Leipäjonot

2152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Niin ja moni on kateellisia ihmisistä jotka tunnin jonotettuaan saa vanhan ranskan leivän.

Äänestä
  • onkin pitkä jono nälkäänäkeviä. Voipa hyvinkin olla, että jonot tulevaisuudessa vielä pitenevät.

    Kuitenkin on tällainen mahdollisuus: 'Jonk' on turva Jumalassa, turvassa on paremmassa. Kuin on tähti taivahalla, lintuemon siiven alla.' Tuon laulun sanat ovat monelle täyttä totta, että vaikka leipä on lyhyt, sitä kuitenkin on olemassa joka päivälle, aina senverran kuin tarvitsee. - Ne, jotka ovat rikkaita, ostavat nenä nyrpeinä kaikkea tavaraa ja ruokaakin, mutta eivät silti ole sen onnellisempia ilman Jumalaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


t444ee33 kirjoitti:

Että tällästä suomessa


http://kuvat2.iltasanomat.fi/iltasanomat/iDoc/1493160-400_vartti_leipäjono.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu