Tiedättekö mistä Israilin kansa

No, NAPISTA tietenkin. Ai, miksi? Siksi, että suuressa kirjassakin lukee: Israilin kansa alkoi napista.
3194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Israel - Jumalan silmäterä.

Äänestä
  • Jaakob eli Israel oli yksi mies jolla ei ole yhteneväisyyttä Israelin valtion kanssa eikä hän ollut juutalainen. Eikä hän liioin ollut Kaikivaltiaan, ihmiskunnan Luojan, taivaallisen Isän silmäterä, sillä tuo silmäterä oli ihmisen Poika, Kristus joka kyllä mainitaankin selvästi uudentestamentin kirjoituksissa. Juutalaiset kyllä kirjoittivat aikoinaan tekstejä joidenka mukaan tuo Jaakob oli jumalan silmäterä, mutta he luonnollisesti kyllä tarkoittivat omaa jumalaansa Jehovaa, alias Jahwea, alias Sebaottia, alias YHVH, alias Elohimiä ja alias Adonaita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on saanut alkunsa? kirjoitti:

No, NAPISTA tietenkin. Ai, miksi? Siksi, että suuressa kirjassakin lukee: Israilin kansa alkoi napista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu