>>Jokainen joka lukee Raamattua Pyhän Hengen ohjauksessa ja ilman omia ennakkoluuloja voi helposti todeta, että Raamatussa ei ole helvetinuskoa – vaan se on muualta tullut historiallinen pakanallinen harha..
alex-kasin paskapuheita
kalex-asi
24422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kannattaa lukea Raamatusta miten siellä kuvataan helvettiä (iankaikkista kadotustuomiota ihmisen sielulle). Tulkintani mukaan kadotustuomio ei ole yhtä kuin kuolema edes alkukielellä.
Siinä on Jumalan rakkkaus kummastako ovesta sinä haluat vapaaehtoisesti mennä. Jumala on antanut ihmisellle vapaan tahdon.
Saatana uskottelee että helvetti on krematorinen loppuunpalaminen tai helvetin tyhjiin raukeaminen.
Helvetti sanalla olen korvannut "aina ja iankaikkisesti" olevan kadotustuomion joka on ihmisen oma valinta.
Lähtökohtana raamatullinen alkukieli eikä kalevalaiset tarut tai satoja vuosia vanhat katoliset kirjoitukset.
**** "le olamei olamim = eis tus aionas ton aionon” = " aina ja iankaikkisesti"***
Milloin se päättyy?
Perinteisen kristillisen käsityksen mukaan helvetin tulijärvi eli kadotus ei tuhoa jumalattomia olemattomiin. Siitä on todisteena mm. se, että peto ja väärä profeetta ovat säilyneet tuhoutumatta koko tuhatvuotisen jakson ajan tulijärvessä (Ilm.19:20; 20:10). Perinteisen kristillisen tulkinnan mukaan Jumala on asettanut iankaikkisuuden ihmisen sisimpään ja ihmisen sielu on näinollen kuolematon eikä ole Jumalan luonnon mukaista tuhota olemattomiin luomaansa sielua (Srn.3:11). Perinteinen kristillinen helvettikäsitys ei myöskään hyväksy oppia kadotuksen aikajaksoista, joiden kuluttua jumalattomat tuhottaisiin. Raamatun kaikkein voimakkain iankaikkisuutta ilmaiseva hepreankielinen ilmaus on: ”le olamei olamim” ja vastaava kreikankielinen: ”eis tus aionas ton aionon”, joka on suomennettu: ”aina ja iankaikkisesti”. Tätä ilmausta käytetään Jumalasta, joka elää aina ja iankaikkisesti (Ilm.4:9-10; 10:6; 15:7), samoin Messiaasta (Ilm.1:18), Hänen hallitsemisestaan yhdessä Isän kanssa (Ilm.11:15) ja uskovien autuudesta (Ilm.22:5). Täysin samalla ilmauksella puhutaan myös pedon, väärän profeetan ja paholaisen sekä jumalattomien iankaikkisesta rangaistuksesta (Ilm.20:10; 14:11; 19:3). Toisinsanoen, perinteisen kristillisen helvettikäsityksen mukaan, kadotuksen tuska on yhtä iankaikkinen kuin Jumalan, Messiaan ja pyhien iankaikkisuuskin taivaassa.
Aionos esiintyy kolmessa eri kohtaa UT:ssa ja se ei voi tarkoittaa eri merkitystä.
"AIONOS" monessa eri paikassa Raamatussa
- kuvaa Jumalaa
- kuvaa Jeesusta
- kuvaa helvettiä
- kuvaa "taivasta"
Miten alex-kasi kääntää kreikaksi ja hebreaksi "aina ja iankaikkisesti"?
jälleen näyttää ihmisille, miten mahdoton oppi se teidän ikuisen piinan oppinne on...
TÄYSIN epäraamatullinen oppi - joka on tullut muualta kuten jo kirjoitin.. ei niinkään Raamattuun kuin ihmisten päähän.. Vaikka Raamatussa sanotaan SATOJA kertoja kuinka asiat on et sinäkään sitä sokeudessasi näe..
ja nytkö haluat että minäkin alan uskomaan että Jumalani on piinaaja???
HALOO !! Rajansa kaikella :))
On aivan totta että jokainen joka lukee Raamattua Pyhän Hengen ohjauksessa ja ilman omia ennakkoluuloja voi helposti todeta, että Raamatussa ei ole helvetinuskoa – vaan se on muualta tullut historiallinen pakanallinen harha.. Ei Raamatussa ole edes sanaa helvetti - vaan sana on Gehenna - mikä on ihan eri asia kuin se teidän ikuinen piinanne - sen tietää jokainen asiaa vähänkin tutkinut.
Luehan kerran vielä (ja ajatuksen kanssa) se mitä kutsut paskapuheeksi:
Jokainen meistä kuolee – mutta ajatus että oma pahuutemme ja itsetietoisuutemme sulkisi sen oven Jumalan valtakuntaan mikä on meille avattu Jeesuksessa .. MIKÄ SURKEA KOHTALO SE ON tai OLISI – MIKÄ HÄPEÄ - JUMALA ON OSOITTANUT TIEN (kapean ehkä mutta täysin mahdollisen) joka kulkee poispäin Gehennan tulesta ja tuhosta ja ME SULKISIMME SEN edessämme oman itsekkytemme tähden - vain koska emme edes HALUA olla oikeudenmukaisia ja rakkaudellisia..
