puolustavat juutalaisuskoisten tekemää kansanmurhaa? Tuo yksikin hihu nyt mainostaa joka käänteessä tv-7:n ohjelmaa Israelista.
Miksi suomalaiset kristityt
Kössönöm
16499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Lisäksi juutalaiset eivät ole niitä kuuluisia oikeita kristittyjä, vaan helvettiin joutuvia vääräuskoisia kuten ne paavin katolisetkin. Miksi puolustella vääräuskoisia kerettiläisiä?
Mutta logiikka ja johdonmukaisuus ei olekaan hihujen vahvin puoli.
Miksi suomalainen ateisti (?) kuvittelee, että kaikki israelilaiset (edes täyskansalaise) ovat juutalaisuskoisia?
Kössönömille ja hänen pastorilleen tiedoksi: kyseessä on sionistien toiminta, ei juutalaisuskoisten. Sama sille toiselle uskovaiselle, jota Kössönöm paheksuu.
muista sitä, että juutalaiset eivät ole saman uskontokunnan kannattajia. Tai no, onhan siellä valtava venäläinen vähemmistö, jotka tiettävästi ovat ortodokseja; kristittyjä siis...
Miksi kieltäydyt ottamasta vastaan toisenlaisia näkökulmia? Haluatko pysyä visusti käsityksissäsi juutalaisuskoisten tekemästä kansanmurhasta? Voisit katsoa tuon ohjelman (tulee uusintana huomenna klo:13,10) vai pelottaako joku?
Mutta varoitan; Jos toisenlainen totuus pelottaa, niin älä katso!
Esitä vaan itsellesi tuo kysymys! Miksi olet niin aivopesty, ettet pysty ottamaan vastaan toisenalaisia - perustelujakaan - näkemyksiä?
kannattaa myös kuunnella radioDeitä, mikäli se kuuluu alueella. Sieltäkin tulee vähän väliä uutisia Gazasta ja Israelista.
Gazassako ei tapettu siviilejä?
Mistä päättelet etten pysty ottamaan vastaan Israel-vihamielisiä näkökulmia?
Seuraan myös niitä päivittäin. Oleellista kuitenkin on, että tiedon tulisi olla puolueetonta ja väitteet on pystyttävä todistamaan muutenkin kuin osatotuuksilla.
Lähi-idän historia on uudelleen kirjoitettu arabien toimesta, ja sen historian monet HALUAVAT uskoa, vaikka se siältää paljon virheitä ja vääristelyä.
Nämä virheet ja vääristelyt menevät lopulta totuutena kun niitä riittävän mionta kertaa toistaa.
Katso ohjelma tänään klo: 13,10, ei sitä tarvitse pelätä.
Yle ja YK korostavat siviilien tappamista, mutta jättävät (tarkoituksella) mainitsematta todelliset syyt siviilien kuolemiin.
On todistettu fakta, että Hamas käyttää naisia ja lapsia ihmiskilpinään, mutta YLE ja YK eivät tästä mainitse sanallakaan, vaan laittavat surutta Israelin syylliseksi "murhiin".
YLE ja YK kertovat sen minkä länsimaalainen tavis haluaakin kuulla. Et sinäkään halua kuulla uutisia Hamasin häikäilemättömyydestä, vaan Israelin tekemistä "lasten murhista", -eikö vaan?
Toinen merkittävä seikka on se millaisten "lasien läpi" uutisia katselee.
Jos ennakko asenteet ovat Israel-vastaisia näkee ne myös uutisissa, ja päin vastoin.
Huomaan itsekin joskus katsovan uutisia "Israe-lasien" läpi. Tiedostan sen ja siksi pyrin välttämään sitä))
"YLE ja YK kertovat sen minkä länsimaalainen tavis haluaakin kuulla."
- Miksi ne niin tekisivät? Sinulla on varmaan joku perustelu tuolle väitteellesi.
Ikävä kyllä en muista kuka yle:n toimittajista sanoi aikoinaan, että uutinen täytyy olla sellainen joka ihmisiä kiinnostaa ja mitä ihmiset haluavat kuulla.
Tärkein asia uutistoimittajille on uutisoida asioista ensimmäisenä. Se onko asia juuri niin kuin uutisessa kerrotaan ei ole se kaikkein tärkein asia.
uutistoimittajia valehtelusta! Kaikki länsimaiset uutistoimitukset siis valehtelevat sinun mielestäsi. Jopa on härski väite.
Väitätkö vakavalla naamalla että tv7 olisi puolueeton?
verestä.. se on se syy.. ne söi jopa oman "vapahtajansa" niin mitäpä siihen voi enää kommentoida?
ne tykkää väkivallasta, kidutuksesta ja ihmisten syömisestä... sillä kai saa sen taivaspaikan?
aika ällöä vai mitä?
riittää, muu on turhaa ja valitettavaa, olipa sitten kyseessä kristitty, juutalainen, muslimi tai kuka tahansa ihminen.
Israelilla on täysi oikeus puolustaa oman maan kansalaisia väkivallalta. Sota on viimeinen keino, kun neuvottelut vastapuolen kanssa ei johda toivottuun tulokseen.
Hulluna meitä suomalaisia pidettäisiin, jos me vuodesta toiseen sallisimme rakettisateen imatralaisten ja lappeenrantalaisten niskaan, niin että he päivittäin joutuisivat juoksemaan pommisuojiin henkensä kaupalla...
ovat typeriä hihhuleita. Ei siinä sen kummempaa syytä tarvita.