ihan väärässä: juutalaiset ovat Herran valittu kansa, mutta he eivät usko, että Kristus syntyi 2009 vuotta sitten, vaan odottavat Hänen ENSIMMÄISTÄ saapumistaan! Miten tämä sopii Raamatun sanomaan ja meidän muiden (kuin juutalaisten) uskoon??
Olenko tulkinnut jotain väärin???
Olenko
6
289
Vastaukset
- persona-non-grata
koskaan pitäneet Jeesusta Messiaana. Siinä on syy.
- se sovikaan...
Palstalla esimerkiksi Jehovat saavat huutia Jeesuksen messiaanisuuden kieltämisestä. Rikos on niin vakava, että sen ansiosta menettää taivasosuutensa.
Kertakaan kuitenkaan juutalaisia ei ole tämän vuoksi helvetillä peloteltu vaan heitä palvotaan Herran valittuna kansana... - ...
Periaatteessa noin. Vanha testamentti ennustaa Messiaan tulevan Israelin johtajaksi suurena sotasankarina. Tämän puolen Vanhan testamentin Messiaasta juutalaiset hyväksyvät, ja odottavat supersankarikuningasta. Vanha testamentti kertoo kuitenkin myös Messiaasta, joka on kiusattu, kärsivä ja ihmisten syntien sovittaja. Tätä puolta Messiaan elämäntarinasta juutalaiset eivät hyväksy. Juutalaiset eivät tajua, että kaikki nuo ennustukset voivat kuvata samaa miestä, joka ENSIN tuli nöyränä ja joka MYÖHEMMIN palaa voitokkaana sankarina. Toisaalta, nykyään harva juutalainen enää uskoo yhtään minkäänlaiseen henkilö-Messiaaseen, monet pitävt Vanhan testamentin puhetta Messiaasta juutalaisen KANSAN vertauskuvana.
* Kun antikristus tulee, hän asettuu temppeliin ja julistaa olevansa Jumala, eli juutalaisten odottama Messias, ja niinpä he tunnustavat pedon Messiaakseen, joka petos kyllä sitten paljastuu, kun peto hyökkääkin yllättäen israelin kimppuun. Näin nyt lyhyesti sanoen!
tietoa Raamatun sisällöstä.
* Juutalaiset voivat tänä amonaikana pelastua ihna samala tavala kuin pkantkin, uskomalla Jeesuseen he saavt syntinsä anteeksi, aivan kuten me pakantkin.
* Ja ssavat myös henkilökohtaisella tasolla sen "ison" synninkin, kun kavalsivat Messiaansa ja tappoivat, se annetaan Jeesukseen uskovalle juutalaiselle anteeksi, vaikka koko kansan kohdalla se ei vielä ole mahdollista.- to..
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Kun antikristus tulee, hän asettuu temppeliin ja julistaa olevansa Jumala, eli juutalaisten odottama Messias, ja niinpä he tunnustavat pedon Messiaakseen, joka petos kyllä sitten paljastuu, kun peto hyökkääkin yllättäen israelin kimppuun. Näin nyt lyhyesti sanoen!
ja julistaa olevansa Jumala??? Ei takuulla saa kannatusta, osoittauttuu "pedoksi", no vähintäin. Lyhyt mutta omituinen tarina sinulla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656222Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932796Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921781Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am391487Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491015
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23928- 21913
- 66912
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903
