ihan väärässä: juutalaiset ovat Herran valittu kansa, mutta he eivät usko, että Kristus syntyi 2009 vuotta sitten, vaan odottavat Hänen ENSIMMÄISTÄ saapumistaan! Miten tämä sopii Raamatun sanomaan ja meidän muiden (kuin juutalaisten) uskoon??
Olenko tulkinnut jotain väärin???
Olenko
6
276
Vastaukset
- persona-non-grata
koskaan pitäneet Jeesusta Messiaana. Siinä on syy.
- se sovikaan...
Palstalla esimerkiksi Jehovat saavat huutia Jeesuksen messiaanisuuden kieltämisestä. Rikos on niin vakava, että sen ansiosta menettää taivasosuutensa.
Kertakaan kuitenkaan juutalaisia ei ole tämän vuoksi helvetillä peloteltu vaan heitä palvotaan Herran valittuna kansana... - ...
Periaatteessa noin. Vanha testamentti ennustaa Messiaan tulevan Israelin johtajaksi suurena sotasankarina. Tämän puolen Vanhan testamentin Messiaasta juutalaiset hyväksyvät, ja odottavat supersankarikuningasta. Vanha testamentti kertoo kuitenkin myös Messiaasta, joka on kiusattu, kärsivä ja ihmisten syntien sovittaja. Tätä puolta Messiaan elämäntarinasta juutalaiset eivät hyväksy. Juutalaiset eivät tajua, että kaikki nuo ennustukset voivat kuvata samaa miestä, joka ENSIN tuli nöyränä ja joka MYÖHEMMIN palaa voitokkaana sankarina. Toisaalta, nykyään harva juutalainen enää uskoo yhtään minkäänlaiseen henkilö-Messiaaseen, monet pitävt Vanhan testamentin puhetta Messiaasta juutalaisen KANSAN vertauskuvana.
* Kun antikristus tulee, hän asettuu temppeliin ja julistaa olevansa Jumala, eli juutalaisten odottama Messias, ja niinpä he tunnustavat pedon Messiaakseen, joka petos kyllä sitten paljastuu, kun peto hyökkääkin yllättäen israelin kimppuun. Näin nyt lyhyesti sanoen!
tietoa Raamatun sisällöstä.
* Juutalaiset voivat tänä amonaikana pelastua ihna samala tavala kuin pkantkin, uskomalla Jeesuseen he saavt syntinsä anteeksi, aivan kuten me pakantkin.
* Ja ssavat myös henkilökohtaisella tasolla sen "ison" synninkin, kun kavalsivat Messiaansa ja tappoivat, se annetaan Jeesukseen uskovalle juutalaiselle anteeksi, vaikka koko kansan kohdalla se ei vielä ole mahdollista.- to..
Mohikaani_27 kirjoitti:
* Kun antikristus tulee, hän asettuu temppeliin ja julistaa olevansa Jumala, eli juutalaisten odottama Messias, ja niinpä he tunnustavat pedon Messiaakseen, joka petos kyllä sitten paljastuu, kun peto hyökkääkin yllättäen israelin kimppuun. Näin nyt lyhyesti sanoen!
ja julistaa olevansa Jumala??? Ei takuulla saa kannatusta, osoittauttuu "pedoksi", no vähintäin. Lyhyt mutta omituinen tarina sinulla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311932Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069050Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1194983- 1014208
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka384157Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73933Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei773889Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113709Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403593Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293561