Sillä vaikka olemmekin kuoleman omia nyt - emme olekaan täysin hukassa - vaan Jumala, meidän taivaallinen Isämme on LUVANNUT (ja Hän on aina luotettava) että jos me teemme parannuksen sydämen uskolla Hänen Pojassaan - HÄN ANTAA SYNTISELLE SYNNIT ANTEEKSI (jokaiselle) joka katuu!!! Mikä onni!!!.. jokaiselle joka ..
vaikka .. tosiasiassa meidän täytyy myös oppia muutama asia, jotta iankaikkinen elämä tulisi meille mahdolliseksi (ei mitään yli pääsemättömiä asioita vaan aivan kohtuullisia).
Siis - jotta elämä Jumalan valtakunnassa VOISI TULLA MAHDOLLISEKSI on meidän ensiksikin kaduttava vääriä tekojamme ja pahuuttamme. Eikä vain suulla, että ok - tuli kai tehtyä jotain vähän ehkä.. jos sitä nyt .. mutt' ku'.. VAAN SYDÄMESTÄ ASTI. Kaduttava KOKO pahaa elämäämme - sillä kukapa kaikkia syntejään edes muistaisi niin monia ne ovat (ainakin minun elämässäni). Meidän on ymmärrettävä oma tilanteemme Jumalan edessä.
Mutta riittääkö se?
Valitettavasti ei.
Ei se riitä että velka on olemassa ja tunnustettu - se täytyy myös maksaa.
Synnin palkka on kuolema (koska se rikkoo sen Jumalan täydellisyyden missä iankaikkinen elämä voi olla mahdollita) ja me olemme tehneet syntiä ja siis ansainneet kuoleman.
Kuka voisi maksaa niin suuret velat ??
Vain HÄN jolla on millä maksaa..
Olisiko jossain joku ihminen jolla olisi kyky maksaa sellaiset velat kuin (muiden tekemä) kuolemaan johtava ”pahuus ja synti”?
Ei ole.. sillä jokainen ihminen on itse velassa omien tekojensa tähden..
Vain iankaikkinen Jumala on SYNNITÖN ja vain Jumalassa ei ole PAHUUTTA.
Uskommeko että Jeesus oli Jumalan poika?
Oliko Jumala Jeesuksessa?
Raamattu sanoo että OLI. Juuri SE ON PELASTUKSEN TAKUU.
Jos ei Jumala ollut Jeesuksessa ja jos ei Jumalan täydellisyyttä tuomittu hänessä ja jos ei tuomio ollut epäoikeudenmukainen - kuka silloin maksaa meidän syntivelkamme??
Siksi on TÄRKEÄÄ että tunnemme ja tunnustamme Jumalan Pojan ja uskomme SYDÄMESSÄMME - eikä vain sanoin, että hän todella on Jumalan Poika.
Että Jumalan tahto oli hänessä ja että Hän OLI SYNNITÖN - täysin synnitön ja että hänet tuomittiin väärin perustein ja vastoin Jumalan tahtoa. Että Jumala ei tuominnut Jeesusta - vaan maaailman pahuus.
Se on TÄRKEÄÄ - että ymmärrämme että se tuomio millä Hänet tuomittiin kuolemaan oli VÄÄRÄ JA EPÄOIKEUDENMUKAINEN - että se oli ihmisen PAHUUDEN kautta tullut vajavaisuus ja epätäydellisyys joka oli tuomion perus eikä Jumalan tahto.
Meidän on ymmärrettävä ja tunnustettava, että näin on - että Jeesuksen ristinkuolema oli uhri näistä syistä - että Jeesus antoi kuolemassaan oman täydellisen elämänsä lunnaiksi meidän epätäydellisestä elämästämme. Että perimmäinen syy hänen tuomitsemiseensa oli juuri se että hän piti kiinni Jumalan tahdosta jokaisessa elämänsä vaiheessa.
Hyväksymmekö että Jeesus TÄTEN maksoi syntiemme seuraukset tai emmekö hyväksy?
Se on jokaisen ihmisen oma päätös.
Me pelastumme jos me tunnustamme, että me olemme ANSAINNEET sen lopullisen TUHON mistä Raamattu puhuu ja että Jeesus ei ollut sitä ansainnut.
Ei se että Jumala tiesi miten pahuus tulisi reagoimaan - ole sama asia kuin, että Jumala hyväksyisi sen epäoikeudenmukaisen tuomion millä Jeesus tuomittiin..
Jumalan tahto oli, että Jeesus ei lankeaisi syntiin – se oli Jeesuksen tehtävä maan päällä ja opettaa ihmisille Jumalan oikeudenmukaisuutta ja Jumalan rakkautta elämällään ja Sanoillaan. Sillä kuten Jeesus sanoi ei ne Sanat tulleet hänestä itsestään vaan Isästä.
Jeesus opetti että Jumalan tahto oli ja on, että jokainen ihminen pysyy rakkaudessa ja oikeudenmukaisuudessa huolimatta mitä hänelle tapahtuu tässä pahuuden turmelemassa maailmassa.
Millä mitata se epäoikeudenmukaisuus mikä Jeesuksen kuolemassa tapahtui?
Kenen laki on niin oikeudenmukainen ja puhdas että se kalpaa siihen tehtävään?
Ihmisen ? EI, ihmisen tekemät lait ovat aina epätäydellisiä ja tuomitsevat epätäydellisiä.
Jumalan laki? Jos me sanomme, että Jumalan valtakunta on ikuinen silloin me ymmärrämme, että siellä vallitsee ikuinen oikeudenmukaisuus ja me tiedämme että Jumalan oikeudennmukaisuus pitää sisällään aina myös Jumalan rakkauden.
Oikeudenmukaisuus ja rakkaus ovat kaksi puolta samasta asiasta. Ilman toista ei ole toista.
Ja ARMOkin on todellinen ja pelastaa vain jos se on oikeudenmukainen ja rakkaudellinen. Ei valhe armo kestäisi.. epätäydellinen ja rakkaudeton..
Siis - ihmisen täytyy ymmärtää että Jeesuksen kuolema oli ihmisen pahuudesta tullut laittomuus ja vastoin Jumalan lakia – ymmärtää, että ei vain se seikka että me VOIMME tehdä syntiä ole puolustus teoillemme ja anna meille iankaikkista elämää, se ei oikeuta meitä tekemään syntiä ja että jos me teemme syntiä on synnin palkka aina kuolema. Joko sen maksamme me itse - omalla kuolemallamme - tai sitten Jumala Pojassaan.
Jonkun se täytyy aina maksaa, jonkun täytyy kuolla..
Siksi Jumala sanoo Häneen luottavalle:
Ja minä lasken sen KUOLEMAN minkä minun Poikani sai kärsiä teidän (ihmisten) epäoikeudenmukaisen ja väärän tuomion seurauksena - sinun kuolemaksesi - sinun epäoikeudenmukaisuutesi ja syntisen elämäsi maksuksi – MUTTA VAIN NIILLE jotka ymmärtävät ottaa sen vastaan sellaisena kuin se on - jotka tunnustavat, että teidän pahuutenne tuomitsi minun poikani ja Minut hänessä ja että tuomio oli täysin laiton, epäoikeudenmukainen ja väärä.
Niille ihmisille minä lasken Poikani kuoleman maksuksi heidän rikoksistaan.
alex
Ja se joka ei lue Raamattua Pyhän Hengen ohjauksessa ja ilman omia ennakkoluuloja kirjoittaa kuin sinä - tai sitten perustaa oman lahkon.
Olisit nyt edes sanallakaan osoittanut että asia ei ole niinkuin esiin toin - mutta ei .. vain samaa loan heittoa kuin ennenkin.. mutta ei minua häiritse - enemmänkin tuo sokeutesi ... sääli ihmistä. Elät sellaisessa uskossa että (lähes kaikki ihmiset joutuvat kuolemansa jälkeen tuliseen järveen kidutettavaksi!!!!???
Miksi? Juu koska he syntyivät tähän pahaan maailmaan ja eivät usko kuin "takahikiän peräkylän kaataja pappi sanoo" - ???
Et tunne Jumalan olemusta alkuunkaan jos uskot sellaiseen älyvapaaseen oppiin kuin ikuisen piinan usko on - etkö todella tajua kuinka sairas oppi se on??
Rakkaudellinen, oikeudenmukainen ja kaikkivaltias Jumala kiduttamassa luomaansa elämää ei vain miljoonia vuosia .. vaan ikuisesti.. ja miksi ???? koska he eivät ottaneet vastaan anteeksi antamusta..
Se täsmää vanhan Testamentin Helvetin kanssa. Tämä Uuden Testamentin Helvetti on Hellenistinen Helvetti. Eihän se Jumala sentään mikään sadisti ole, Joka nauttisi Ihmisten kidutuksesta!
###ONKO HELVETTI JA KIDUTUS PIRUN OPPI?
Kirjoittanut: eon 14.4.2005 klo 10.27
HELVETTI ON PIRUN OPPI JA USKOVAT OVAT UHREJA!
Piru (Saatana) on heitetty alas taivaasta n. v. 1914. Hän johti kansat hirvittävään sotiin ja kristittyjen vainoihin. Sotalakeja ja uskontojen suvaitsemattomuutta hyväksi käyttäen perkele sai aikaan rauhaisien ihmisten vangitsemisen v 1918. (USA, lahjottu tuomari Manson tuomitsi Jehovan todistajien laillisen yhdistyksen johdon vankeuteen elinajakseen - mutta heidät vapautettiin 1/2 v. kuluttua = syyttöminä, mutta tuomari Manson tuomittiin myöh.).
Vainosta ja "asiainjärjestelmän lopusta" oli ennustettu Raamatussa Matteus 24; Markus 13; Luukas 21, Matt. 5:10-12 ja ilm. 12:7-13.1) ym. Piru on siis yrittänyt saada Jehovan todistajien opetustyön loppumaan, mutta epäonnistunut. Hän kyllä (Jehovan sallimana aikana) vielä yrittää samaa, tulee sitten vangituksi tuhanneksi vuodeksi (Ilm. 20-21:1-5.
Miksi piru villitsee terrorismilla ja käy kuumana maailman väärien uskontojen kautta?
Hän ei halua kerrottavan totuutta rakastetustaan, joka on Portto, "Suuri Babylon" (Maailman laajuinen väärä uskonto). Jos tietäisit totuuden, et edes kirjoittaisi nimimerkillä "Piru itse". Piru sanonta tarkoittaa Perkelettä, Panettelijaa ja Saatanaa (vastustajaa Jahvelle t. Jehovalle).
Tosi Jumala puolestaan on rakkaus (1. Joh. 4:8, 5:3). Rakkaus ei tarkoita sallivuutta tai synnin harjoittamista. Uskontojen uhrit järjestö ei ole riippumaton, koska siihen kuuluu Ev. lut kirkon ja muiden suurten uskontojen pappeja. Järjestöön ei kuulu lainkaan Jehovan todistajien edustajia.
Miten perkele on sokaissut ja pimittänyt totuuden?
Raamattu ja Paavali vastaa sokaisemisesta (2. Kor. 4):
"Sen vuoksi, koska meillä on tämä palvelus sen armon mukaan, jota meille osoitettiin, me emme lannistu …. emmekä väärennä Jumalan sanaa, vaan tekemällä totuuden ilmeiseksi me suosittelemme itseämme jokaisen ihmisen omalletunnolle Jumalan nähden. Mutta jos se hyvä uutinen, jota julistamme, onkin verhottu, niin se on verhottu niiden keskuudessa, jotka tuhoutuvat [koska eivät kadu, koska "juopuvat" ja "eksyvät" uskontojen valheista]´, joiden keskuudessa tämän maailman jumala (Piru, Saatana) on sokaissut ei-uskovien mielet, jotta Kristusta koskevan hyvän uutisen valaistus ei säteilisi läpi, häntä joka on Jumalan kuva (Jeesus ei ole sama persoona kuin Isä, eikä ns. Pyhä Henki, eikä siis kolminaisuus, jota sanaa ei ole Raamatussa, vaan sen opin kehittelivät apostolien opeista luopuneet papit 300 - 400 luvulla)." 2. Kor. 4:1-5. Lue myös Matt. 24:42-47 "Uskollnen palvelija", ja 24:48-25: "Paha palvelija".
LINKKEJÄ (vertaile uskomuksia ja kännöksiä)
Nettiraamattu (KR, KR92, UM-käännös, engl.) ym.
A. Uskosta. http://www.jehovantodistajat.fi
UM: http://www.watchtower.org/bible/index.htm
B. Nettiraamattu: http://www.evl.fi/raamattu/
C. Tietoa. http://www.geocities.com/biblelexicon/
Helvetti – Sielu – Kuolema mitä tarkoittavat?
http://84.230.114.166/hell.htm
Tutustu sivuihin = "ikuinen elämä" (Joh. 17:3).
PS. Ne jotka syyttävät Jehovan todistajia, syyttävät samalla Jahvea (KR 92, - Jes. 42:8,9; 43:7-12), t. Jehovaa (Jumala, Luoja) ja Jeesusta (Isäntää, Sanaa), joka on valinnut Jeesuksen todistajien yhteisön maalliseksi kanavakseen. Laillinen hallintoelin ja Vartiotorniseura huolehtii Kristuksen ohjauksessa Raamatun oppien selittämisestä - yhtenäisestä opettamisesta n. 235 maassa. Jehvan todistajat eivät siis ole jakaantuneet lahkoihin luopioiden ja yl. kirkkojen tavoin.
Raamatun mukaan Piru (Saatana) on ainakin yli 6000 v. vanha vastustaja, jonka katumisesta ja pelastumisesta ei ole menneen käytöksen perusteella mitään toivoa. Siksi ne jotka nykyään haluavat olla pahoja, ovat katumattomia, jos he ovat tahallaan ja lopullisesti liittyneet Panettelijaan. Heidän loppunsa on kuvattu tulella hävittämiseksi ns. ”2. kuolema” tulijärvi (Ilm. 20 –luku kertoo Saatanaa väkevämmän enkelin vangitsevan 1000 vuodeksi).###
tuo on se vanha konsti jota yrität - otat ensin esimerkin jota ei kukaan jaksa lukea ja sitten kumoat sen .. ja olet mukamas oikeassa.
