Hallitus jätti sosiaalitupolla demarit "lehdellä soittelemaan"

1120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tässä taas vahvaa näyttöä Suomen kansalle siitä, että ammattiyhdistysliikkeitä ja Tupoja tarvitaan! Sopisiko naurahtaa Jyrki Kataiselle, Tupon hautaajalle, kuinkas tässä näin? Tämä porvarihallitus yhdessä Elinkeinoelämän kanssa oli heikentämässä työttömyysturvaa, mutta eipäs saanutkaan tätä asiaa runnotuksi näissä sosiaalituponeuvotteluissa. Porvarihallitus ja Elinkeinoelämä vastaavasti saivat tässä kompromississa työantajille KELA-maksun poiston ja saivat lisäksi kiristettyä ikääntyneiden eläkkeelle pääsyä. Porvarihallituksen politiikot esiintyivät muutoinkin näissä sosiaalituponeuvotteluissa yksistään työnantajaleirin puolesta, ei työntekijöiden. Ilman ammattiyhdistysliikkeiden osaavien johtajien vahvaa panosta, huonosti olisi käynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Entinen demari kirjoitti:

http://www.sak.fi/suomi/ajankohtaista.jsp?id=33049&location1=1&sl2=3&ao=tyomarkkinauutiset&lang=fi

http://www.ek.fi/www/fi/index.php?we_objectID=8895

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu