ihan väärässä: juutalaiset ovat Herran valittu kansa, mutta he eivät usko, että Kristus syntyi 2009 vuotta sitten, vaan odottavat Hänen ENSIMMÄISTÄ saapumistaan! Miten tämä sopii Raamatun sanomaan ja meidän muiden (kuin juutalaisten) uskoon??
Olenko tulkinnut jotain väärin???
Olenko
6
297
Vastaukset
- persona-non-grata
koskaan pitäneet Jeesusta Messiaana. Siinä on syy.
- se sovikaan...
Palstalla esimerkiksi Jehovat saavat huutia Jeesuksen messiaanisuuden kieltämisestä. Rikos on niin vakava, että sen ansiosta menettää taivasosuutensa.
Kertakaan kuitenkaan juutalaisia ei ole tämän vuoksi helvetillä peloteltu vaan heitä palvotaan Herran valittuna kansana... - ...
Periaatteessa noin. Vanha testamentti ennustaa Messiaan tulevan Israelin johtajaksi suurena sotasankarina. Tämän puolen Vanhan testamentin Messiaasta juutalaiset hyväksyvät, ja odottavat supersankarikuningasta. Vanha testamentti kertoo kuitenkin myös Messiaasta, joka on kiusattu, kärsivä ja ihmisten syntien sovittaja. Tätä puolta Messiaan elämäntarinasta juutalaiset eivät hyväksy. Juutalaiset eivät tajua, että kaikki nuo ennustukset voivat kuvata samaa miestä, joka ENSIN tuli nöyränä ja joka MYÖHEMMIN palaa voitokkaana sankarina. Toisaalta, nykyään harva juutalainen enää uskoo yhtään minkäänlaiseen henkilö-Messiaaseen, monet pitävt Vanhan testamentin puhetta Messiaasta juutalaisen KANSAN vertauskuvana.
* Kun antikristus tulee, hän asettuu temppeliin ja julistaa olevansa Jumala, eli juutalaisten odottama Messias, ja niinpä he tunnustavat pedon Messiaakseen, joka petos kyllä sitten paljastuu, kun peto hyökkääkin yllättäen israelin kimppuun. Näin nyt lyhyesti sanoen!
tietoa Raamatun sisällöstä.
* Juutalaiset voivat tänä amonaikana pelastua ihna samala tavala kuin pkantkin, uskomalla Jeesuseen he saavt syntinsä anteeksi, aivan kuten me pakantkin.
* Ja ssavat myös henkilökohtaisella tasolla sen "ison" synninkin, kun kavalsivat Messiaansa ja tappoivat, se annetaan Jeesukseen uskovalle juutalaiselle anteeksi, vaikka koko kansan kohdalla se ei vielä ole mahdollista.- to..
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Kun antikristus tulee, hän asettuu temppeliin ja julistaa olevansa Jumala, eli juutalaisten odottama Messias, ja niinpä he tunnustavat pedon Messiaakseen, joka petos kyllä sitten paljastuu, kun peto hyökkääkin yllättäen israelin kimppuun. Näin nyt lyhyesti sanoen!
ja julistaa olevansa Jumala??? Ei takuulla saa kannatusta, osoittauttuu "pedoksi", no vähintäin. Lyhyt mutta omituinen tarina sinulla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky54708Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot434568Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1553663Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1063476Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty313470Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm452946Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121070Pahimman luokan hasardi
sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap78907Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63809- 93762
