuodessa ilman kohtuuttomia kustannuksia, ja että marginaali pitää.
Henk.koht. näyttäisin marginaalia nostaneelle pankille tuossa vaiheessa per***** ja vaihtaisin toiseen pankkiin, mikäli marginaali pysyisi samassa tai laskisi.
Tänäpäivänä marginaalit ovat lähteneet nousemaan taas terveelle tasolle. Toi on hyvä marginaalitarjous. Samalla tasolla marginaalitarjoukset liikkuvat joka pankissa. Kannattaa tosin kiinnittää enemmän huomiota velkakirjan muihin ehtoihin ja pankkipalvelun kokonaishintaan. Läpinäkyvä hinnoittelu on kaiken A ja O.