Hah hah sanon minä - pysy Raamatussa.. äläkä todistele ihmisistä joita en edes tunne - eikä kukaan muukaan..
Jopa sekin on valhe että muka kaikki muut ihmiset uskoisivat siihen teidän ikuiseen piinaanne kuin Adventistit tai Jt:t. Puhut ihan lapsellisia - sillä totuus on että ei lähes kukaan usko sellaiseen ..
Mitenkä puolustatte itseänne Korkeimman edessä kun olette levittäneet ilkeämielisiä kauhujuttuja Hänestä ..
Ketä osoitat silloin sormellasi?
"ku toi sano" vai?
Herää jo todellisuuteen.
Pysyisit Raamatussa etkä Mithra-opeissa, catolisissa 300-luvun höpinöissä ja Ellen Whiten uninäyissä.
Olet 1844-opin uhri vuonna 2009.
näemmä tuo paskan jauhanta sinulla.
Todista että Jeesus ei puhu helvettiin joutumisesta Raamatun UT:ssa.
Mutta toki Raamattu osoittaa, että Jumalalla on muitakin olemuksen piirteitä kuin pelkkä rakkaus. Hän on myös oikeudenmukainen, vanhurskas ja pyhä. Ilman tätä puolta Jumalan olemuksessa rakkaus muuttuisi pahimmaksi jumalattomuudeksi.
ADVENTISMI ON RAKKAUS?
Vain adventisti voi tuomita lähimmäisen helvettiin sunnuntai pedonmerkkiopillaan.
a) RAAMATUSSA EI EDES OLE SANAA "HELVETTI".. ala siitä .. sana oli alkujaan GEHENNA ja joka on laakso missä poltettiin rikollisten ruumiit ja kaikenlainen saasta.. Siis kun sinä luet Raamatustasi sanan helvetti se tarkoittaa sitä laaksoa - joka kerta.. siis Jeesus ei käyttänyt sanaa helvetti koskaan vaan sanaa Gehenna.. jo siksikin on täysin varmaa että ei Jeesus koskaan puhunut siitä helvetistä johon sinä tunnut uskovan.
Mietihän asiaa - mistä Jeesus puhui todellisuudessa kun hän puhui Gehennasta ja sen tulesta millä kaikki saasta poltettiin - paikasta minkä kaikki kuulijat tunsivat.
Ikuisesta piinasta - no ei takuulla..
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000040761519#22000000040761519
ole samaa mieltä pedonmerkistä kuin A-kirkko sitä opettaa.. (enkä ole edes adventisti) joten siitä saat keskustella jonkun adventistin kanssa joka siihen uskoo.
On muuten tavallista tälläkin palstalla että kun ei enää voi itse asiasta keskustella niin aletaan puhumaan muusta ja hakemaan "vikaa" ja jos se ei sattumalta ole minun "vikani" niin mitäs siitä.. Saadaan asia ainakin NÄYTTÄMÄÄN toiselta..
Joten "Teidän demonisoiva petomerkkioppinne on peräisin valkeuden enkeliltä" on vain valheellinen ja väärä väitös - jolla yrität kääntää asian muualle..
Kuinka paljon uskovana muuten saat mielestäsi puhua palturia muista ihmisistä.. rajattomasti??
Anna Raamatussa olevat kuvaukset iankaikkisesta kadotuksesta.
Kuinka kauan sinun teologiallasi kestää sinne joutuvan jossa palaa ikuinen tuli?
Raamattu ei tue IKUISTA PIINAA. Tämä on totuus - etkö käsitä. Vain Jumalalla on kuolemattomuus - ei kenellään muulla. Siksi juuri jokaisen täytyy olla Jumalan yhteydessä joa aikoo saada mahdollisuuden iankaikkiseen elämään.. miksi kyselet turhia? Ja nimittelet asioita kaikenlaisilla nimillä - totuus on että erossa Jumalasta ei ole iankaikkista elämää. Sillä vain varustettuna niillä ominaisuuksilla jotka lähtevät Jumalasta voi elämä yleensäkään olla ikuista.. Esimerkiksi Paavali puhui aina TUHOUTUMISESTA, ei koskaan mistään ikuisesta piinasta - lue Paavalia niin ehkä tajuat..
Jokainen asioista perillä oleva tietää että kun Jeesus vertaa Gehennaan, tämä tarkoittaa aikaa jolloin siellä Hinnomissa uhrattiin Moolok jumalalle ihmisuhreja polttamalla nämä elävältä.
lukiessasi alkaa tuntua savun ja rikin katku...
"Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä,
10 niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä, joka sekoittamattomana on kaadettu hänen vihansa maljaan, ja häntä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman pyhien enkelien edessä ja Karitsan edessä.
11 Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin.
sille en voi mitään jos sinusta joltain tuntuum :) - luullakseni se johtuu uskostasi tai kutsuisiko sitä peloksi .. mutta jätä pois ikuisen piinan oppi niin lakkaa tuntumasta :)
että kun Jeesus puhui Gehennasta niin hän puhui Gehennasta ja se mikä Gehenna on on myöskin selvää - nimittäin laakso Jerusalemin eteläpuolella.. :) siellä poltettiin rikollisten ruumiit ... vain esimerkiksi..
Ihmiset jotka asuivat Jerusalemissa ja veivät jätteensä Gehennaan (samaan tapaan kuin me teemme kuin jätämme omat roskamme kaatopuikalle.
Jeesus puhui ihmisille siitä kaatopaikasta - nyt ikuista piina opettavat väittävät että ihmiset joille Jeesus puhui eivät ajatelleet että kaatopaikka on kaatopaikka - vaan että se on ikuinen piina.. mutta eihän Juutalaiset edes usko sellauiseen ikuiseen piinaan..
Minulle on ikuisen piinan oppi kauikkein suurin HARHA mitä maailmassa on - "ei ette te kuole" - mikä valhe. Raamattu sanoo että Jumala HERÄTTI poikansa kuolleista kolmantena päivänä. Miksi - jos hän ei ollut kuollut?
Älä syytä Jumalaa piinaajaksi - lue alla - ja jos et vieläkään ymmärrä, et ehkä olekaan kutsuttu?
Vain Jumallla on kuolemattomuus.
1. Tim. 6:16
Jolla AINOALLA on kuolemattomuus; joka asuu valkeudessa, mihin ei kukaan taida tulla; jota yksikään ihminen ei ole nähnyt eikä voi nähdä-hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta. Amen.
Kenellä ei ole ikuista elämää?
1. Joh. 3:15
Jokainen, joka vihaa veljeänsä, on murhaaja; ja te tiedätte, ettei KENESSÄKÄÄN MURHAAJASSA OLE IANKAIKKISTA ELÄMÄÄ, JOKA HÄNESSÄ PYSYISI.
Mitenkä voi ihminen saada ikuisen elämän?
1. Joh. 5:11
Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen POJASSAAN.
Kysymys on siis elämän saamisesta mitään...
Matt. 19:16
Ja katso, eräs mies tuli ja sanoi hänelle: "Opettaja, mitä hyvää minun pitää tekemän, että minä SAISIN iankaikkisen elämän?"
Matt. 19:29
Ja jokainen, joka on luopunut taloista tai veljistä tai sisarista tai isästä tai äidistä tai lapsista tai pelloista minun nimeni tähden, on saava monin verroin takaisin ja PERIVÄ iankaikkisen elämän.
Matt. 25:41
Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen IANKAIKKISEEN tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä.
Matt. 25:46
Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen ELÄMÄÄN."
Mark. 3:29
mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se EI SAA IKINÄ anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
Mark. 10:17
Ja hänen sieltä tielle mennessään juoksi muuan hänen luoksensa, polvistui hänen eteensä ja kysyi häneltä: "Hyvä opettaja, MITÄ MINUN PITÄÄ TEKEMÄN, että MINÄ IANKAIKKISEN ELÄMÄN PERISIN?"
Mark. 10:30
ja joka ei saisi satakertaisesti: nyt tässä ajassa taloja ja veljiä ja sisaria ja äitejä ja lapsia ja peltoja, vainojen keskellä, ja TULEVASSA MAAILMASSA IANKAIKKISTA ELÄMÄÄÅ.
Luuk. 10:25
Ja katso, eräs lainoppinut nousi ja kysyi kiusaten häntä: "Opettaja, ´MITÄ MINUN PITÄÄ TEKEMÄN, että minä iankaikkisen elämän PERISIN?"
Joh. 3:15
että jokaisella, JOKA HÄNEEN USKOO, olisi IANKAIKKINEN ELÄMÄ.
Joh. 3:16
Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ETTEI yksikään, JOKA HÄNEEN USKOO, hukkuisi, vaan hänellä OLISI IANKAIKKINEN ELÄMÄ.
Joh. 3:36
Joka uskoo Poikaan, SILLÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, SE EI OLE ELÄMÄÄ NÄKEVÄ, vaan Jumalan viha PYSYY HÄNEN PÄÄLLÄNSÄ."
Joh. 4:14
mutta JOKA JUO SITÄ VETTÄ, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan SE VESI, jonka minä hänelle annan, TULEE hänessä sen veden LÄHTEEKSI, joka KUMPUAA IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN".
Joh. 4:36
Jo nyt saa leikkaaja palkan ja KOKOAA HEDELMÄÄ IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN, että kylväjä ja leikkaaja saisivat yhdessä iloita.
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, SILLÄ on IANKAIKKINEN ELÄMÄ, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt KUOLEMASTA ELÄMÄÄN.
Joh. 6:27
Älkää hankkiko sitä ruokaa, joka KATOAA, vaan sitä ruokaa, joka pysyy HAMAAN IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN ja JONKA Ihmisen Poika on teille ANTAVA; sillä häneen on Isä, Jumala itse, sinettinsä painanut."
