Lueskelin nimilistan läpi ja totesin että kovasti on fiiniä ja akateemista hienostoa yhteysliikkeen luettelo. Merkille pantavaa oli myös, että luettelossa oli lukuisia luterilaisesta kirkosta siirtyneitä henkilöitä, jollei jopa enemmistö.
Toivottavasti pian loppuu tämä käännynnäisten virta kirkkoomme, jotta voimme rakentaa yhteisöämme hyvässä hengessä ja vailla kirkkomme perusteita kalvavia syöpäkasvaimia
Toivottavasti pian loppuu tämä käännynnäisten virta kirkkoomme, jotta voimme rakentaa yhteisöämme hyvässä hengessä ja vailla kirkkomme perusteita kalvavia syöpäkasvaimia
Vastaukset 18
Vanhimmat
hakijoille pitää järjestää psykologinen testi, jonka luonnollisesti itse kustantavat. Papeiksi ei missään tapauksessa käännynnäisiä. Onhan tämä nyt jo nähty. Ovat kääntyneet ortodokseiksi vain sen takia, että pääsevät tuhoamaan meidän traditiot ja sen oikeaoppisen uskon.
osoittaakseen papiston ja kaikkien maallikoiden pitäisi tuomita homot ja lesbot ja lisäksi heidän pitäisi evätä kirkon ehtoollisyhteydestä, sillä niin kovasti kaikki erilaiset ihmiset kauhistuttavat meitä oikeita ortodokseja, jotka emme ole nähneet elämää ja kaiken lisäksi asumme täällä lestadiolaisten naapurissa Pohjanmaalla
liikaa vaikutteita naapureistasi siellä Pohjanmaalla. Ketäänhän ei tuomita, sellaista tuskin kukaan on vaatinut, muut kuin ystäväsi.
kristinuskon kaikkein keskeisin sanoma se, että kauhistellaan homoja, sitä vartenhan Kristus tuli maan päälle opettamaan
Jst så !
...ovat kääntyneet ortodokseiksi...
Mitäs sanot osista suomen ort.kirkon piispoista. Sama laulu...
Uskoisin.
Jotkut ajavat naispappeutta ja ekumeniaa omaksi mielikseen?
Huh Hah Hei!!!
"kristinuskon kaikkein keskeisin sanoma se, että kauhistellaan homoja, sitä vartenhan Kristus tuli maan päälle opettamaan"
Olet ymmärtänyt väärin. Kristus ei tullut kauhistelemaan synnintekijöitä vaan syntiä. Eli ei tullut kauhistelemaan homoja vaan homostelua.
Niin tulee tietenkin toimia myös Kirkon.
homostelee? En ole nähnyt kenenkään...
Väärässä olet. Kristinusko on homoja ja lesboja varten. Muut vaietkoot seyrakunnassa.
Tämähän on yhteysliikkeet laupiaiten samarialaisten painotus.
jonkun kuitenkin on täytynyt niin tehdä, kun tällainen nimilista on julkaistu. Heillä varmaan on asiasta enemmän tietoa.
synti on vapaa heterostelu, sitähän tapaa ihan joka kulmalla, jopa kapakoiden vessoissa. Myös heterostelu on hyvin kauhistuttavaa Raamatun mukaan, mutta kukaan ei ole siihen kiinnittänyt täällä mitään huomiota. Jotkut ovat tosin esittäneet sellaisenkin näkemyksen, ettei vapaa heteroseksi ole ollenkaan suuri synti, sillä se on niin luonnollista. Tulee väkisinkin mieleen, että nämä "homostelun" kauhistelijat harrastavat itse täysin vapaata heterostelua, ja aivan varmasti olen siinä melkoisen oikeassa.
listaa, jonka homojen vastustajat lähettivät kirkolliskokoukselle?
tietää näiden allekirjoittaneiden piilohomojen nimet!
kuullutkaan. Tarkoitan tietenkin listaa, joka on julkisesti yhteys-liikkeen nettisivuilla. Siitähän tämä koko homojuttu on lähtenyt liikkeelle. Sitä vaan ihmettelen, että oliko siihen joku syy.
luterilaista homoriidoista! Osataan sitä sielläkin lyödä ja lujaa. Turha syytellä käännynnäisiä.
No heti meni pano hommiksi.. piti sanomani jotta siis jotenkin rajotetava käännytystyö ja kääntyminen. Ei mitenkää puolue poliittisesti, siis ei varsinkaan vasemmalle. Mutta vaikka niin, että parittomat päivät kirkossa kaikille ja sitten vaikka toisille toiset. Mitä ootte ajatuksesta mieltä?
..joukossa.. ;)
Ovatko kaikki käännynnäiset mielestäsi yhteysliikkeen kannattajia, niitä jotka etsivät "turvapaikkaa" ortodoksisen kirkon suojista ? Yleistyksesi särähtää pahasti korvassani. Olen itse liittynyt kirkkoon muutama vuosi sitten sen sanoman vahvuuden ja kirkollisen tradition muuttumattomuuden vuoksi. En ole huomannut ortodoksinen kirkon kosiskelevan tai käännyttävän ihmisiä puoleensa. En kannata yhteysliikeläisten korostettua esillä olemista tai heidän säännöillään toimimista. Eikö kirkon pitäisi tuoda muita asioita esille kuin lähteä painottamaan/tukemaan seksuaalista poikkeavuutta? Uskon, että jokainen löytää paikkansa kirkosta, myös ns. erilaiset ihmiset. Ei heitä tarvitse nostaa jalustalle tai esimerkeiksi, eihän niin tehdä heteroidenkaan kohdalla. Tämä aika on monella tapaa sairas, seksuaalisuutta tuodaan esille kaikkialla, siitäkin etsitään huumaa. Eikö tavanomainen perhe-elämä olisi tärkeämpi ja yhteiskuntaakin tukeva asia? Vastustan kirkon sisällä kaikenlaista klikkiytymistä. Kristillinen usko ja siinä toimiminen ovat tärkeätä sisältöä.