Joh. 6:40
Sillä minun Isäni TAHTO on SE, että jokaisella, joka näkee Pojan ja USKOO häneen, on IANKAIKKINEN ELÄMÄ; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."
Joh. 6:47
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, SILLÄ on IANKAIKKINEN ELÄMÄ.
Joh. 6:51
Minä olen se elävä leipä, joka on tullut alas taivaasta. Jos joku SYÖ TÄTÄ leipää, HÄN ELÄÄ IANKAIKKISESTI. Ja se leipä, jonka minä annan, on minun lihani, maailman ELÄMÄN PUOLESTA."
Joh. 6:58
Tämä on se leipä, joka tuli alas taivaasta. Ei ole, niinkuin oli teidän isienne: he söivät ja KUOLIVAT; joka tätä leipää syö, SE ELÄÄ IANKAIKKISESTI."
Joh. 6:68
Simon Pietari vastasi hänelle: "Herra, kenen tykö me menisimme? SINULLA ON IANKAIKKISEN ELÄMÄN SANAT;
Joh. 10:28
Ja minä ANNAN heille iankaikkisen elämän, ja he eivät ikinä huku, eikä kukaan ryöstä heitä minun kädestäni.
Joh. 12:25
Joka elämäänsä rakastaa, kadottaa sen; mutta joka vihaa elämäänsä tässä maailmassa, hän on SÄILYTTÄÄ SEN IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN.
Joh. 12:34
Kansa vastasi hänelle: "Me olemme laista kuulleet, että Kristus PYSYY IANKAIKKISESTI; kuinka sinä sitten sanot, että Ihmisen Poika pitää ylennettämän? Kuka on se Ihmisen Poika?"
Joh. 12:50
Ja minä tiedän, että HÄNEN KÄSKYNSÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ. Sentähden, minkä minä puhun, sen minä puhun niin, kuin Isä on minulle sanonut."
Joh. 17:2
koska sinä olet antanut hänen valtaansa kaiken lihan, että HÄN ANTAISI IANKAIKKISEN ELÄMÄN KAIKILLE, jotka sinä olet hänelle antanut.
Joh. 17:3
Mutta TÄMÄ ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ, että he TUNTEVAT SINUT, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Ap. t. 13:46
Silloin Paavali ja Barnabas puhuivat rohkeasti ja sanoivat: "Teille oli Jumalan sana ensiksi puhuttava; mutta koska te työnnätte sen luotanne ETTEKÄ KATSO ITSEÄNNE MAHDOLLISEKSI IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN, niin katso, me käännymme pakanain puoleen.
Ap. t. 13:48
Sen kuullessansa pakanat iloitsivat ja ylistivät Herran sanaa ja uskoivat, kaikki, jotka olivat SÄÄDETYT IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN.
Room. 5:21
että niinkuin synti on hallinnut KUOLEMASSA, samoin ARMOKIN HALLITSI VANHURKAUDEN KAUTTA IANKAIKKISEKSI ELÄMÄKSI Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, KAUTTA.
Room. 6:22
Mutta nyt, kun olette synnistä vapautetut ja Jumalan palvelijoiksi tulleet, on teidän hedelmänne pyhitys, ja sen LOPPU ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ.
Room. 6:23
Sillä synnin PALKKA ON KUOLEMA, mutta Jumalan ARMOLAHJA ON IANKAIKKINEN ELÄMÄ Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.
1. Tim. 1:16
Mutta sentähden minä sain laupeuden, että Jeesus Kristus minussa ennen muita osoittaisi kaiken pitkämielisyytensä, esikuvaksi niille, jotka tulevat uskomaan häneen, ITSELLENSÄ IANKAIKKISEKSI ELÄMÄKSI.
1. Tim. 6:12
Kilvoittele hyvä uskon kilvoitus, TARTU KIINNI IANKAIKKISEEN ELÄMÄÄN, johon olet KUTSUTTU ja johon hyvällä tunnustuksella olet TUNNUSTAUTUNUT monen todistajan edessä.
1. Tim. 6:16
JOLLA AINOALLA ON KUOLEMATTOMUUS; joka asuu valkeudessa, mihin ei kukaan taida tulla; jota yksikään ihminen ei ole nähnyt eikä voi nähdä-hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta. Amen.
Tit. 1:2
apostoli sen IANKAIKKISEN ELÄMÄN TOIVON perusteella, jonka Jumala, joka ei VALHETTELE, on LUVANNUT ennen ikuisia aikoja-
Tit. 3:7
että me vanhurskautettuina hänen armonsa kautta TULISIMME IANKAIKKISEN ELÄMÄN PRILLISEKSI TOIVON MUKAAN.
Hepr. 9:12
meni, ei kauristen ja vasikkain veren kautta, vaan OMAN VERENSÄ KAUTTA KERTA kaikkiaan kaikkeinpyhimpään ja SAI AIKAAN IANKAIKKISEN LUNASTUKSEN.
Hepr. 9:14
kuinka paljoa enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa!
Hepr. 9:15
Ja sentähden hän on uuden liiton välimies, että, koska hänen KUOLEMANSA on tapahtunut LUNASTUKSEKSI ensimmäisen liiton aikuisista rikkomuksista, ne, JOTKA OVAT KUTSUTUT, SAISIVAT LUVATUN IANKAIKKISEN PERINNÖN.
Hepr. 13:20
Mutta rauhan Jumala, joka on KUOLLEISTA nostanut hänet, joka IANKAIKKISEN LIITON VEREN KAUTTA on se suuri lammasten paimen, meidän Herramme Jeesuksen,
1. Joh. 2:25
Ja tämä on se LUPAUS, minkä hän on meille LUVANNUT: IANKAIKKINEN ELÄMÄ.
1. Joh. 3:15
Jokainen, joka vihaa veljeänsä, on murhaaja; ja te tiedätte, ettei KENESSÄKÄÄN MURHAAJASSA OLE IANKAIKKISTA ELÄMÄÄ, joka hänessä pysyisi.
1. Joh. 5:11
Ja tämä on se todistus: Jumala on ANTANUT MEILLE IANKAIKKISEN ELÄMÄN, ja TÄMÄ ELÄMÄ ON HÄNEN Pojassansa.
1. Joh. 5:13
Tämän minä olen kirjoittanut teille, jotka USKOTTE Jumalan Pojan nimeen, TIETÄÄKSENNE, ETTÄ TEILLÄ on IANKAIKKINEN ELÄMÄ.
1. Joh. 5:20
Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja ANTANUT MEILLE YMMÄRRYKSEN, TUNTEAKSEMME sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. HÄN ON TOTINEN JUMALA ja IANKAIKKINEN ELÄMÄ
Jokainen Jeesusta kuunteva tiesi mikä Gehenna on - nimittäin kaato paikka jonne he veivät roskansa juuri samalla tavalla kuin mekin viemme meidän roskamme. Niin on aika kaukaa haettua että kun heille puhuttiin gehennasta he olisivat ajatelleet ikuista piinaa - johon eivät edes usko ja ei usko moni muukaan jos totta puhutaan.. ei luterilaisten keskuudessa ainakaan... jossain kokouksissaan kaatuilijoiden jokossa on tietysti eri asia..
Matt. 23:15
"Voi teitä, lainopettajat ja fariseukset!
Te teeskentelijät!
Te kierrätte maat ja meret
hankkiaksenne edes yhden käännynnäisen,
ja kun siinä onnistutte,
teette hänestä helvetin oman,
kahta vertaa pahemman kuin itse olette.
Ajateltavaa
vaikka hän tosiasiassa ei sanonut "helvetin" vaan "Gehennan oman".
Ruotsalainen v. 1917 käännös on yhä ilman helvetti sanaa.
15 Ve eder, I skriftlärde och fariséer, I skrymtare, som faren omkring över vatten och land för att göra en proselyt, och när någon har blivit det, gören I honom till ett Gehennas barn, dubbelt värre än I själva ären!
Eikä siansaksassa. Mutta Raamatussa on varoitettu
ikuisen kauhun ja hammasten kiristysken paikasta.
Lasarusta laiminlyönyt rikas mieskin tahtoi
varoittaa
Lainasana Helvetti: Hellenistejähän olivat nämä Helvetti opin kirjoittajatkin. Juutalainen Helvetti ja Hellenistinen Helvetti eivät ole harmoniassa keskenään. Syy lienee se, että nämä mainitut kertomukset on kirjoitettu 42-45 vuotta Apostolien kuoleman jälkeen, kirjoittajina ovat Hellenistit. Tämä antaa meille oikean kuvan Hellenistien omasta Helvetistä. Tämän lausunnon ovat antaneet Jotavat Theologit yksimielisesti. Kopa suomalaisetkin voisivat lainata hieman Kalevalaa väritykseksi.
Jeesuksen Helvetin nimi on Gehenna joka oli kaatopaikka Jerusalemin eteläpuolella oleva hinnomin laakso. Siellähän se tuli paloi vielä Jeesuksenkin aikoina. Sillä se mikä madoilta jäi poltti tuli. Näin ollen hävitys oli täydellinen.
emmekä amerikkalaisten kielestä
Nuo helvetinpelkääjät nääs.
Saksankielessä on sana sauna (das Sauna).
Suomenkielessä se oli jo ammoin.
Ensi lauantaina on eka tilaisuus tarkistaa, onko
saunaa olemassakaan, kun sitä ei muissa kielissä
mainita. Jos sauna ilmestyy teille lauantaina,
niin yhäkö sanotte: ei tuommoista olekaan.
Sillä kun helvetti tai kääntämättömästi "gehenna"
ilmestyy eteenne Raamatusta, te kiljutte: ei tuota
ole olemassakaan.
Oli vaan muinoin senniminen kaatopaikka Jerusalemin ulkopuolella ja sinne mennesiyyteen
Jeesus viittasi, kun varoitti helvetistä.
Ideneb